Menu

4 kroky k dětskému zdraví

Sdílet na Facebooku

23. dubna 2020

Caparti často válčí s rýmou, nachlazením nebo kašlem od podzimu až do jara. Aby bylo toto období snesitelnější, je potřeba podpořit jejich imunitu.

1. Čistota je základ

Batoleti nevysvětlíte, proč a jak důležité je správné a časté mytí rukou. Ovšem jakmile tuto nezáživnou činnost povýšíte na zábavu, hned to půjde snáz. Pořiďte dítěti speciální ručník s dětským motivem a nechte je vybrat v drogerii vlastní mýdlo a kartáček na špínu za nehty. Nezapomeňte, že ve dvou se to lépe táhne a že děti se učí nápodobou, proto se k umyvadlu postavte i vy a předvádějte správné pohyby s vtipnými gesty. Standardem by mělo být naučit dítě umývat si ruce před jídlem, po použití toalety, kdykoliv se vrátíte z venku domů či po mazlení se s domácím zvířetem.
 

2. Správné smrkání a kýchání


Učte i malé dítě dobře smrkat, a to i když nemá plný nos. Pomůže stará dobrá hra na mašinku a dva tunely – přiložte dítěti k nosíku kapesník, zacpěte jednu dírku a vyzvěte je, aby vyfouklo co nejvíc vzduchu nosem z volné dírky, stejně jako hvízdá mašinka při projíždění tunelem – po několika ukázkách jistě zvládne smrkat i bez vašeho dohledu. Čistý nos = půl zdraví! I s kýcháním si dejte práci a zahrajte si hru na předstíraný „hepčík“, při které nejlépe vysvětlíte, že je třeba si zakrývat při kýchání ústa rukávem. Není třeba dítě strašit bacily, lepší je výuka správným návykům za pomoci legrace.

3. Dostatek pohybu na čerstvém vzduchu


Lenoši moc odolní nejsou! Veďte proto dítě odmala k pohybu. Pediatři doporučují každý den dopřát venku dítěti minimálně hodinovou pohybovou aktivitu, která může být rozdělená do kratších úseků, a to bez ohledu na počasí. Pokud se vhodně oblečete, nezaskočí vás ani jarní deštík nebo zimní sníh. Čtyři roční období navíc dítě zocelí, takže je nezlomí hned první ofouknutí.

4. Pestrý jídelníček


Jakmile dítě přejde z kojení nebo kojeneckého mléka na příkrmy, je třeba se hlouběji zajímat o vyvážený a pestrý jídelníček, který je základním stavebním kamenem obranyschopnosti.

děti

Pokud budete příkrmy připravovat doma, raději se o konkrétním jídelním schématu a vhodném složení potravin poraďte s pediatrem nebo dětským výživovým poradcem. Zdravý rozum a vlastní intuice jsou sice fajn, ale podle specialistů na výživu dětí právě strava v prvních třech letech rozhodne o jakémsi nutričním naprogramování organismu. V souvislosti s kvalitou surovin totiž můžete dítěti přispět k náchylnosti k civilizačním chorobám nebo naopak zvýšit schopnost odolávat vnějším vlivům.

V tomto ohledu se jeví jako ideální kupované příkrmy s označením bio, jako jsou například příkrmy značky Babydream, které nesou ekologickou známku kvality. Tu splní pouze potraviny ze surovin pěstovaných bez jakýchkoli syntetických postřiků a hnojiv. Používané maso nesmí pocházet od zvířat, kterým se podávala antibiotika či hormony, a vyloučená jsou také umělá barviva a ochucovadla. Ani přísně kontrolovaný obsah škodlivých látek, např. sodíku, rtuti, olova nebo dusičnanů, nesmí překročit normy definované vyhláškami Ministerstva zdravotnictví a předpisy Evropského společenství. V jedné malé skleničce tak dopřejete dítěti vyvážený mix chuti, vitaminů a často i kombinaci netradičních surovin, které byste jen těžko sháněli v obchodě. V bříšku totiž spokojené zdraví začíná!

 

Zobrazit všechny články

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích