Menu

Hra na schovávanou

Sdílet na Facebooku

10. května 2018

Slunění malých dětí s sebou přináší množství rizik. Aby hřejivé paprsky hladily a neubližovaly, je třeba věnovat značnou pozornost bezpečné péči.

Letní šmolkové nebe bez mráčků může rodičům malých dětí přidělat značné množství starostí. Musejí totiž zajistit, aby se citlivá pokožka jejich potomka nespálila, a zároveň předcházet možné dehydrataci, jejímiž následky by mohly být úžeh či úpal.

Stačí chvilka

Dětská kůže bez ochrany opalovacími krémy se SPF faktorem už po pár minutách pod slunečními paprsky zarudne a spálí se. Nadměrné slunění pak podle dermatologů vede k trvalému poškození DNA kožních buněk, což může mít v dospělosti trvalé následky v podobě chronických kožních výsevů včetně melanomu či jiných nádorů.

Preventivní opatření

Oproti dospělé kůži je bariérová funkce a přirozená ochrana dětské pokožky pětkrát slabší. Kojenci by proto neměli přijít s přímým sluncem do styku vůbec – ochranný oděv ani pobyt pod slunečníkem není podle dermatologů řešením. UV záření zachytí pouze pevná překážka, takže je ideální zdržovat se s miminkem ve stínu budovy. Pozor si dejte i při procházkách s kočárkem – při vysokých teplotách si výlety nechte raději na podvečer či brzké ráno a nikdy nenechávejte kočárek s miminkem bez dozoru stát na sluníčku. Stříška totiž před horkem neochrání a uvnitř kočárku nastane podobný efekt jako v uzavřeném autě, kdy se teplota vyšplhá ještě mnohem výš než venku. I batolatům do čtyř let je třeba pobyt na slunci omezit na nutné minimum a úplně se vyhnout slunění v době mezi 10. a 16. hodinou. Starší děti už tak snadno nezkrotíte, a tak byste pro ně měli volit vhodný oděv nejlépe z UV látky a pokrývku hlavy – to platí pro všechny věkové kategorie.

8768476

Léto u vody

Dovolenou byste si bez setkání se slunečními paprsky jistě  moc neužili. Ratolesti proto nikdy nezapomeňte ošetřit vhodným přípravkem proti slunci s vysokými UVA i UVB filtry. Malé děti natírejte minimálně dvacet minut před pobytem na slunci voděodolným krémem s faktorem alespoň 30+, kojenci od půl roku a batolata potřebují SPF 50+. Aplikujte dostatečnou vrstvu a neopomíjejte partie, jako je šíje, uši, lokty, kolena či chodidla a nárty. Promazávání byste měli opakovat každých 30 minut, po pobytu ve vodě pak ihned po oschnutí.

Myslete za ně

Venkovní letní dovádění a skotačení ve vodě děti zaměstnává natolik, že snadno zapomenou pít a přehlížejí pocit žízně. Každou hodinu by měl malý capart vypít alespoň malé množství tekutiny, nejlépe vody – ideální denní příjem batolete je zhruba litr a u předškoláka dokonce litr a půl. Zavodněná pokožka lépe odolává slunci, tolik se nevysušuje, a tím pádem se i méně loupe.

Au, to pálí!

Pokud už ke spálení dojde, dejte si se sluncem alespoň jednodenní pauzu a aplikujte na pokožku hydratační dětskou kosmetiku s obsahem panthenolu. Nemáte-li ji zrovna po ruce, zkusit můžete babské rady v podobě zábalů z nízkotučného mléka, bílého jogurtu či tvarohu. V souvislosti se spáleninami se může u dítěte projevit také úžeh (přehřátí přímým slunečním zářením) nebo úpal (přehřátí v prostředí s vysokou teplotou). Jako první pomoc poslouží studené obklady, pobyt ve stínu či chladné místnosti a zvýšený příjem tekutin. Přidá-li se k symptomům i stoupající tělesná teplota, malátnost nebo zvracení, vyhledejte raději pomoc pediatra.

CHEMICKÝ VS. FYZIKÁLNÍ FILTR

Opalovací kosmetika chrání před UV paprsky pomocí speciálních látek neboli filtrů. Rozlišujeme dva typy: chemické a fyzikální (označované i jako minerální). Ty první pohlcují UV záření uvnitř kůže, která je vsakuje. Fyzikální filtry se oproti tomu chovají jako jakási malá zrcátka a UV záření odrážejí. K ochraně malých dětí doporučují dermatologové používat opalovací přípravky s obsahem fyzikálních filtrů, protože se do pokožky nezapouštějí a nereagují s ní, čímž se dá předejít podráždění či slunečním ekzémům.

CHYTRÁ PŘÍRODNÍ ALTERNATIVA

Jedinečnou variantou k běžné sluneční kosmetice s chemickými filtry mohou být opalovací péče na 100% minerální bázi s obsahem non-nano oxidu zinečnatého. Největší službu udělají maminkám s miminky, která by se do 6 měsíců věku neměla chemickými filtry mazat. Obsahují pouze ingredience minerálního a rostlinného původu, přičemž blokátorem škodlivého slunečního záření je zinek. Jeho molekuly jsou stabilní, na slunci nedochází k jejich rozkladu a působí jako přirozený fyzikální filtr.

Věděli jste, že ...

  • okna domů či aut sice zablokují UVB záření, ale propustí UVA? Natírat sluneční kosmetikou byste se tedy měli i během dnů strávených doma nebo při cestách autem.
  • sluneční paprsky zvyšují hladinu serotoninu – hormonu štěstí? Pod azurovým nebem se zkrátka cítíme mnohem víc v pohodě.
  • slunce poškozuje zrak? Chránit slunečními brýlemi byste proto měli nejen svoje oči, ale i zrak svých nejmenších.
  • sluneční expozice brzy po ránu podporuje tvorbu spánkového hormonu melatoninu? Tzv. ranní osvícení tedy vám i vašim dětem pomůže k lepšímu spánku v noci.
Zobrazit všechny články

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích