Menu

8 fíglů na praní prádla, které ještě neznáte!

Sdílet na Facebooku

17. září 2018

Jak se vypořádat s obrovskou hromadou špinavého prádla a nezbláznit se z toho? Jak správně prát prádlo, aby bylo skutečně čisté a vydrželo barevné? Přečtěte si tipy na správné praní prádla a perte s radostí.
 
TŘIĎTE

Platí pravidlo, že čím podobnější barvy perete pohromadě, o to více se zachovají. Perte zvlášť bílé, černé a tmavé prádlo. Myslete také na materiály. Jinak budete prát bílé bavlněné prádlo, jinak vlněné oblečení a jinak spodní prádlo. Velkým pomocníkem jsou cedulky na oblečení, které vám se způsobem praní poradí, vyplatí se je tedy neodstřihávat.

Pokud se nechcete přehrabovat ve špinavém prádle, pořiďte si koš na prádlo s dvěma otvory, díky čemuž můžou třídit oblečení i členové vaší rodiny například na bílé a tmavé, samotná příprava na praní pak bude mnohem jednodušší.

PRACÍ PRÁŠEK, GEL NEBO KAPSLE

Jestli chcete prát správně, s jedním univerzálním pracím práškem si bohužel nevystačíte. Pokud například vyperete barevné prádlo v prášku na bílé, barvy budou působit sepraně a vyblednou, protože prášek na bílé prádlo obsahuje rozjasňující látky.

Černé nebo tmavé prádlo by se mělo prát ve speciálních prášcích proti blednutí barev. Vhodné jsou prací prášky nebo gely, které jsou určené přímo na černé prádlo. Svetry, jemné pletené oblečení nebo vlněné prádlo perte v gelech nebo prášcích na vlnu, zabráníte tak jejich vytahání nebo sražení.

Vhodnější jsou určitě prací gely, protože se lépe rozpouštějí, a to i při nižších teplotách. Nenechávají na prádle stopy po pracím prášku a navíc bývají koncentrovanější, takže spotřebujete menší množství a ušetříte.

SKVRNY A HODNĚ ŠPINAVÉ PRÁDLO

Odstraňovače skvrn můžou být dobrým pomocníkem, pokud je správně použijete. Nanášejte je přímo na skvrny. Doba jejich působení je uvedená na obale a je dobré se jí řídit. Chcete-li dobře vyprat silněji zašpiněné prádlo, je lépe ho namočit. Potom není třeba zvyšovat dávky pracích prášků, ale ani používat předpírku a vysoké teploty. Případné skvrny doporučujeme předem odstranit například citronem či žlučovým mýdlem.

DÁVKOVÁNÍ PRACÍHO PRÁŠKU

Doporučené dávkování pracího prášku je vždy uvedeno na jeho obale. Postupem času sami zjistíte, kolik ho skutečně potřebujete.

Obecně při dávkování zohledněte i to, jak moc je pračka naplněná. Když perete méně prádla, uberte i prací prášek. Pokud perete v tvrdé vodě je potřeba více prášku stejně tak, jako když je prádlo velmi špinavé.

prani

OPTIMÁLNÍ MNOŽSTVÍ PRÁDLA

Pokud dostatečně naplníte pračku, uspoříte tím energii a prádlo se lépe vypere. Na druhou stranu příliš mnoho prádla může být na škodu, protože se špatně vyždíme, snadno zmačká a hůře vyžehlí. Můžou na něm také zůstávat skvrny. Optimálně naplněnou pračku poznáte tak, že mezi prádlem a bubnem by měl zůstat tak velký prostor, abyste do něj mohli vložit svou dlaň na výšku.

KAM S PRACÍM PROSTŘEDKEM

Občas můžete mít pochybnosti, zda vložit prací přípravek do přihrádky pračky, nebo ho dát rovnou do bubnu. Klasické prášky se dávkují do přihrádky. Pokud vaše pračka nabízí možnost dávkovat tam i tekutý přípravek, můžete to udělat – jinak ho dejte v odměrce přímo do bubnu. Tam patří i gelové kapsle nebo tablety.

PRACÍ PROGRAM

Vybírejte si prací program přesně podle toho, jaký máte druh prádla a z jakého je materiálu materiál. Není dobré, abyste volili jeden univerzální program na všechno prádlo, které perete. Přitom platí, že na povlečení a ručníky je vhodný program s vyššími teplotami nebo předpírkou.

DOMÁCÍ GEL NA PRANÍ

Jedlá soda je přírodním deodorantem a čisticím prostředkem. Přidání jedlé sody do praní je dobrý způsob jak jemně vyčistit oblečení od silného zápachu nebo skvrn. Použití jedlé sody může také napomoci změkčit prádlo, zvýšit účinnost pracího prostředku a udržet bílé prádlo bílé. Jako bonus také pomůže udržet vaší pračku čistou. Použití jedlé sody při praní může pomoci vyrovnat úroveň pH vody v pračce. To může opět pomoci prádlo lépe vyprat.

Budete potřebovat:

jedna kostka jádrového mýdla (200 g)
300 g práškové sody na praní
10 l vařící vody
éterický olejíček s vaší oblíbenou vůní
struhadlo
vařečku
plastovou nádobu o objemu více než 10 l na uchování gelu

Postup:

Do dostatečně objemné plastové nádoby či velkého prádelního hrnce nastrouháme na jemno mýdlo, které následně zalijeme vařící vodou. Nejprve stačí menší množství vody, to je asi jeden až dva litry. Mýdlové hoblinky pomalu rozmícháváme a čekáme, až se zcela rozpustí. 
Poté přisypeme sodu a opět mícháme až do úplného rozpuštění a promísení obou složek, přičemž postupně přiléváme zbývající vroucí vodu. Vznikající gel stále pomalu promícháváme. Jak postupně chladne, tak se zahušťuje. V tuto chvíli můžeme přidat několik kapek éterického oleje (cca 20 kapek). Necháme odstát do druhého dne. 
Po úplném vychladnutí získá výsledná směs konzistenci hustého želé. A nyní již můžeme prát! Gel na praní dávkujeme například pomocí odměrky od klasického pracího prášku. Na jednu plnou pračku použijeme zhruba 1,5 odměrky.

 

Zobrazit všechny články

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích