Menu

Babybox pro odložené děti v Kyjově

Sdílet na Facebooku

První bedýnka byla zřízena v roce 2005, symbolicky 1. června na Mezinárodní den dětí. Babybox na Hloubětínském zámečku na klinice GynCentrum byl v provozu do konce roku 2019, kdy byla klinika přemístěna do jiné budovy. Pomohl vstoupit do nového života 28 nechtěným lidským mláďatům. Ještě v roce 2005 byl nainstalován babybox v Nemocnici Milosrdných bratří v Brně, který dodnes pomohl zachránit 21 dětí, následující rok jako třetí v pořadí byl namontován babybox ve Fakultní nemocnici Olomouc, který přijal do svého klimatizovaného a ventilovaného prostoru 8 dětí.

K dnešnímu dni je v provozu 86 babyboxů po celé ČR, jejichž dvířky prošlo do života 253 dětí, zatím sedm z nich letos. Ve skutečnosti bylo zřízeno 123 babyboxů, protože z původních 46 jich bylo 40 vyměněno za moderní babyboxy nové generace. Do konce roku 2023 jsou plánovány instalace zcela nových babyboxů v Jilemnici, v Čáslavi, v Kyjově a výměna starého babyboxu v Třebíči.

Na každém babyboxu je informace: „Odkládáš-li děťátko, protože s ním nemáš kde přespat, zavolej 602 305 139.“  Nešťastná maminka i s děťátkem je převezena do sídla spolku v Praze 10 - Hájku, kde jsou k dispozici dva azylové domy. Babyboxy jsou totiž považovány jako zařízení sloužící v krajním případě a v nouzi. Podobně jako stát drží armádu, aniž by ji chtěl použít, stejně jako v každém objektu jsou hasicí přístroje, které jistě nikdo nechce používat. Zapsaný spolek Babybox svoji činnost provozuje výhradně z prostředků dárců, ať už jsou jimi šlechetné společnosti, nebo jiní velkorysí dárci. Žádné příspěvky od státu nedostává. 

Babybox, z. s., je spolkem občanů, jejichž cílem je snaha o záchranu novorozenců, kteří by jinak byli matkou odloženi za podmínek, v nichž by jim hrozila vážná újma na zdraví nebo smrt. Odložení dítěte do babyboxu je anonymní a není trestné. Babyboxy jsou široké 90 cm, vysoké 90 cm a hluboké 50 cm. Vnitřek je klimatizovaný asi na 28 °C a vybavený mnohonásobně jištěnou signalizací přivolávající lékaře. Zařízení je řízeno mikroprocesorem, ten řídí oběh vzduchu a kontroluje teplotu. Více informací naleznete na  www.babybox.cz.

Zobrazit všechny projekty

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích