Menu

Rady pro stravování - miminka do 6 měsíců

Sdílet na Facebooku

26. dubna 2018

V tomto období by měla strava představovat výhradně mateřské mléko. Pokud toto není z nějakého důvodu možné, je na trhu dostupné značné množství kojenecké výživy.

V tomto období by měla strava představovat výhradně mateřské mléko. Pokud to není možné, na trhu je dostupný široký výběr kojenecké výživy.

Kojení je velice důležité a přispívá k vývoji imunitního systému, potlačuje vznik alergií a atopického ekzému. V tomto období je důležitá také strava matky, která následně potřebné živiny předává dítěti v mléce. Skutečný nedostatek mléka vznikne jen málokdy. Dochází k tomu díky špatné technice kojení anebo z pocitu, že dítě má mléka nedostatek. Platí zde ale přímá úměra, čím více dítě saje, tím více mléka se tvoří.

Mateřské mléko lze rozdělit na přední a zadní. Přední mléko slouží k ukojení žízně. Je méně tučné a sladší. Zadní mléko pak slouží k zasycení dítěte a obsahuje více tuků. Pokud dítě saje dostatečně dlouho, pak si samo určí poměr těchto mlék. Pokud je možné mateřské mléko uchovávat, je to velká výhoda.

Odstříkané mléko lze uchovat v chladničce po dobu 24 hodin nebo v zamrazeném stavu po dobu 3 měsíců. Pokud jde o tvorbu mléka, nejlepší metoda jak tvorbu mléka podpořit, je častější kojení. Frekvence kojení můžete navýšit až na 10–20 opakování za den. Kojence je vhodné přikládat k oběma prsům a během kojení je několikrát vystřídat.

V období 5. - 6. měsíce lze začít s podáváním prvních příkrmů. Vhodné je ale vše prodiskutovat s vaším lékařem.

Zobrazit všechny články

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích