Menu

Desatero dentální hygieny

Sdílet na Facebooku

13. března 2019

Abyste se mohli celý život těšit ze zdravých a pěkně bílých zubů, je nezbytná každodenní pozornost a dodržování několika jednoduchých, všeobecně i méně známých pravidel.
 

Za velkým množstvím ústních a dentálních problémů, jako jsou zubní kazy, záněty dásní či parodontitida, stojí právě nedokonalá péče, která souvisí s nedostatečným odstraňováním zubního plaku. Podle stomatologa MDDr. Václava Manharta z pražské dentální ordinace Manhartova zubárna se totiž čisté zuby nezkazí a zdravé dásně nekrvácí.

Vyhlaďte je

Lékař nabádá, abychom si čistili zuby ideálně dvakrát denně. Večer by navíc měla být péče o něco intenzivnější. „Když se pacienti ptají, jak dlouho si chrup čistit, odpovídám, že neexistuje jasně daná doba,“ říká stomatolog. „Zuby čisté a zbavené plaku jsou naprosto hladké, což si lze jednoduše zkontrolovat jazykem,“ dodává.

Proč zubní plak tolik škodí? Měkký povlak, který se vytváří na povrchu zubů v ústech každého člověka, tvoří z velké části bakterie. Ty vylučují kyseliny, které v plaku zůstávají, narušují zubní sklovinu a způsobují zánět dásní. „Rychlost množení i konkrétní množství bakterií v ústech závisí především na schopnostech každého efektivně zubní povlak mechanicky odstraňovat. Nadměrný příjem sacharidů, kterými se bakterie živí, tvorbu plaku podporuje,“ vysvětluje doktor Manhart. „Navíc pokud nečistíme zuby dostatečně, po delší době zubní plak vyzrává, a ten se pak mění na zubní kámen.“

Na rozdíl od zubního povlaku (plaku), kámen nelze vyčistit kartáčkem, pro jeho odstranění je nutné navštívit dentální hygienu.

 

Nezůstávejte na povrchu

Tvorbě zubního povlaku se nedá úplně vyhnout. „Plak se vytváří ihned po vyčištění zubů, 24 hod vyzrává a je pak škodlivý pro zuby a dásně“, říká dentální hygienistka Bc. Lenka Kratochvílová z pražské ordinace DéHá. Proto je nutné postarat se nejen o povrch zubů, ale i o mezizubní prostory. „Většina pacientů, kteří absolvují svou první návštěvu dentální hygieny, mají s použitím mezizubních pomůcek minimální nebo žádnou zkušenost, a tudíž mají zánět dásní,“ říká Lenka. „Pokud totiž plak zůstává v mezizubních prostorách a neodstraňuje se každý den, kvůli přemnožení bakterií dochází k zánětu dásní. Zánět je většinou chronický, pacienta nic nebolí, jen se občas může objevit krvácení z dásní. Prevencí je tedy čistit i mezizubní prostory každý den,“ dodává hygienistka.

3 opomíjení pomocníci

Mezizubní kartáček: Do mezizubních prostor se štětinky klasického kartáčku nedostanou. Zuby v zadní části chrupu jsou navíc vícekořenové a prostor mezi nimi je tzv. piškotovitý. Je třeba tedy zvolit mezizubní kartáček správné velikosti, aby v prostorách nezůstávala hluchá místa bez vyčištění. „Mezizubní kartáček by měl mít každý,“ radí dentální hygienistka. „Pokud se vám mezi zuby nevejde ani ten nejužší, prostor může být vyplněn zubním kamenem, a je tedy třeba navštívit dentální hygienu.“

Zubní nit: Používá se především v předním úseku chrupu mezi řezáky a špičáky. Manipulaci s ní by vás měl naučit stomatolog či dentální hygienista, protože při nevhodném použití může docházet k poškozování okolní dásně.

Solo (single, jednosvazkový) kartáček: Malý kartáček k dočišťování. Čistí se s ním individuálně zub po zubu.

Desatero dentální hygieny
  • Pouze kartáček nestačí, nutné jsou další pomůcky, které se postarají o nedostupná zákoutí a mezizubní prostory.
  • Výběr pomůcek (mezizubní kartáček, dentální nit) svěřte svému zubnímu lékaři nebo dentální hygienistce.
  • Zuby se čistí krouživými pohyby a štětinky kartáčku mají být natočené směrem do dásní pod úhlem 45 stupňů. Na kartáček se nesmí tlačit, jinak štětiny nepracují, jak by měly.
  • Zuby je nutné čistit, dokud nejsou na dotek jazykem hladké.
  • Fluoridy obsažené v pastách nezabraňují vzniku zánětu dásní a následné parodontitidy. Veškerý povlak je potřeba odstranit mechanicky.
  • Zuby čistěte alespoň dvakrát denně, jednou pak mezizubní prostory.
  • Kam se nedostane mezizubní kartáček, pronikne zubní nit.
  • Při nadměrném příjmu sacharidů se zvyšuje tvorba zubního plaku, je proto nutné zvýšit i dentální péči.
  • Preventivní prohlídku u zubního lékaře je třeba absolvovat 2x ročně.
  • Dentální hygienu navštěvujte také alespoň 2x ročně, pacienti s parodontitidou až 4x ročně a pacienti s rovnátky 3–4x ročně.

zuby

Víte, že máte na jazyku ústní bakterie a toxiny, které tělo vylučuje? Je proto nezbytné při péči o ústní dutinu neopomíjet ani jazyk. Existují specializované škrabky, které pomohou povrch jazyka očistit, stejně dobře ale poslouží i hrana lžičky.

 

 

Zobrazit všechny články

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích