Menu
26. dubna 2019

ROSSMANN zavádí vlastní pečeť „BEZ mikroplastů“ 


Pečeť ROSSMANN „BEZ mikroplastů“ bude v budoucnu označovat všechny značky kosmetiky ROSSMANN, jejichž receptury neobsahují žádné mikroplasty. Slouží k lepší orientaci zákazníka při nákupu: Každý, kdo chce z lásky k životnímu prostředí používat kosmetické výrobky bez mikroplastů, podle této pečeti rychle a snadno pozná, které peelingy, šampony nebo sprchové gely značek ROSSMANN jsou vyráběny bez mikroplastů.

A přitom se ROSSMANN nevzdává pouze použití peelingových tělísek z pevného mikroplastu ve svých výrobcích. Pod tento pojem s pečetí „BEZ mikroplastů“ nyní u svých kosmetických značek zahrnuje také další pevné mikroplasty a kapalné, syntetické polymery. Zavedení této pečeti se přitom týká výhradně obsahu, nikoli však obalu výrobku nebo nosných materiálů, jako jsou např. netkané ubrousky.

Co je to mikroplast - a jaké existují rozdíly?

 

Zatížení životního prostředí mikroplasty se v posledních letech dostává stále více do povědomí. Dodnes však v Německu neexistuje žádná právně závazná definice pojmu „mikroplast“. Když se v diskuzích objeví termín mikroplast, obvykle se tím míní pevné mikroplasty. Pevným mikroplastem se rozumí převážně malé plastové částice, které nejsou větší než 5 milimetrů a které nejsou rozpustné ve vodě a nejsou biologicky odbouratelné.

Předmětem vědeckých výzkumů jsou však stále více i kapalné nebo částečně rozpuštěné syntetické polymery. To, zda a jak tyto polymery ovlivňují životní prostředí, nebylo dosud jednoznačně objasněno. ROSSMANN si stanovil za cíl tyto složky receptur nahradit, pokud je to technologicky možné. Pro snazší orientaci našich zákazníků označujeme tyto složky jednoduše jako „kapalné mikroplasty“.

 

Pečeť ROSSMANN „Bez mikroplastů“

Společně s vědeckými experty ROSSMANN určil, které pevné mikroplasty a které syntetické polymery, které jsou bobtnavé (polotuhé) a rozpustné, by měly spadat pod pojem „mikroplasty“ tak, jak ho chápe ROSSMANN. Tímto pojmem rozumíme všechny sloučeniny, které jsou na seznamu složek „Ingredients“ (Prohlášení INCI o složkách našich vlastních kosmetických značek) uvedeny s následujícím:

 • slovo „akryl“
 • slovní prvek „polymer“
 • slovní prvek „silan“
 • slovní prvek „styrol“ nebo „styren“
 • polyethylen
 • polypropylén
 • polyethylentereftalát
 • polyvinylchlorid
 • nylon
 • polyester
 • polyether
 • polyamid
 • polyimid
 • polyuretan
 • ethylen-vinylacetát
 • polyquaternium

1

Pokud kosmetický výrobek ROSSMANN neobsahuje žádnou z těchto složek, je označen vlastní pečetí „BEZ mikroplastů“. Další všeobecné informace o složkách kosmetických výrobků naleznete zde: http://ec.europa.eu/consumers/cosmetics/cosing/ nebo https://www.haut.de/


Jak se pevné mikroplasty dostávají do životního prostředí?

U pevných mikroplastů se rozlišuje mezi primárními a sekundárními mikroplasty:

Primární mikroplast

Primární mikroplasty jsou průmyslově vyráběné suroviny. Myslí se tím malé částice nebo granule, které nejsou větší než 5 milimetrů. Ty se používají jako základní materiál při výrobě plastů nebo také jako složky kosmetických přípravků, čisticích prostředků a dalších výrobků. Tyto malé částice a granule jsou také dodávány k průmyslovému zpracování, kdy se z nich zas vyrábí další předměty denní potřeby a větší plastové výrobky. Hotové výrobky pak spadají do kategorie makroplastů.

Sekundární mikroplast

Sekundárním mikroplastem se rozumí malé a nejmenší plastové částice, které vznikají při rozpadu větších plastových výrobků (tzv. makroplastů, jako jsou kanystry, plastové sáčky, lana, židle, rybářské sítě, láhve) v procesu zvětrávání, především v důsledku mechanického namáhání, jako je pohyb vln nebo sluneční záření. I při praní nebo čištění textilií z umělých vláken, při kterém může docházet k oděru nejmenších vláken, vznikají ve vodách sekundární mikroplasty. Oděr pneumatik vede také dalším rozpadem ke znečištění životního prostředí.

2

Mikroplasty a kosmetika - Další informace

V kosmetickém průmyslu se mikroplastové částice a polotuhé nebo kapalné syntetické polymery používají z nejrůznějších důvodů. Vzhledem k abrazivnímu, brusnému účinku se mohou pevné částice z plastu používat mimo jiné v peelingových přípravcích, zubních pastách, sprchových gelech nebo jako masážní perly a v transparentních výrobcích jsou někdy viditelné jako drobné kuličky.

