Menu

Je to v suchu!

Sdílet na Facebooku

10. května 2018

Žádné miminko se na začátku života neobejde bez plenek. Většina maminek volí pro snazší použití ty jednorázové. Dáte-li jim přednost, řiďte se při jejich výběru nejen cenou, ale i pohodlím a absorpční schopností. Plenky na jedno použití jsou složené z propustné fólie, lepicích pásků či suchého zipu a nasákavé vložky z buničiny doplněné gelovým absorbentem. Miminkům poskytují komfort suchosti a pohodlí, maminkám pak neocenitelnou praktičnost.

Najděte ty pravé

Na trhu narazíte na širokou škálu výrobců a nespočet různých typů plenek. Neexistuje v podstatě žádné pravidlo, podle kterého byste se při výběru měli řídit. To, co sedí miminku vaší kamarádky, vám vyhovovat nemusí. Nejlepší je zkoušet! Začněte u prověřených výrobců, a teprve když zjistíte, že vám jejich zboží nevyhovuje, hledejte mezi menšími dodavateli.

Podle velikosti

Při výběru se řiďte označením váhy dítěte na obalu. Pro novorozence např. existuje speciální velikost Newborn. U ležícího miminka vám budou pravděpodobně vyhovovat jednorázové plenky se zapínáním na suché zipy či lepicí pásky. Malé dítě se ještě neotáčí a „spolupracuje“. Jestliže ale vaše batole už leze či chodí, osvědčí se vám tzv. plenkové kalhotky, které jsou vhodné speciálně pro tyto činnosti. Nasazují se jako klasické spodní prádlo a snadno je obléknete i stojícímu dítěti. Navíc pomáhají batolatům zvyšovat sebevědomí a usnadňují přechod ke spodnímu prádlu. Vaše ratolesti se budou cítit dospěleji a plenkové kalhotky je povzbudí k používání toalety. Důležitý je také materiál. Přesvědčte se, že je plenka pro pokožku vašeho děťátka příjemná a citlivá dětská kůže s ní nereaguje. Předejdete tak problémům s opruzeninami a dermatitidami.

Kolik se do ní vejde?

Počet spotřebovaných plenek se samozřejmě liší podle věku dítěte. Zatímco u novorozence budete potřebovat až deset plenek denně, u většího dítěte si vystačíte přibližně se šesti kousky. Nezapomínejte, že první dva roky rostou miminka velmi rychle, takže raději nakupujte plenky postupně.

Během dne byste měli své děťátko přebalovat, jakmile bude mokré a po každé stolici bez ohledu na to, že se vám plenka zdá ještě použitelná. V noci bude mít miminko špinavou plenku pravděpodobně déle. Vhodné noční plenky zadržují větší množství výměšků delší dobu a opravdu rychle odvádějí moč od pokožky. Noční plenku však kvůli šetření nikdy nepoužívejte přes den – mohli byste miminku přivodit opruzeniny.

Kam s nimi

Není žádným tajemstvím, že použité plenky zapáchají. Pokud je vhazujete do plastového koše bez pytle na odpadky, i při častém vynášení plast časem nepříjemně načichne. Lepším řešením je proto nerezová ocel. Na trhu existují speciální odpadkové koše na jednorázové plenky, které zabraňují zápachu. Použité plenky pak vynášejte do směsného odpadu, nikoli do papíru či plastu.

Co oceníte

✔ Děti mají v plenkách maximální možný pocit sucha.
✔ Při správném přebalování neprotékají.
✔ Odpadá neustálé praní, věšení a žehlení látkových plenek.
✔ Jsou praktické, dítě do nich přebalíte kdekoli a použitou plenku jednoduše vyhodíte

Co by vám mohlo vadit

✘ Finanční zátěž (roční spotřeba přijde cca na 10 000 Kč).
✘ Při použití levnějších plenek může dítě trpět plenkovými dermatitidami a opruzeninami.
✘ U novorozenců doporučují pediatři kvůli správnému vývoji kyčlí dávat dvě jednorázové plenky na sebe.
✘ Velká ekologická zátěž planety (1 plenka se rozkládá asi 450 let).

Jak na to?

  • Zkontrolujte si vrchní lemy, plenka musí dosahovat do pasu a překrývat pupík.
  • Proužky se suchým zipem nalepte rovnoměrně a vycentrovaně přes obrázek na plence.
  • Utáhněte je tak, abyste pod plenku bez problémů protáhli prsty. Příliš utažená plenka bude miminko tlačit na bříšku, volná naopak může způsobit protečení na zádech.
  • Zkontrolujte si volánky okolo nožek, pokud budou vtočené dovnitř, mohou způsobit opruzení nebo protečení řídké stolice.

875359

Zobrazit všechny články

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích