Menu

Ekologické látkové, nebo jednorázové pleny? Existuje i střední cesta

Sdílet na Facebooku

15. října 2021

Tématu plenek se nevyhne žádná budoucí maminka. Pokud si netroufáte na bezplenkovou metodu, je třeba promyslet, do čeho zadeček vašeho miminka zabalíte

Klasické jednorázové plenky jsou pohodlné a spolehlivé, a jejich používání nezabere moc práce. Obsahují však hromadu chemikálií, které pro citlivou dětskou pokožku rozhodně nejsou ideální, nemluvě o tom, kolik odpadu nadělají. Pak jsou tu látkové pleny, které jsou šetrné k přírodě, ale vyžadují neustálé praní a jejich volba je pro rodiče poměrně nepohodlná. Co teď? Máte ještě jednu možnost, a sice ekologické jednorázové plenky. V čem vynikají?

6 důvodů, proč vyzkoušet ekologické jednorázové plenky

 1. Neobsahují chemikálie - bez fungujícího a čistého životního prostředí se lidstvo neobejde. Co si však budeme povídat, zdraví miminka je pro rodiče na prvním místě. Hlavní výhodou ekologických jednorázových plenek je proto jejich šetrnost k dětské pokožce.

  Většina eko plenek využívá přírodní zdroje jako je třeba cukrová třtina, organická bavlna nebo kukuřice. Suroviny pro výrobu tak nejsou chemického původu, stejně jako se v ekoplenkách nevyskytuje chlor, latex ani parfémy, které by jemnou dětskou pokožku mohly podráždit. Chlor, nebo dnes využívaný oxid chloričitý, je zdrojem toxických dioxinů, které mohou mít velmi neblahé zdravotní důsledky. Na trhu raději sáhněte po hypoalergenních eko plenkách, které nezpůsobují vyrážku, ekzémy ani pozdější zdravotní problémy.

obr_1

 1. Méně zatěžují planetu - víte, že za jediný rok může vaše děťátko vyprodukovat až půl tuny odpadu z jednorázových plenek? To není zrovna málo. A běžné jednorázové plence trvá celých 250 let, než se rozloží. Není třeba velkých znalostí matematiky, abychom si uvědomili, že máme problém. Ekologické jednorázovky jsou výrazně lépe rozložitelné, protože jsou vyrobené ze speciálních přírodních materiálů. Jistě se shodneme na tom, že nikdo z nás nechce nechat planetu budoucím generacím zaplavenou použitými plenami.
   
 2. Pro jejich výrobu se využívají obnovitelné zdroje - mnoho výrobců eko plenek se zajímá také o to, jaké energie se pro výrobu používají. Namísto fosilních paliv tak využívají obnovitelné zdroje - vodu, vítr či sluneční energii. Ta se nikdy nevyčerpá a hlavně neprodukuje škodliviny do ovzduší.
   
 3. Jsou spolehlivé - určitě už jste se setkali s názorem, že eko plenky nevydrží tolik, co běžné jednorázovky. Že snadno protečou, jejich materiál není tak kvalitní a podobně. Je to však stejné jako u konvenčních plenek. Najdete mezi nimi prvotřídní i méně kvalitní kousky.
   
 4. Nevyžadují údržbu - problém látkových plenek spočívá v jejich komplikované údržbě. Je třeba na ně pořídit speciální koš, musíte jich mít dostatečný počet, je nutné mít prostor na jejich sušení, když je špatně uvážete, rychle protečou, a tak dále. Spousta rodičů by mohla vyprávět. Ne každý má zkrátka na jejich používání trpělivost. Ekologické jednorázovky stojí na pomezí mezi látkovými a konvenčními plenami. Jsou pohodlné, ale přesto neznečišťují přírodu.
   
 5. Mají veselé designy - všeobecně panují ve společnosti stereotypy, že ekologické výrobky musí mít nutně přírodní barvy a nezajímavý vzhled. To je ale minulostí. Dnešní eko plenky se nevyhýbají barevným designům ani veselým obrázkům. Potěší tak děti i dospělé.

obr_2

Dobrá volba pro miminko, rodiče i přírodu

Zaujaly vás ekologické jednorázovky a přemýšlíte, které vyzkoušet? Máme pro vás tip na německou značku Moltex Pure & Nature. Plenky jsou cenově dostupné, jsou vyrobené přímo v Německu, bez jakýchkoli komponentů z Číny. Jejich uhlíková stopa je nízká nejen proto, že necestují z druhého konce světa, ale i proto, že při jejich výrobě společnost využívá stoprocentní obnovitelné zdroje. Plenky jsou z přírodních zdrojů a rozloží se výrazně rychleji než konvenční plenky. Spolehnout se můžete i na to, že se budou líbit vašim dětem. Díky speciální technologii kanálků v plence je udrží v suchu až 12 hodin, poskytnou dostatečnou prodyšnost a díky přírodní bavlně jsou extra hebké. Jsou ověnčené množstvím certifikátů, které potvrzují jejich bezpečnost pro děti i životní prostředí.

obr_3

Zobrazit všechny články

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích