Menu

Než přijde zoubková víla

Sdílet na Facebooku

10. května 2018

Když se probudí první zoubky, většinou nadchází čas několikatýdenního neklidu, ufňukaných dní a probdělých nocí. Klubání mléčného chrupu zvládnete, stačí k němu přistoupit se zdravým rozumem.

Podle pediatrického kalendáře můžete toto období očekávat mezi 4. až 7. měsícem života dítěte. Pokud si nechcete sáhnout až na dno svých sil, vyplatí se předvídat. Existují totiž určité signály, které vás na růst zoubků upozorní:

  1. Nadměrné slinění: Sliny budou zkrátka všude. Vytékají ven z úst a vyplatí se pořídit si tzv. slintáčky, které zabrání tomu, abyste musela často převlékat.
  2. Kousání: Pozor na ramena a prsa! Vaše ratolest totiž bude chtít zoubkům usnadnit cestu ven účinným protitlakem –  tedy kousáním do vás při nošení či kojení, do svých ruček a všeho, co bude zrovna v dosahu.
  3. Podrážděnost: Některé děti se na svět usmívají, jiné jsou zničehonic plačtivé a více či méně nesnesitelné. Připravte se na kňourání a slzy.
  4. Nechutenství: Bolestivé a na dotek citlivé dásně odrazují od krmení. Na druhé straně však děti prořezávajícím se zubům pomáhají, takže neustále vkládají něco do úst.
  5. Zvýšená teplota a střevní potíže: Otoky dásní může doprovázet mírně zvýšená teplota a průjem. Pokud trvají delší dobu, vyhledejte pediatra.
  6. Nespavost: Mléčné zoubky dokážou potrápit i v noci. Pokud se tedy výrazně změnil váš spánkový režim, příčinou mohou být právě bolesti spojené s prořezáváním.
  7. Vyrážka v obličeji: V souvislosti s nadměrným sliněním se dříve či později setkáte se suchou vyrážkou na bradě vašeho miminka či s popraskáním kůže rtů. Pomoci by měl mastný dětský krém.

Když splní svou funkci Výměna mléčných zoubků za stálé probíhá přibližně kolem šestého roku – v dásni se postupně vytvoří korunky a kořeny stálého chrupu, které začnou rozpouštět kořeny těch dočasných. Mléčné zuby se začnou viklat, až zcela vypadnou. Ideální je, když si dítě poradí samo. Rozhodně mu nebraňte ve viklání a motivovat ho můžete například pohádkou o laskavé zubní víle, která přijde v noci a vezme si všechny vypadané zoubky ukryté pod polštářem. Jako odměnu pak nechá nějaký dáreček.

Jak poznáte, že se klubou?

Jako první se na svět podívají přední zuby dolních dásní. Ty jsou na dotek velmi citlivé, oteklé a prosáklé. Objeví se na nich také dvě malé červené zduřeniny a pohmatem ucítíte, že je pod kůží dásně tvrdé místo.

Nejlepší pomocníci

NÁHRDELNÍK ZE SILIKONOVÝCH KORÁLKŮ 

Běžně dostupnou pomůcku z netoxického a ekologicky bezpečného silikonu si jednoduše zavěsíte na krk a miminko ve vaší náruči se do ní zakousne, žvýká ji a ožužlává.

KOUSÁTKA  

Osvědčí se vám i různá gumová kousadla. Úžasná jsou například ta, která necháte vychladit v lednici a poté působí i jako studený obklad. Skvělými pomocníky jsou i některé potraviny – větší kus tvrdého jablka, mrkev nebo na hranolky nakrájený ztvrdlý chléb. Dávejte ale pozor, aby dítě nevdechlo příliš velký kus jídla.

MASÁŽE PRSTOVÝM KARTÁČ

Tento malý zázrak koupíte v drogerii či lékárně. Nasazený na špičku vašeho ukazováčku poskytne dětem úlevu od bolesti při jemné masáži dásní.

OBKLADY HEŘMÁNKEM

Heřmánek tlumí bolest, takže se výborně hodí k potírání dásní kapesníkem či vatičkou. Má-li vaše miminko nateklé tváře, klidně je odvarem z této léčivky obkládejte.

GELY NA DÁSNĚ

Jste-li opravdu v koncích, vypravte se do lékárny pro různé gely a masti na dásně. Vybírat můžete z přípravků tlumících bolest s obsahem lokálních anestetik, ale i z jedinečných bylinných směsí – nejčastěji levandule a heřmánku.

879539785

Zobrazit všechny články

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích