Menu

Zdravý jídelníček pomáhá našemu tělu cítit se dobře

Sdílet na Facebooku

Jídlo je jedním ze základních pilířů našeho života a rozhodně bychom mu měli věnovat náležitou pozornost. Zdravá strava totiž není jen způsob, jak tělu dodat potřebné živiny a energii pro každodenní fungování, je také důležitou podporou našeho zdraví, kondice i psychické pohody. Zároveň představuje základní stavební kámen pro jakýkoliv druh cvičení.

Naslouchejte svému tělu

Zdravá a vyvážená strava je v posledních letech velmi skloňovaným tématem a je těžké najít v této komplexní problematice jednotný názor. Faktem je, že každý jsme individuální a normy stravování tedy nemohou být pro všechny stejné. Čím dál více lidí se snaží spíše naslouchat svému tělu, zkoušet nové potraviny a v rámci obecných doporučení najít tu nejlepší osobní cestu ke zdravému jídelníčku. V kombinaci s lehkým relaxačním cvičením, jako je jóga, pak zdravý jídelníček přináší i další benefit v podobě celkové vitality a spokojenosti. 

Kromě řady dalších výhod má jóga také pozitivní vliv na to, jak vnímáme své tělo a jeho potřeby. Pomáhá nám uvolnit se, zklidnit mysl, zaměřit svou pozornost na tělo a vnímat jeho přirozené potřeby. Právě jídlo je jednou základní potřebou, kterou bychom neměli přehlížet, protože vhodná strava nám v kombinaci s vhodnou pohybovou aktivitou může pomoci získat tělesnou i duševní rovnováhu,“ říká jógová terapeutka a učitelka jógy Zuzana Klingrová, která se tématem stravování v souvislosti s jógou a ájurvédou zabývá ve svých třech knihách.

Pravidelný příjem energie i tekutin

Naprostým základem zdravého jídelníčku je pravidelnost. Během dne bychom si měli dopřát tři hlavní jídla, přičemž snídaně může být vydatnější, protože z ní čerpáme energii pro aktivity během dne. K tomu můžeme přidat ještě jednu až dvě svačiny mezi hlavními jídly. Díky nim naše tělo dokáže lépe pracovat s přijatou energií. Pokud zvolíme například kus ovoce nebo nakrájenou zeleninu, dodáme našemu tělu také vlákninu, vitamíny a další důležité prvky.

Řada návodů doporučuje při vyšší tělesné zátěži, jakou je třeba pravidelné intenzivní cvičení power jógy nebo birkam jógy, dostatečný přísun bílkovin. Nemusí se ale jednat o steak po každé lekci, vsaďte spíše na drůbeží či králičí maso, ryby, vejce, případně zkuste tofu nebo mléčné výrobky s vyšším obsahem proteinů jako je tvaroh či řecký jogurt.

V každodenním životě i při cvičení bychom neměli zapomínat také na pitný režim. Dostatečná hydratace organismu nám mimo jiné pomáhá vylučovat z těla toxické látky, soustředit se, mít zdravou pleť a obecně se cítit v pohodě. Čistou vodu, kterou můžete ochutit bylinkami nebo trochou citronové šťávy, bychom měli pít průběžně během dne spíše po malých dávkách. Popíjením po troškách má voda šanci se v těle zužitkovat lépe, než když vypijeme velké množství najednou. Do pitného režimu můžete také zařadit neslazený zelený, ovocný či bylinkový čaj nebo kvalitní ovocný džus zředěný vodou.

Tip! Před příští lekcí jógy vsaďte na menší porci jídla, které se vám dobře tráví, a cítíte se po něm v pohodě. Nemusíte se bát sacharidů například ve formě přílohy z celozrnných těstovin, neloupané rýže nebo bulguru, které vám zajistí dostatečné množství energie po celou dobu cvičení a uchrání vás chutě na sladké bezprostředně po skončení lekce.

Zpět