Díky dobrovolnému závazku průmyslu však byly takové peelingové částice z pevných mikroplastů již významně omezeny a z velké části tak z kosmetických přípravků zmizely nebo byly nahrazeny přírodními peelingovými tělísky.

Jiná situace je u dalších pevných mikroplastů, stejně jako u polotuhých a kapalných syntetických polymerů - hovorově označovaných jako kapalné mikroplasty. Tyto látky mají různé funkce v různých kosmetických přípravcích:

 • V kosmetice s krycím účinkem jako nejjemnější pevné částice zajišťují obzvláště jemnou, snadno a rovnoměrně roztíratelnou texturu.
 • V kuličkových deodorantech pomáhají tyto částice rovnoměrně distribuovat deodoranty na pokožce podpaží a podporují tak příjemný pocit.
 • Ve voskové formě přispívají k viskozitě a stabilitě emulze.
 • V šamponech zabraňují v rozpuštěné formě vytahování vlasů při česání tím, že kolem vlasů vytváří hladký film a usnadňují tak česání po mytí.
 • V krémech zajišťují tyto polymery pocit hebkosti a mohou podporovat hydratační účinek.
 • V opalovacích krémech přispívají polotuhé a kapalné, syntetické polymery k odolnosti vůči vodě a podporují ochranu proti UV záření. Kromě toho zajišťují, že se opalovací krém dobře vstřebává a nezůstává viditelný na kůži jako bílý krémový film.

To je jen několik příkladů mnoha možných aplikací dalších pevných mikroplastů i polotuhých nebo kapalných syntetických polymerů. To, zda a jak tyto polymery ovlivňují životní prostředí, nebylo dosud jednoznačně objasněno. ROSSMANN si stanovil za cíl tyto složky receptur nahradit, pokud je to technologicky možné. Z různých způsobů použití zejména kapalných mikroplastů tak vyplývá, proč nalezení náhradních možností a změna receptur vyžaduje tak velké úsilí.

ROSSMANN aktivně spolupracuje s vědeckými poradenskými firmami a svými dodavateli na řešení této problematiky. To znamená nepřetržitou práci: Výrobek po výrobku je třeba prověřit z hlediska jeho složení a zjistit, zda obsahuje jakékoliv formy mikroplastů a zda je v tomto případě nahrazení těchto složek proveditelné. Pro každou náhradní složku je třeba shromáždit údaje a provést testy pro nalezení účinných a bezpečných řešení. Podle naší nové pečeti „BEZ mikroplastů“ můžete poznat, které kosmetické výrobky našich značek ROSSMANN neobsahují pevné ani kapalné mikroplasty v souladu s definicí ROSSMANN.


Mikroplasty: ROSSMANN přijímá odpovědnost trvale udržitelným způsobem

Udržitelnost hraje ve společnosti ROSSMANN velkou roli. Jako ekologicky odpovědná společnost ROSSMANN v rámci svého dobrovolného závazku průmyslu již od roku 2013 důsledně upouští od používání peelingových tělísek z pevných mikroplastů v kosmetických výrobcích vlastní značky. Tak například v peelingových výrobcích se používají výhradně peelingová tělíska přírodního původu - jako je lávový kámen, mořská sůl, meruňková jádra nebo křemen.

Nyní se společnost navíc všude tam, kde je to možné, vzdává použití dalších pevných a tzv. kapalných mikroplastů. V úzké spolupráci s vědeckými poradenskými firmami a dodavateli ROSSMANN u každého kosmetického výrobku ověřuje, zda neobsahuje mikroplasty podle definice ROSSMANN nebo zda je možné příslušné suroviny nahradit: Stále více receptur si vystačí jak bez pevných mikroplastů, tak i bez kapalných a polotuhých syntetických polymerů.

Mimochodem: Certifikovaná přírodní kosmetika je v zásadě prostá mikroplastů. Pod naší značkou ROSSMANN Alterra najdete mnoho výrobků s certifikací Natrue a jsou tak bez obsahu mikroplastů.

Kosmetické výrobky bez mikroplastů: Pečeť ROSSMANN poskytuje orientaci

Které kosmetické přípravky neobsahují mikroplasty, je někdy obtížné poznat. Pokud si při příštím nákupu chcete koupit kosmetiku bez mikroplastů, může Vám pomoci informační pečeť ROSSMANN „BEZ mikroplastů“. Označuje všechny drogistické produkty značek ISANA a Babydream, jejichž receptura neobsahuje žádné mikroplasty.  Jednoduchý nástroj pro nákup kosmetiky značky ROSSMANN bez mikroplastů podle naší definice. V rámci značky ROSSMANN Alterra najdete široký sortiment výrobků s certifikací „Natrue“, a tedy produktů bez mikroplastů. 

 

3

 

Více informací naleznete ZDE.