Menu

Procházka v mrazu? Ano nebo ne?

Sdílet na Facebooku

1. prosince 2018

Sníh se třpytí pod záplavou slunečních paprsků, tak proč nevyrazit s dětmi ven? Zima sice citlivé dětské pokožce příliš nesvědčí, ale stačí dodržet několik zásad.
 
Co na sebe?

Pediatři se shodují na tom, že by děti do tří let měly mít vždy o jednu vrstvu víc než dospělý člověk. Ideální je termoprádlo, případně spodní vrstva v podobě nátělníku a punčochových kalhot. Následovat by mělo tričko s dlouhým rukávem, mikina ke krku a zimní kombinéza. Nezapomeňte dětem chránit hlavu, krk a ruce. Nechodící batolata by měla mít v kočárku zimní fusak nebo nánožník, který je ochrání před prochladnutím. U chodících dětí oblečení přizpůsobte venkovní teplotě – malí nezbedové mají rychlejší látkovou výměnu a pohybem se snáze zahřejí než dospělý člověk.

Proti vodě a větru

Dětská kůže je výrazně tenčí a citlivější než dospělá, takže reaguje i na mírný mrazík. Ideální proto je použít při pobytu venku specializované obličejové péče pro zimní období. Pečlivě promazávejte také ouška a prstíky na nohou a rukou. Při ostrém slunci, například na horách, se vyplatí investovat do hutnějších zimních dětských krémů s UV faktorem. Citlivá ústa a oblast pod nosem a na bradě mazejte tyčinkou na rty – děti mají totiž tendenci se olizovat a kolem rtů se pak tvoří nepříjemný lišej. Miminkům s dudlíky potírejte oblast pusinky i během vycházky.

Kontrolujte častěji

Problémem může být promočená plenka. Pod plenkovými kalhotkami by proto mělo být dítě natřeno vrstvičkou krému proti opruzeninám, který ochrání citlivou pokožku zadečku před omrzlinami. Přesto kontrolujte dítě s plenkou častěji, a jakmile není suchá, ihned běžte domů. Chodícím dětem pořiďte nepromokavé oblečení a noste na vycházky náhradní rukavice. Je-li dítě i tak promočené, taktéž se vypravte k domovu.

divka v zime

PROCHÁZKA V MRAZU?

ANO

u kojenců do 3 měsíců na hodinu mezi 10. a 14. hodinou

u batolat max. na dvě hodiny mezi 10. a 14. hodinou

chodící děti do 3 let na 2,5 hodiny max. do 16 hodin

NE

klesne-li teplota pod -5 °C u kojenců a nebo pod -10 °C u starších dětí

je-li inverzní počasí (smog)

při silném vichru nebo sněžení s deštěm

má-li dítě respirační potíže (rýma, kašel, nachlazení)

 

VÍTE, že je vhodné dětem do pěti let dávat palčáky? Dítě se totiž snáze zahřeje, má-li prsty u sebe. 
Zobrazit všechny články

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích