Menu

Intimní osvětlení

Sdílet na Facebooku

10. května 2018

Mnohým maminkám dělá zpočátku problém překračovat v souvislosti s hygienou jistá tabu ohledně genitálií miminka. Stud však netrvá dlouho, a jakmile se sehrajete, péče o intimní partie vašich nejmenších se stane rutinní a zcela přirozenou věcí.

Hygienu pohlavního ústrojí miminka a s ní spojené možné nepříjemnosti s opruzeninami a dermatitidami budete muset řešit v podstatě už den po porodu. Počátečních rozpaků a nejistoty se zbavíte přirozeným přístupem – záleží ovšem na tom, jestli k vám přiletěl čáp, nebo vrána...

Nejčastější příčiny opruzenin

  • dlouhodobý styk s močí nebo stolicí v plence
  • konzumace velkého množství kyselých potravin
  • příliš neprodyšná plenka
  • malá velikost plenky, která se lepí na kůži a mechanicky ji poškozuje
  • alergie na některou ze složek jednorázových ubrousků, mycího gelu nebo materiálu plenek

Květinky holčiček

„Těsně po narození dochází u holčiček ke zduření bradavek a čirému výtoku z pochvy,“ uvádí pediatrička Dana Nedělková. „Obojí souvisí s rozkolísanou hormonální hladinou po porodu. Není třeba se tím znepokojovat, jakmile se totiž hormony srovnají, příznaky odezní.“

U novorozené holčičky je pak třeba věnovat značnou pozornost okolí poševního vchodu. „Něžně a opatrně oddělujte stydké pysky a vytírejte holčičce vatovým tamponkem namočeným v dětském olejíčku tzv. mázek. Zní to zvláštně, ale je to opravdu důležité, aby se předešlo případným srůstům malých stydkých pysků.“ Denní rutinou u batolících se princezen je kompletní péče o genitálie při každém přebalování. Holčičky umýváme vždy směrem od pochvy ke konečníku, abychom předešli zanášení bakterií do poševního vchodu.

Páni kluci

Jako maminka kluka se budete muset vyrovnat s tím, že jeho penis potřebuje při hygieně zvýšenou péči. „U novorozenců je žalud penisu schovaný v předkožce, která se skládá z tzv. dvou listů. Ten vnitřní je nejprve přilepený k žaludu a s věkem se postupně uvolňuje, proto hned po narození nelze předkožku přetáhnout. Chrání totiž penis vašeho malého prince před bakteriemi a nečistotami,“ uvádí lékařka.

Až do jednoho roku se tedy nedoporučuje snažit se předkožku rozvolnit. Penis umýváme opatrně a věnujeme značnou pozornost také šourku, varlatům a všem dalším záhybům. S přibývajícím věkem zkoušejte předkožku jemně přetahovat při koupání a učte to i svého syna. „Kolem druhého až třetího roku by měl být list již volný a poté je třeba dbát na pravidelné omývání míst právě pod předkožkou, kde se hromadí takzvané smegma. To je sice relativně neškodné, ale jeho přemíra by mohla způsobit například zánět,“ doplňuje doktorka Nedělková.

Bez krému to nejde

„I když při očistě u přebalování využíváte jednorázové vlhčené ubrousky, které jsou bezpochyby praktickým pomocníkem, tekoucí vodu a gel na dětské intimní partie nevynechávejte,“ radí Pediatrička. Po každém mytí nezapomeňte aplikovat na pokožku zadečku i genitálií krém proti opruzeninám! Pozor: je třeba nanášet jen slabou vrstvu, protože pod silnou se snadno množí patogeny.

6 PREVENTIVNÍCH TIPŮ

  1. Měňte plenku ihned po vykonání potřeby miminka.
  2. Nechte pokožku zadečku alespoň chvilku „dýchat“ bez plenky při každém přebalování.
  3. Omývejte genitálie specializovanou kosmetikou na intimní partie miminek nebo pouze čistou vodou. Pozor, intimní gely pro dospělé jsou svým složením pro malé děti absolutně nevhodné!
  4. Pokud používáte jednorázové vlhčené ubrousky, vybírejte neparfemované a bez konzervantů.
  5. Plenku neutahujte, nechte ji raději volnější.
  6. Ideálním pomocníkem jsou masti proti opruzeninám s obsahem oxidu zinečnatého, v akutních případech lékař doporučí protiplísňové či antiseptické krémy. Naopak zásyp je na podrážděnou pokožku zcela nevhodný.

Když nastanou problémy

  • PLENKOVÁ DERMATITIDA je zvláštní forma opruzení v podobě zarudlých míst, k němuž dochází v teplém a vlhkém prostředí pod neprodyšnou plenkou třením jejích částí o citlivou kůži miminka.
  • INTERTRIGO (OPRUZENÍ) vzniká mechanickým drážděním kůže dítěte, třenímv kožních záhybech, tříslech a na zadečku, ale i spolupůsobením zbytků moči či stolice. Vypadá velmi podobně jako plenková dermatitida, jen je způsobuje větší množství faktorů.
  • KVASINKOVÁ VYRÁŽKA se projevuje napuchlými červeno-růžovými pupínky nebo pupínky s bílými tečkami hnisu v okolí zarudlé skvrny pod plenkou. Jedná se v podstatě o odolnější formu opruzenin, kterou bude řešit dětský lékař předepsáním vhodné antiplísňové léčby.

78968957

Zobrazit všechny články

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích