Menu

Benefity plnotučného kojeneckého mléka

Sdílet na Facebooku

2. října 2021

Maminky a tatínkové, stále hledáte prémiovou kojeneckou výživu pro vaše děťátko? Už hledat nemusíte. V našich vybraných prodejnách ROSSMANN nyní najdete plnotučné mléko Kendamil.

Jednou z nejdůležitějších živin obsažených v mateřském mléce je tuk. Ten se v něm vyskytuje v podobě drobných kuliček obalených lipo-proteinovou membránou. Kojenci z něj získávají energii, ovšem významný je i z hlediska jejich vývoje. Tuky jim poskytují například esenciální mikronutrienty (vitamíny A, D, E, K a polynenasycené mastné kyseliny – PUFA) a jsou významné i z hlediska podpory gastrointestinálních funkcí (vše, co souvisí s příjmem, zpracováním a vyloučením potravy) a lipidového a lipoproteinového metabolismu. A nejen to – tuky mají vliv také na vývoj jejich imunity.

Na trhu existuje řada kojeneckých mlék. Mnohá z nich se kvůli úsporám už v základu vyrábějí z odstředěného mléka a obsah tuku se pak takzvaně dohání přidáváním tuků rostlinných. Běžná komerčně vyráběná kojenecká mléka proto často neobsahují biologicky důležité látky, které jsou v plnotučném mléce, nebo se do nich následně musí přidávat ve formě MFGM (Milk Fat Globule Membrane; česky = membrána mléčných kuliček). Jenže je to právě plnotučné mléko, díky kterému je možné přiblížit se poměru mastných kyselin tak, jak je tomu v mateřském mléce.

Odborníci tento poměr uvádějí takto:

  • nasycené 37 %
  • mononenasycené 47 %
  • polynenasycené 16 %

Při porovnání s ostatními mléky na českém trhu je tento poměr v Kendamilu mateřskému mléku nejblíže:

  • 33 % nasycené
  • 45 % mononenasycené
  • 22 % polynenasycené

Pro miminka je tuk z plnotučného mléka lehce stravitelný a díky plné mléčné chuti jim toto mléko také chutná. Kendamil, jakožto plnotučná mléčná receptura, obsahuje vyšší podíl kyseliny palmitové na pozici sn-2. Takové složení více odpovídá unikátní struktuře tuků mateřského mléka, což napomáhá vstřebávání vápníku a kyseliny palmitové. 

obr_1

Studie ukázaly, že množství vápníku vylučovaného ve stolici kojenců, kteří dostávali plnotučné mléko, bylo nízké, což znamená, že se lépe vstřebává a dochází k lepší mineralizaci kostí, přičemž ve stolici pozorovaných kojenců bylo nižší i množství palmitátových (vápenatých) mýdel. Receptura mléka Kendamil zajišťuje, že se ve střevech miminek toto mýdlo tak, jak je tomu v případě některých rostlinných tuků, netvoří. Jejich stolice je tedy měkčí, čímž se mimochodem snižuje i riziko zácpy. Takové děťátko méně pláče a více spí. A spánek? Ten je důležitý nejen pro vývoj miminka, ale také pro rodiče. Protože jedině dobře vyspaný rodič může být spokojený rodič.

Nebude miminko tloustnout?

Některé maminky se obávají, že jejich miminko po plnotučném mléce začne příliš přibírat na váze. Je tomu ale právě naopak. Výsledky systematického přehledu a metaanalýzy uveřejněné v odborném časopisu The American Journal of Clinical Nutrition v únoru 2020 ukázaly, že konzumace plnotučného mléka nemá nepříznivý vliv ani na hmotnost, ani na složení těla dětí. Naopak je spojená s nižším rizikem vzniku obezity. Plnotučné mléko obsahuje 26 % tuku a 74 % bílkovin. Aby Kendamil dosáhl hladiny bílkovin tak, jak je tomu v mateřském mléce, obsahuje jeho receptura také vyvážený podíl mléka odstředěného. Jedině tak vznikne správný poměr mezi obsahem bílkovin a mléčného tuku, přičemž všechny výhody plnotučného mléka zůstanou zachovány.

Více na: https://www.kendamil.cz/jake-jsou-benefity-plnotucneho-kojeneckeho-mleka-nebude-po-nem-miminko-tloustnout/

Ve 130 prodejnách ROSSMANN můžete tato mléka koupit. Která to jsou, zjistíte zde: https://www.kendamil.cz/kendamil-najdete-v-siti-drogerii-rossmann/

 

Zobrazit všechny články

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích