Procházka v mrazu? Ano nebo ne?
Sdílet na FacebookuPediatři se shodují na tom, že by děti do tří let měly mít vždy o jednu vrstvu víc než dospělý člověk. Ideální je termoprádlo, případně spodní vrstva v podobě nátělníku a punčochových kalhot. Následovat by mělo tričko s dlouhým rukávem, mikina ke krku a zimní kombinéza. Nezapomeňte dětem chránit hlavu, krk a ruce. Nechodící batolata by měla mít v kočárku zimní fusak nebo nánožník, který je ochrání před prochladnutím. U chodících dětí oblečení přizpůsobte venkovní teplotě – malí nezbedové mají rychlejší látkovou výměnu a pohybem se snáze zahřejí než dospělý člověk.
Dětská kůže je výrazně tenčí a citlivější než dospělá, takže reaguje i na mírný mrazík. Ideální proto je použít při pobytu venku specializované obličejové péče pro zimní období. Pečlivě promazávejte také ouška a prstíky na nohou a rukou. Při ostrém slunci, například na horách, se vyplatí investovat do hutnějších zimních dětských krémů s UV faktorem. Citlivá ústa a oblast pod nosem a na bradě mazejte tyčinkou na rty – děti mají totiž tendenci se olizovat a kolem rtů se pak tvoří nepříjemný lišej. Miminkům s dudlíky potírejte oblast pusinky i během vycházky.
Problémem může být promočená plenka. Pod plenkovými kalhotkami by proto mělo být dítě natřeno vrstvičkou krému proti opruzeninám, který ochrání citlivou pokožku zadečku před omrzlinami. Přesto kontrolujte dítě s plenkou častěji, a jakmile není suchá, ihned běžte domů. Chodícím dětem pořiďte nepromokavé oblečení a noste na vycházky náhradní rukavice. Je-li dítě i tak promočené, taktéž se vypravte k domovu.
ANO
✔ u kojenců do 3 měsíců na hodinu mezi 10. a 14. hodinou
✔ u batolat max. na dvě hodiny mezi 10. a 14. hodinou
✔ chodící děti do 3 let na 2,5 hodiny max. do 16 hodin
NE
✔ klesne-li teplota pod -5 °C u kojenců a nebo pod -10 °C u starších dětí
✔ je-li inverzní počasí (smog)
✔ při silném vichru nebo sněžení s deštěm
✔ má-li dítě respirační potíže (rýma, kašel, nachlazení)