Menu

Přemýšlejte cruelty-free se značkou Dove

Sdílet na Facebooku

22. listopadu 2021

Pravděpodobně se vám stalo, že jste během honu za tím pravým make-upem či šampónem narazili na spojení „cruelty free“. Víte ale, co to znamená?

"Produkt je cruelty free". Toto označení stále více a více nesou produkty, které běžně kupujeme. Co to pro nás značí? Že právě u tohoto produktu, který se tímto označením pyšní, je zaručeno, že nebyl testován na zvířatech. Kosmetika, jenž takové označení nese, je jako dělaná pro všechny, kteří nechtějí podporovat produkty, kvůli nimž musel trpět jakýkoliv živý tvor.

Samotné testování na zvířatech je v dnešní době téměř zbytečné, jelikož ho lze nahradit plnohodnotnými alternativami. To si uvědomují také mnohé značky, například Dove, které práva zvířat podporují. Zákon zakazující testování je ale v ohrožení.

Cruelty-free kosmetika má pro nás stále větší význam

Kosmetičtí nadšenci se stále více zajímají o to, jestli produkty, které používají, nesou označení cruelty-free. To znamená, že při jejich vývoji a výrobě, a to včetně použitých ingrediencí, nedošlo k žádnému testování na zvířatech. Velké množství značek toto označení na svých obalech či webových stránkách užívá, i když podmínky nesplňují. Pokud vás tedy skutečně zajímá to, jestli produkt není testován na zvířatech, hledejte na obalu certifikaci PETA, největší světové organizace zabývající se právy zvířat. Držitelem této celosvětově uznávané certifikace je i značka pečující tělové kosmetiky Dove, která zastává názor, že opravdová krása je cruelty-free. V roce 2018 přijal Dove zásadu globálně zakazující provádění jakýchkoliv testů na zvířatech u veškerých produktů značky. Na zvířatech netestují již více než 40 let, bezpečnost svých výrobků zjišťují pomocí jiných dostupných variant testů. obr_1

Zákony, které se staví za práva zvířat, v ohrožení

Důležitosti omezení testování na zvířatech si je vědoma i Evropská Unie. V roce 2004 vydala vůbec poprvé zákon o zákazu testování kosmetických výrobků na zvířatech. Následně, v roce 2009 zakázala i testování kosmetických přísad. Poslední krok, který ještě více pomáhá chránit zvířecí práva, je úplný zákaz prodeje kosmetiky využívající testování na zvířatech. Teď ale Evropská Unie udělala krok zpět.

Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) navrhla obnovení testování u složek, o nichž je známo, že jsou bezpečné. To znamená, že spotřebitelé je bez problémů používají, a ve výrobních továrnách je s nimi zacházeno bezpečně po mnoho let. Agentura rovněž navrhuje testování i u složek, které jsou používány výhradně pro výrobu kosmetiky. Změna legislativy se jeví jako naprosto zbytečná obzvláště proto, že jsou již mnoho let využívány stejně účinné vědecké postupy bez využití zvířat. obr_2

Jak tomu zabránit?

Proti této iniciativě vystupuje mnoho organizací se společným cílem. Právě Dove nyní spojil síly s The Body Shop a organizacemi, jako je PETA (People for Ethical Treatment of Animals), CFE (Cruelty Free Europe), ECEAE (Eurogroup for Animals and the European Coalition to End Animal Experiments za účelem zabránění ohrožení evropského zákazu testování kosmetiky na zvířatech, k čemuž je potřeba milion podpisů evropských občanů. Pokud chcete práva zvířat podpořit i jinak než nákupem cruelty-free kosmetiky, můžete to udělat právě přidáním svého podpisu k této iniciativě.

Zobrazit všechny články

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích