7 způsobů, jak zrychlit metabolismus pro podporu hubnutí a celkového zdraví

Sdílet na Facebooku

26. dubna 2024

Metabolismus se může zdát jako tajemný proces, který ovlivňuje tolik aspektů našeho zdraví. Ale co vlastně metabolismus je a jak můžeme ovlivnit jeho rychlost? V tomto článku se zaměříme na rady a metody, jak efektivně stimulovat metabolismus nejen pro podporu hubnutí, ale především celkového zdraví.

Co je metabolismus?

Metabolismus je soubor chemických procesů, které probíhají v našem těle a které určují, jak rychle naše tělo spaluje kalorie a transformuje je na energii. Rychlost metabolismu je ovlivněna několika faktory, včetně genetiky, věku, pohlaví a podílu svalové hmoty. Existuje však několik způsobů, jak můžeme aktivně náš metabolismus ovlivnit a podpořit ho.

Nejčastěji se mluví o tzv. bazálním metabolismu, tedy spotřeba energie, když jste v klidu. A právě bazální metabolismus lze do určité míry ovlivnit.

zdrava-strava

Jak na restart a zrychlení metabolismu

Jezte pravidelně a nehladověte

Jistě jste slyšeli o různých “life-hacking” dietách, půstech a hladovění. Některé tyto metody mohou být při špatném provedení spíše škodlivé a metabolismus naopak zpomalí. Zaměřte se na pravidelný stravovací režim v pravidelných časových intervalech. Tím tělo ujistíte, že nebude mít nedostatek potravy a zrychlí tím spalování.

Konzumujte dostatek bílkovin

Bílkoviny jsou skvělým pomocníkem při hubnutí i cvičení. Rychle zasytí a více “zaměstnají” tělo při jejich zpracování. Organismus spotřebovává více energie na trávení proteinů než je tomu u sacharidů nebo tuků. To znamená, že konzumace dostatečného množství bílkovin může pomoci urychlit metabolismus. Zařaďte do jídelníčku například kuřecí maso, ryby, vejce, mléčné výrobky, sójové výrobky a luštěniny.

Pravidelně se hýbejte

Pravidelná fyzická aktivita, jako je chůze, běh nebo jízda na kole, může také pomoci zvýšit rychlost metabolismu. Dokonce i krátké cvičení může mít pozitivní vliv na spalování kalorií po dobu několika hodin po ukončení cvičení. Zkuste najít aktivitu, kterou máte rádi, a věnujte jí alespoň 30 minut denně.

Zaměřte se na svalová cvičení

Posilování svalů může být efektivní způsob, jak rozproudit metabolismus. Svaly spalují více energie než tuk, takže čím více svalové hmoty máte, tím rychleji spálíte kalorie i v klidu. Můžete zahrnout do svého cvičebního režimu cviky s kettle belly a činky, ale účinné je i  posilování pomocí vlastní váhy nebo cvičení s gumovými páskami.

Dodejte tělu dostatek vody

Dehydratace může snížit rychlost metabolismu. Pití dostatečného množství vody může pomoci udržovat metabolismus na optimální úrovni. Doporučuje se denně vypít alespoň 8 sklenic vody.

Zařaďte do jídelníčku více vlákniny

Zdravá strava je základ celkové vitality. Potraviny bohaté na vlákninu, jako je ovoce, zelenina a celozrnné produkty, mohou pomoci udržet metabolismus aktivní. Vláknina pomáhá udržovat trávicí systém zdravý a reguluje hladinu cukru v krvi. Zkuste zahrnout do svého jídelníčku potraviny jako jablka, brokolici, hrách, celozrnný chléb a ovesné vločky

Dopřejte si dostatek spánku

Nedostatek spánku může snížit rychlost metabolismu a ovlivnit hladinu hormonů odpovědných za chuť k jídlu, ale také mentální pohodu nebo zdravou pleť. Kvalita a délka spánku ovlivňuje také náladu a energii po celý den. Spát byste měli 7-9 hodin denně.

Zrychlit metabolismus není jen o hubnutí, ale také o celkovém zdraví. Buďte hlavně trpěliví, žádná změna neproběhne přes noc. 

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích