Menu

První půl rok s miminkem

Sdílet na Facebooku

26. dubna 2018

Rodiče jsou naprosto ohromeni tím, co všechno již dokáže jejich sotva několikaměsíční potomek. Hrdě vypráví o prvním úsměvu a nadšeně tleskají, když se miminko poprvé samo přetočí na bříško. Pro vnějšího pozorovatele je to všechno jen stěží pochopitelné, vidí prostě jen dítě, které leží celý den v postýlce, spí, anebo pláče, když má hlad. Miminka se však v prvních měsících vyvíjí opravdu velmi rychle.

Rozvoj smyslů

Miminka svět kolem sebe vnímají mnohem intenzivněji, než jak by se na první pohled mohlo zdát. Ukolébavka z kolotoče nad postýlkou, rock doléhající ke kočárku z nedalekého obchodu nebo hudba z narozeninové oslavy znějící od sousedů, to vše děti registrují. Sotva slyšitelné zvuky o frekvenci 16 hertzů až po zvuky s frekvencí 20 000 hertzů. Sluch novorozenců je již v prvním měsíci života dokonalý. Pokud tedy Vaše děťátko usne uprostřed bujaré oslavy nebo se naopak probudí ihned, jakmile se vyplížíte z pokoje, nesouvisí to se sluchem, ale s jeho osobností. Malé děti dobře znají zvuky a melodie, které slýchávaly u maminky v bříšku, a ze všeho nejlépe poznají maminčin hlas, zejména pokud s nimi mluví v trochu vyšších tónech. Miminkům uděláte velkou radost cinkáním zvonečků, šustěním papíru nebo zpěvem.

Kojence nepodceňujte, ani co se týče zraku. Rozhodně není hloupé, pokud se rodiče, prarodiče a sourozenci nad miminko naklánějí a dělají na něj různé grimasy a poutají jeho pozornost pohyby rukou před obličejem. Kojenci totiž na vzdálenost 20 až 30 centimetrů vidí velmi dobře, dokáží zaostřit a rozpoznávat barvy. Již v jednom měsíci jsou schopni zblízka rozlišit různé osoby. Rozmazané vidění vzdálenějších předmětů je chrání před zahlcením příliš velkým množstvím nových podnětů.

Pokud tedy namalujete na zeď obrázky, pověsíte nad postýlku kolotoč s různobarevnými závěsy a zakoupíte pestrobarevné dětské povlečení, uděláte pro své děťátko to nejlepší. Kontrastní vzory jsou pro děti nesmírně přitažlivé. Do šesti měsíců věku je pro miminka nejlákavějším vyplněním času bdělosti právě pozorování předmětů zavěšených nad postýlkou.

Komunikace po miminkovsku

Období, kdy rodiče začínají komunikovat se svým děťátkem, je jedno z nejzajímavějších. Na začátku jsou rodiče zcela bezradní, protože miminko umí dát najevo svou nespokojenost pouze pláčem. Brzy se však vše změní. Už čtyř nebo pětiměsíční kojenec dokáže využít svůj neodolatelný úsměv. Ví, že maminka s tatínkem se rozněžní, jakmile na ně upře svá velká kukadla. Miminko má radost, když se lidé okolo něj usmívají. Předávají mu tak pozitivní náladu a dítě s radostí úsměv opětuje.

V prvním půlroce života miminko vyhledává kontakt se svým okolím velmi intenzivně. Na lidi, kteří se pohybují v jeho okolí, se začíná zaměřovat asi ve třech měsících, sleduje je pohledem a tomu, kdo je mu sympatický, věnuje přátelský úsměv. O měsíc později se již začínají rozvíjet motorické a jazykové dovednosti, s jejichž pomocí miminko vyjadřuje své pocity a nálady – například mimika. V půl roce dítě vyjádří pomocí speciálního úsměvu to, že si uvědomuje, že patří ke své rodině. K rodičům natahuje ručky, pohupuje se a radostně se směje. Pokud k němu rodiče promlouvají s vážnou tváří, může ho to znepokojit nebo může cítit i strach. Ještě sice nerozumí významu slov, ale dokáže rozlišit přátelský a vážný tón hlasu. Pro minimko jsou nejkrásnější chvíle, když se s ním maminka a tatínek mazlí. Tehdy se směje a výská radostí. Význam jeho sdělení je naprosto jednoznačný, dítě projevuje radost ze života, a rodiče mají pocit, že tomu nikdy nebylo jinak.

Zobrazit všechny články

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích