Těhotenské nevolnosti – co na ně platí?

Sdílet na Facebooku

17. července 2020

Jak zvládnout těhotenskou nevolnost?
Nevolnost postihuje až 70 % těhotných žen, a to zejména první tři měsíce těhotenství. Navíc není pravidlem, že se objevuje pouze ráno – může ženu trápit během celého dne a někdy je doprovázena nechutenstvím a zvracením. Víte, jak tento nepříjemný stav zmírnit? Poradíme jednoduché tipy jak na to.
Vaše miminko je v 10. týdnu těhotenství velké přibližně jako jahoda, měří tedy asi 30 mm. Srdíčko mu bije asi třikrát rychleji než vám. Velmi rychle roste, utváří se mu obličej a jeho hlavička je o hodně větší než zbytek těla. I když to ještě necítíte, miminko se v děloze již pohybuje. Možná už pár týdnů bojujete s nepříjemným příznakem těhotenství – nevolností, která obvykle odeznívá až s koncem prvního trimestru. V některých případech však může doprovázet celé těhotenství. Nevolnost vás může velmi vyčerpávat. Nemusíte se však obávat – pokud se neobjeví opravdu závažné neustupující zvracení, běžná těhotenská nevolnost není nebezpečná pro vás ani vaše miminko.
Faktory, které jednoznačně vyvolávají tento stav, nejsou zcela známy. V úvahu ale připadají hormonální změny, změny v hladinách vitaminů či zvýšený stres a únava v prvních týdnech těhotenství.
 

Rozdělte si jídlo na malé porce a volte jednoduchost

Vypořádat se s nevolností můžete rozdělením jídla do více malých porcí. Pijte také spíše častěji po malých dávkách a lépe před jídlem než během něj. Raději si dopřejte nesycené nápoje a čaje určené pro těhotné ženy. V průběhu dne si můžete dát například lehkou svačinku v podobě špaldovo-ovesných sušenek, případně špaldovo-madlových sušenek nebo kukuřičných plátků s quinoou, v řadě enerBiO značky ROSSMANN naleznete vše v biokvalitě. Ač to zní paradoxně, větší sklon k ranním nevolnostem budete mít s prázdným žaludkem, proto se vyplatí mít hned po probuzení po ruce nějaký rychlý snack, zakousněte si například špaldové krekry se sezamem.

Dejte přednost jednodušším jídlům před kombinovanými, těžkými a krémovými. Vhodné nejsou ani příliš tučné pokrmy. Pokud máte chuť, můžete si připravit toast nebo chlebíček z knackebrotu. Z příloh by vám mohla sednout rýže. Raději se vyhněte jídlům, která mají výraznou vůni a nedělají vám dobře. Váš čich může být velmi citlivý a různé silné či pro vás nepříjemné pachy mohou zhoršovat nevolnost a vyvolávat pocit na zvracení.

Poslední záchrana proti nevolnostem – zázvor a cucací bonbóny

Pokud se nevolnosti už dostaví, použijte proti ní zbraně ověřené stovkami nastávajících maminek. Zázvor dělá divy, buďte však opatrná s jeho množstvím. Připravte si čaj ze zázvoru nebo ho zkuste konzumovat sušený (v řadě enerBiO ho dostanete v balení po 100 g). Dostat ho do sebe můžete i v atraktivnější podobě bonbónů s příchutí zázvoru a limetky. Cucání samotné také ulevuje při akutní pocitech nevolnosti. Cucejte tedy ostošest. Pokud vám nesedí zázvor, ochutnejte třeba pastilky s příchutí máty.

Snažte se odpočívat, kdykoli potřebujete, a dopřejte svému tělu kvalitní a dostatečný spánek. Vyhýbejte se přetopeným a vydýchaným místnostem, ve kterých se vám může udělat nevolno. Dělejte si pravidelné vycházky na čerstvý vzduch.

Pokud se vám ani po těchto doporučeních nepodaří zmírnit nevolnosti, raději se svěřte se svými potížemi lékaři, který vám může doporučit doplňky stravy (např. vitamin B6), případně léky.

Silnou nevolnost s častým zvracením nepodceňujte

Asi u 1 % těhotných žen se mohou vyskytnout vážnější problémy s velmi častým zvracením, které neustupuje. Budoucí maminky nemusí být schopny udržet v žaludku ani tekutiny. To může vést k dehydrataci a k rozvratu vnitřního prostředí jejich těla. Tento stav se jmenuje hyperemesis gravidarum a v některých případech si může vyžádat dokonce pobyt v nemocnici. Kontaktujte tedy svého lékaře, pokud trpíte závažnou nevolností vyznačující se těmito potížemi:

  • zvracíte několikrát denně nebo máte ve zvratcích krev,

  • nejste schopna pít nebo nemůžete v žaludku udržet jídlo ani tekutiny,

  • máte horečku nad 38 °C,

  • nemočila jste více než 8 hodin nebo je vaše moč velmi tmavá,

  • cítíte se velmi slabá a motá se vám hlava.

 

Zdroje:

https://www.nct.org.uk/pregnancy/worries-and-discomforts/common-discomforts/morning-sickness-and-pregnancy-nausea

https://americanpregnancy.org/pregnancy-concerns/nausea-during-pregnancy/

https://www.nhs.uk/start4life/pregnancy/week-by-week/1st-trimester/week-10/

https://www.rossmann.cz/nase-produkty

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích