Menu

Jak vyzrát na mrazíka?

Sdílet na Facebooku

10. ledna 2021

Delší pobyt venku v teplotách, které se blíží nule, jsou pro citlivou dětskou kůži velmi zatěžující. Věnujete-li ale dostatečnou pozornost vhodné péči, rozhodně si užijete zimu na plno a beze strachu z omrzlin, podrážděné pokožky a prochlazení.

Kůže kojenců je pětkrát slabší než u nás dospělých. Pokožku miminek nepokrývá tak silná vrstva lipidů (mazu a tuků), a proto je mimořádně citlivá a velmi náchylná k dehydrataci. Ať už tedy máte doma malé miminko nebo předškoláka, je důležité používat na jejich pokožku šetrné dermatologické produkty přímo určené k péči o dětskou pleť.

Hup do sněhu!

Ve městě si sněhu moc neužijeme, ale na horách je tomu jinak. Když tedy vyrazíte na výlet a vaše ratolest začne s nadšením skákat do závějí, buďte obezřetní. Dětská pokožka prochladne mnohem rychleji než ta vaše, ztrácí teplo a vysychá. K prvním signálům prochladnutí patří studené ruce, uši či prsty u nohou. Především u malých dětí jsou jasným varovným znamením promodrávající místa s malými bílými flíčky, což svědčí o nedostatečném prokrvování. Předejít tomu můžete vybraným oblečením, nezapomeňte na pokrývku hlavy, zahalený krk a ruce.

Pozor na vodu

Pokožka na obličeji i celém těle se u malých dětí v zimním období vysušuje ještě intenzivněji než v kteroukoli roční dobu. Pro tento případ jsou tu pro vás speciální krémy určené právě pro zimní období. Obsahují snížené množství vody, jejich složení pleť účinně chrání před poškozením větrem a zároveň pokožce dodávají veškerou potřebnou výživu.

S koupelemi opatrně

Jste přesvědčeni, že není nic lepšího, než si po dovádění v mrazech dopřát teplou vanu plnou bublinek? Opak je pravdou. S horkou lázní počkejte minimálně půl hodiny poté, co dorazíte s dětmi domů. Je totiž třeba, aby se teplota těla nejprve vyrovnala s okolním prostředím a kůže se tak nevystavila šoku.

vana

Mazat, mazat a zase mazat

Po koupeli nikdy nezapomeňte pokožku celého těla dobře promazat a hydratovat. Použít můžete zvláčňující krémy speciálně určené pro citlivou dětskou pokožku. Zvláště citlivá může být v zimě oblast v okolí plenek. K výskytu nepříjemných opruzenin totiž dochází ve velké míře právě v době, kdy je nutné děti více svlékat. Intimní místa se snadno zapotí a následně dojde k podráždění – nejlepší prevencí je krém na opruzeniny.

obr_1

 

Zobrazit všechny články

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích