Menu

Co musíte vědět o vších, abyste se jich zbavili

Sdílet na Facebooku

31. července 2020

Ze vší šílí rodiče, školy i školky. Parazitům se totiž poslední roky daří, vši každoročně v Česku řeší přes půl milionu lidí. Víme, jak vši poznat a hlavně jak se jich rychle zbavit.

Pomóóóc, něco mě šimrá ve vlasech! Když už víte, s kým máte tu čest, vši poznáte celkem snadno. Pokud jim ale čelíte poprvé, je to složitější. Vši se ve vlasech pohybují rychle a nemusíte je na první dobrou vůbec vidět. Hnidy jsou zase drobounké a snadno zaměnitelné s lupy. Na fotky vší na internetu raději nekoukejte, paraziti jsou tam mnohokrát zvětšení a vypadají zbytečně děsivě. V reálu není dospělá veš větší než zrnko kmínu (s nohama) a hnida (vajíčko vši) vypadá jako semínko sezamu.

vši

Dobrým vodítkem jsou příznaky jako svědění hlavy, obvykle nejvíc v noci, pokousaný krk v podobě začervenalých míst a zmíněné „šimrání“ – to, jak vši lezou. Nejčastěji vši objevíte právě na zátylku, za ušima nebo na vršku hlavy, hnidy zase těsně u hlavy. Když se dítě začne ve vlasech drbat víc, než je obvyklé, zbystřete a hlavičku raději zkontrolujte. Je snazší zlikvidovat pár vší, než pak celou armádu, množí se rychle. Malé vši (nymfy) se z hnid vylíhnou zhruba za týden, hned začínají bodat a sát. Množit se začínají za další týden, když dospějí.

Panika nebo stud kvůli vším ale není na místě. Chytit vši je normální, tzv. pedikulóza (jak se odborně zavšivení říká) s nedostatečnou hygienou a péčí nemá nic společného, dokonce naopak. V nemytých vlasech se totiž vším špatně leze a při první příležitosti přelezou na jiné, čisté a voňavé vlásky. Potvrdí vám to každý parazitolog. Dětská veš je sice otravný, ale neškodný parazit, nepřenáší totiž žádné žádné nemoci.

všiváček

Jak se zbavit vší

Vší se zbavíte raz dva, když pochopíte, kde je zásadní zádrhel. Problémem jsou hnidy! Pokud se nezbavíte hnid, čeká vás odvšivovací opáčko za týden, a další a možná ještě další.  Zbavit se vší, jakože opravdu, pak může trvat týdny i měsíce.

Důležité je vědět, že samotný šampon proti vším nestačí, na hnidy totiž nefunguje. Účinnou látkou odvšivovacích šamponů jsou silikonové oleje (obvykle konkrétně dimethicon). Silikony pracují tak, že vším ucpou vzdušnice (dýchací otvory) a zadusí je. „Hnidy vzdušnice nemají, dýchají povrchem a velmi pomalu: olejem by musely být obaleny mnoho dní, aby odumřely. To se při odvšivení šamponem neděje,“ vysvětluje Oleg Ditrich z Parazitologického ústavu.

Jestli se zdlouhavému odvšivování chcete vyhnout, budete potřebovat Kouzelný všiváček alias Nit Free Terminator z BEZvší, který koupíte i v síti drogérií ROSSMANN. Tenhle hřeben na vši jako jediný vyčeše nejen vši, ale hlavně hnidy, má na to patent. 600 patentovaných mikrospirál (chcete-li vroubků, zářezů) na zubech hřebenu spolehlivě zachytí vši ve všech stadiích vývoje včetně nejmenších hnid. Kouzelný všiváček funguje jen s běžným kondicionérem, ale pokud máte pocit, že se bez něj při odvšivení neobejdete, i s jakýmkoli šamponem proti vším. Vzhledem k tomu, že Kouzelný všiváček funguje bez chemie (na vyčesání můžete použít jakýkoli běžný kondicionér nebo balzám na vlasy), je skvělou volbou i pro nejmenší děti, alergiky, těhotné a kojící ženy.

všiváček a kondicionér

Prát, smýčit a dezinfikovat celou domácnost kvůli vším také rozhodně nemusíte! Veš dětská mimo hostitele dlouho nepřežije, zahyne na dehydrataci a podchlazení. Není třeba se bát, že číhá na sedačce nebo polštáři a vleze do vlasů zpátky. Veš neskáče, nelétá (pozor plave, neutopíte ji ve sladké, slané ani chlorované vodě, naopak bazén bývá častým zdrojem nákazy). Věci, které přišly do kontaktu se zavšiveným dítětem, stačí na 24 hodin odstavit – ideálně zavázat do igelitového pytle nebo tašky a uložit na chladné a suché místo.

V drtivé většině případů se vši šíří přímo z hlavy na hlavu při blízkém kontaktu. Nepřímý přenos vší, třeba přes hřeben, čepici atp. je možný jen v případě, že věc použijete bezprostředně po někom zavšiveném.

Jak vši (znovu) nechytit

Nejvíc vší mezi dětmi koluje právě teď o prázdninách a také začátkem školního roku, kdy se nedostatečně odvšivení jedinci vrátí do kolektivu a spolužákům pedikulózu spolehlivě předají. 

Na trhu bohužel neexistuje přípravek, který by vám 100% zajistil, že dítě vši už nikdy nedonese. Z esenciálních olejů je momentálně nejlepší volbou citrovonný eukalypt. Na dříve oblíbený tee trea olej už si vši zvykly. Můžete sáhnout i po repelentech s látkou DEET, pokud vám nevadí chemie.

Nejlepší prevencí je jednoznačně pravidelná kontrola vlasů – k té je Kouzelný všiváček jako stvořený, stačí dětem vždy po koupání párkrát pročísnout mokré vlasy a vši už vás nikdy nezaskočí. Na zubech hřebenu hned uvidíte, když tam „něco“ bude, a okamžitě můžete zasáhnout. Absolutní kontrolu nad vešmi nikdy mít nebudete. Kde jsou děti, tam jsou vši, tak to prostě je. Když si ale vši ohlídáte a k ruce budete mít Kouzelný všiváček, 100% odvšivení je otázkou jednoho poctivého vyčesání. S tímhle hřebenem ušetříte nervy, čas i peníze za šampony. S Kouzelným všiváčkem máte jistotu, že se vší dokážete rychle zbavit, třeba i v devět večer nebo sedm ráno. Ať už těsně před odjezdem na tábor, předáním dětí babičce, nebo vstupem do škol(k)y.

Připraveno ve spolupráci s BEZvší, výhradním dovozcem Kouzelného všiváčku do České republiky a na Slovensko

holčička

 

Zobrazit všechny články

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích