Menu

Zdravá mysl a jóga patří neodmyslitelně k sobě!

Sdílet na Facebooku

Podpořte svou vnitřní rovnováhu díky této unikátní cvičební metodě

V současné zrychlené době, kdy náš mozek musí zpracovávat velké množství informací a jsme zavaleni každodenními starostmi, je důležité občas se na chvilku zastavit a věnovat třeba jen pět minut párkrát denně vnitřní rovnováze. Skvělým pomocníkem v péči o duševní zdraví je jóga, která spojuje pohybovou, dechovou, meditační část i filozofii, přístup k životu. Pomáhá uvolňovat tělo, ale také prohlubovat dech, který prokazatelně zmírňuje napětí v těle. S praxí jógy lze začít kdykoliv a výsledky jsou viditelné téměř okamžitě.

V zdravém těle zdravý duch

Ne nadarmo se toto přísloví stále používá. Je totiž pravdivé a v dnešní době bychom si ho měli připomínat čím dál častěji. Fyzické i psychické zdraví jsou jako dvě spojené nádoby. Navzájem se velmi ovlivňují a abychom se cítili dobře a byli zdraví, je potřeba o obě nádoby pečovat. Mezi nejčastější problémy, které v současné době lidi trápí a jsou výsledkem přepracování či dlouhotrvajícího stresu, jsou například bolesti hlavy a zad, vyčerpanost nebo poruchy spánku. Cvičení jógy může pomoci těmto problémům předcházet, zmírnit je či postupně zcela odstranit. Pár jógových cviků a dechových technik, které budete cvičit pravidelně, vám pomohou cítit se ve svém těle dobře.

Jóga vás naučí změnit přístup sám k sobě, svému životu i světu okolo vás.

Pomocí dechu ke klidné mysli

Jisté je, že dýchat dokáže každý. Ale kdo to dělá opravdu správně? Právě tato nejpřirozenější věc bývá pro lidi často problémem. Jejich dech je neúplný a mělký. Kvůli tomu nedochází ke správnému okysličení těla a může to působit na náš organismus negativně. Jóga nás učí propojení břišního, hrudního a také podkličkového dechu. Spojením těchto tří fází následně vznikne dechová vlna, což je první krok v praxi dechových technik v józe. Postupně vás jóga naučí i další dechové techniky, kterým dochází například k harmonizaci endokrinního systému (produkce hormonů v těle) nebo odstranění následků stresu. Prostřednictvím dechu se učíme zklidnit nervovou soustavu, uvolnit napětí a tenzi, kdy společně s dalšími technikami z jógy a ájurvédy můžeme zlepšit kvalitu spánku.

Neodmyslitelný závěr při cvičení jógy? Chvilka relaxace a meditace

Jednou z nejoblíbenějších částí při cvičení jógy je bezesporu závěrečná relaxace a následná meditace. Důležité je být v příjemném prostředí, kde se člověk cítí uvolněně a dobře. Závěr v pozici mrtvoly nám pomáhá vstřebat předcházející praxi. Je to přirozené ukončení a doznívání energetických procesů, nebo také vytvoření prostoru, kdy můžeme vnímat pocit klidu, uvolnění fyzického, mentálního a emocionálního já. Pozice mrtvoly je také chápána jako přechod mezi pozicemi a meditací.

Při meditaci je podstatné zaujmout pohodlnou pozici vsedě a zavřít oči. Následuje to nejdůležitější a nejtěžší, postupné zklidnění fluktuace mysli. I přesto, že jde pouze o pár minut, pro tělo i ducha i mysl se jedná o nezbytnou chvíli odpočinku.

Jak to vidí psycholožka?

Jakým klientům či klientkám doporučujete cvičení jógy jako doplněk terapie?

Za mě osobně je jóga vhodný doplněk terapie pro téměř všechny klienty. Samozřejmě je důležité, aby zvolili takový druh jógy a takového lektora, aby jim vše sedlo. Jsou ale lidé, kteří k józe mají doslova odpor. S nimi často pracujeme alespoň na tom, aby se naučili správně dýchat, což by se naučili i při samotném cvičení. Já osobně jsem si velmi oblíbila jin jógu, která nás učí nechat věci pustit a plynout a vypnout naše výkonové já, které jsme v běžném režimu často nuceni zapojovat.

Jaké je podle vás největší pozitivum, které jóga naší psychice přináší?

Jóga slouží k propojování těla, ducha a mysli, a to doslova. Na fyzické úrovni napomáhá uvolnění těla a snížení napětí v něm. U některých úzkostných jedinců může vyvolávat toto napětí panické stavy z toho, že je s nimi něco špatně. Změna dechu, zejména pak plnější a delší dech, napomáhá vyrovnávat rozdíly v zatížení sympatiku a parasympatiku. Závěrečná relaxace a meditace může, kromě toho, že se člověk učí ovládat svou mysl, napomoci i k lepšímu a kvalitnějšímu spánku. Uvědomování si sebe sama skrze vědomý pohyb a dech i prací s myslí a vizualizací je dobrým způsobem, jak zlepšovat vlastní sebevědomí a pocit sebekompetence.

V jakém prostředí by měl člověk jógu cvičit, aby na něho měla co nejlepší účinek?

Příjemnost prostředí závisí hlavně na vnímání daného člověka. Někdo potřebuje svíčky a speciální prostor, někdo si natáhne podložku v práci, když má chvilku mezi klienty, což často děláme i my terapeuti. V první řadě je důležité si uvědomit, že i jóga je pohybová aktivita, je tedy důležité cvičit ji správně, aby člověk skutečně čerpal její benefity. Na začátek bych se tedy přimlouvala ke studiu s lektorem. Na druhou stranu výhodou jógy je to, že k ní nic nepotřebujeme, takže pokud jde o lidi trpící úzkostí, kteří nechtějí chodit mezi lidi, pak je možné začít i o samotě doma.

Odpovídá Martina Viewegová, psycholožka a psychoterapeutka

Zpět