Menu

Hrnečku vař!

Sdílet na Facebooku

10. května 2018

Po prvním roce života se u batolete snižuje frekvence kojení či krmení pokračovacím mlékem a naopak stoupá důležitost pestré zdravé stravy. Co dodržovat a čeho se naopak vyvarovat?

V předškolkovém období se již batole o jídlo zajímá. Pozoruje, co jíte, a chce vše ochutnat. Jídelníček se skládá ze snídaně, dvou svačinek, oběda, večeře a druhé večeře, přičemž snídaně by měla tvořit až ¼ celkového denního příjmu – její absence totiž vede ke špatným stravovacím návykům. Podle pediatričky Jany Bíbové dělají některé maminky velkou chybu v tom, že do dvou let podávají dětem k snídani pouze mléko a první hutné jídlo přichází až v době svačiny.

Já sám

Jakmile vaše ratolest začne mluvit, v souvislosti s jídlem uslyšíte často větu „já sám“. „Na začátku každého chodu podejte dítěti dvě tři lžičky a poté na něj při jídle už jen dohlížejte. Zhruba kolem 15. měsíce by se už mělo umět najíst samo,“ uvádí doktorka Bíbová. Ve třech letech totiž začne dítě navštěvovat mateřskou školku, kde bude samostatně používat lžíci.

Jídlo nenutit!

Snědené porce se den ode dne liší. „Některé děti procházejí fázemi špatného přijímání potravy, ale vynahradí si to další dny. Nikdy tedy dítě do jídla nenuťte! Rozhodující je, jak prospívá dle růstových grafů,“ vysvětluje lékařka. „Nikdy neříkejte, že vám něco nechutná. Pokud se budete nad jídlem ošívat vy, je pravděpodobné, že od něj odradíte i dítě. Čím větší počet potravin vašemu batoleti představíte, tím je menší pravděpodobnost, že jej ochudíte o důležité živiny.“ Zhruba od roku lze podávat menší kousky pomačkané vidličkou. „Je to individuální záležitost, dávit se může ještě rok a půl staré dítě, zatímco jiná maminka krmí kousky bez problémů již v osmém měsíci,“ říká lékařka. „Na dítě netlačte a pevnou stravu nabízejte od těch nejměkčích potravin.“

Místo soli bylinky

Do 3 let by mělo dítě jíst denně nějakou obilninu (kaše, chléb, pečivo, rýže, těstoviny), zeleninu a ovoce podávejte při každém jídle. Nesmí chybět maso jako zdroj železa, ryby, drůbež, vajíčka, luštěniny a mléčné výrobky. Jídlo solte v minimálním množství či vůbec – k dochucování pokrmů se doporučuje kmín, sladká paprika, koriandr či zelené bylinky. Do dvou let omezte podávání tuků. Později jsou vhodné rostlinné tuky a oleje, které jsou bohaté na polynenasycené mastné kyseliny a vitamin E.

Právě jíme!

  • Nenechávejte dítě jíst bez přítomnosti dospělého.
  • U jídla vytvořte pohodu, ale bez zapnuté televize.
  • Používejte textilní či jednorázové bryndáčky.
  • Dopřejte batoleti dost času na žvýkání pokrmů.
  • Podávejte k jídlu nápoj v podobě dětského čaje, dětského džusu, mléka nebo kojenecké vody.
  • Po jídle zkontrolujte ústa dítěte, aby neodcházelo od stolu s plnou pusou a předešli jste zaskočení potravy.

876543

Zobrazit všechny články

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích