Menu

Jaký mají fermentované potraviny vliv na zažívání?

Sdílet na Facebooku

21. února 2019

Už jste slyšeli o tzv. fermentaci? Že ne? Tak pojďme pod pokličku tohoto po staletí oblíbené procesu zpracování potravin nahlédnout společně!
 

Staletá tradice

Lidé fermentovali své jídlo od nepaměti. Dělali to nejen proto, aby jej uchovali déle čerstvé, ale i proto, aby se stalo lépe stravitelným, chutnějším a výživnějším.   Už tehdy věděli, že potraviny, které prošly procesem fermentace, přispívají  ke zdravému zažívání. Z tohoto důvodu by se fermentované potraviny měly stát běžnou součástí našeho jídelníčku.

Fermentace znamená dělat věci přirozenou cestou

 
  Popis: C:\Users\holeckna\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\fermentace_3.jpg


Fermentace je nejstarší technologický proces zpracování potravin, který se obecně nazývá kvašení nebo zrání.
Mléčné fermentované potraviny jsou potraviny, které prošly přirozeným procesem, ve kterém se přírodní bakterie živí cukrem přítomným v mléce a tvoří kyselinu mléčnou. Tento proces chrání potraviny a vytváří prospěšné enzymy, b-vitamíny, Omega-3 mastné kyseliny a různé kmeny dobrých bakterií. Potravina se tak stává lépe uchovatelná, má více vitaminů, je chutnější a stravitelnější. Fermentované mléčné produkty jsou tradičně používány pro zdravé zažívání. 

 

Popis: C:\Users\holeckna\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\fermentace_1.jpgSpokojené bříško – spokojená nálada

Jak souvisí proces fermentace se spokojeným bříškem? Zdravé zažívání je zásadní pro celkovou pohodu dospělých i dětí. Celková pohoda a zdravé zažívání jsou spojené nádoby – jedno výrazně ovlivňuje druhé. A co si konkrétně představit pod zdravým zažíváním?

Kvalita bakterií v našem trávicím systému ovlivňuje naše celkové zdraví, takže bychom měli podporovat ty dobré a ty špatné odrazovat. Kvašené potraviny a nápoje jsou vynikajícím způsobem krmení dobrých bakterií a proto je dobré je do našeho jídelníčku zařazovat pravidelně a již od útlého věku.

 

Fermentované potraviny v našem jídelníčku

Téměř všichni je pravidelně konzumujeme, aniž si uvědomujeme, že jde právě o fermentované potraviny. Jen nahlédněte do své spíže nebo lednice a určitě objevíte různé fermentované potraviny: nakládaná zelenina (okurky, kysané zelí) a mléčné výrobky jako je jogurt, kefír, tvaroh nebo tvrdé sýry.

 

A co moje miminko?

Fermentované potraviny můžeme dětem nabídnout až Popis: C:\Users\holeckna\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.Word\Hami_ikona_nas_tip_01_kopie-001.jpgve chvíli kdy přestávají být plně kojené a postupně jim zavádíme normální pestrou stravu. V okamžiku narození čelí organismus miminka nelehké zkoušce – okamžitě se musí přizpůsobit životu mimo tělo maminky. Jedna z nejdůležitějších schopností, kterou se musí organismus miminka naučit, je příjem, trávení a vstřebávání potravy, což je nezbytné pro další vývoj. Musíme mít na paměti, že jídlo by mělo být přizpůsobeno specifickým potřebám rostoucího kojence.

Plně kojeným dětem nabízí vše mateřské mléko, kojení je nejlepší výživa. U dětí nekojených může být řešením například zařazení neslazených jogurtů nebo kojeneckých mlék, které prošly procesem mléčné fermentace a které najdete i na regálech prodejen ROSSMANN.

Když děťátko krmíte správně, zajistíte mu tím správný vývoj trávicího traktu, který je klíčový při zajišťování správného růstu a vývoje, ale nejen to!  Pokud je jeho bříško spokojené, děťátko je hravé, usmívá se a dobře spí. 

 

Zobrazit všechny články

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích