Menu

Začátek kojení – jak na to, aby nebolelo, ale spojilo vás s miminkem

Sdílet na Facebooku

17. července 2020

Kojení – jak na to, aby nebolelo, ale spojilo vás s miminkem
Mateřské mléko je pro vaše miminko ideální strava, která přináší řadu výhod i vám. Světová zdravotnická organizace doporučuje výlučné kojení do 6. měsíce věku miminka a poté jako doplněk k příkrmům až do dvou let věku dítěte. Začátek kojení však může být pro některé maminky složitější. Jak si jeho start usnadnit a co dělat, když se při něm vyskytnou potíže?
Mateřské mléko obsahuje dokonalé výživové složení uzpůsobené potřebám vašeho miminka a je pro něj dobře stravitelné. Kojené děti mají nižší výskyt infekcí dýchacích cest, ušních zánětů a průjmu. V pozdějším věku mají nižší riziko rozvoje cukrovky, astmatu či alergií. Vzájemný úzký kontakt během kojení podporuje zdravý psychický vývoj miminka a vytváří se mezi vámi úžasná nezaměnitelná vazba.
Pro vás jako novopečenou maminku je nezastupitelnou výhodou kojení rychlejší zavinutí dělohy po porodu, snížení poporodního krvácení a snazší návrat k původní hmotnosti. Velkou výhodou do budoucna je nižší riziko výskytu osteoporózy a rakoviny prsu i vaječníků. Jistě oceníte, že mateřské mléko máte vždy po ruce a připravené v optimální teplotě.

Časté kojení stimuluje žlázy k větší produkci mléka

Dobrým startem pro snadnější kojení je přiložení miminka k prsu ihned po porodu, nebo alespoň do dvou hodin. Důležitou roli hraje podpora v porodnici ze strany zdravotníků. Je normální, když v prvních týdnech budete kojit velmi často a dlouho. Přikládejte miminko k prsu, kdykoliv potřebuje, je bdělé a otevírá pusinku, tedy až 12× za den. Miminko není potřeba od prsu odtrhávat – dopřejte mu délku kojení, kterou potřebuje, což může být až 20 minut z jednoho prsu.

Základem kojení je správná technika

Při jakýchkoliv potížích s kojením vám mohou pomoci laktační poradkyně, které působí v porodnici nebo dochází k maminkám domů. Někdy může stačit jen malá úprava techniky a kojení se stane snazším a zbaví vás zbytečné bolesti, a vy si tak můžete začít užívat jedinečné spojení se svým miminkem. Pro snadnější začátek vám přinášíme několik rad:

  • Udělejte si pohodlí, uvolněte se a odstraňte veškeré překážky mezi vámi a miminkem. Nemělo by vás nic bolet. 

  • Prs podpírejte rukou zespodu a nezasahujte prsty do prsního dvorce.

  • Nedávejte prs k děťátku, ale naopak přikládejte miminko k prsu a přitahujte ho k sobě za záda a ramena.

  • Lehce podrážděte bradavkou ústa miminka, až je široce otevře.

  • Nabídněte miminku prs tak, aby bradavka byla v úrovni jeho pusinky a mohlo obejmout co největší část dvorce.

  • Nenapínejte prsty kůži okolo bradavky a dvorce. Brada, nos a tvář miminka se dotýkají prsu.

  • Miminko by mělo volně dýchat a sát dlouhými doušky.

Můžete vyzkoušet různé kojicí polohy, například vleže na boku, vsedě či polosedě. Poloha vleže na zádech nebo tzv. fotbalová poloha je vhodná po císařském řezu a nedonošená miminka lze dobře nakojit ve vzpřímené poloze.

Když se objeví bolestivý otok prsou

Prs může, zejména v prvních dnech, ztvrdnout a otéci. Mezi kojením přikládejte studené obklady a před kojením je vyměňte za teplé a lehce otok rozmasírujte. Kojte často a střídejte polohy. Pokud k těmto potížím prs zarudne a bolí, jedná se o ucpaný mlékovod. Místo masírujte, střídejte teplé a studené obklady a v případě velké bolesti můžete užít např. ibuprofen. Někdy je však potřeba upravit techniku kojení.

Velkou nepříjemností je zánět prsní žlázy (odborně mastitida) způsobený bakteriemi. Na prsu se objevuje horký bolestivý otok, který je doprovázen celková schváceností, únavou a teplotou. V tomto případě je vždy nutné navštívit lékaře, aby vám předepsal vhodná antibiotika. Ty lze doplnit léky proti bolesti a úpravou techniky kojení. Je vhodné kojit i z postiženého prsu a případně z něj mléko odstříkávat. 

Jak pečovat o bradavky?

Zejména v prvních týdnech kojení mohou bradavky lehce bolet. Někdy je potřeba upravit techniku kojení či polohu miminka a polohy častěji měnit. Abyste se vyhnula větší bolesti a podráždění bradavek, zkuste následující tipy.

  • Na konci kojení jemně zasuňte svůj malíček do pusinky miminka, aby se samo pustilo.

  • Nechte na bradavkách zaschnout pár kapek mléka.

  • Bradavky mějte v suchu, často je větrejte a případně noste vhodné kojicí vložky do podprsenky, které často vyměňujte.

  • Nabízejte méně bolestivý prs jako první a neomezujte délku ani frekvenci kojení.

  • Vyvarujte se mýdel a prostředků s alkoholem, které vysušují.

  • Na zklidnění bradavek nanášejte lanolin nebo zkuste mast na prsní bradavky z nabídky drogerie ROSSMANN. Před dalším kojením ji však pečlivě smyjte. 

  • Pokud se na bradavce objeví trhlinky a ranky, mažte je hojivou mastí a řiďte se výše zmíněnými doporučeními.

Proč se vyhýbat kojicím pomůckám?

Některé maminky mohou mít tzv. vpáčené bradavky, velmi poraněné bradavky nebo se jejich miminko hůře přisává. V porodnici se může stát, že jim jsou nabídnuty kojicí kloboučky. Jejich použití však není vhodné, protože miminko se později musí složitě přeučovat na pití z prsu. Mléčná žláza je také méně stimulována, což vede k menší produkci mléka. Použití kloboučků může zároveň přispívat k dalšímu poranění bradavky a k rozvoji infekce. Na začátku není vhodné ani případné použití láhve či dudlíku, které může narušit správnou techniku sání. Při potížích tedy raději kontaktujte zkušenou laktační poradkyni.

 

Zdroje:

http://www.kojeni.cz/

https://www.webmd.com/parenting/baby/nursing-basics

https://umenikojeni.cz/kojeni-s-kloboucky/

https://www.rossmann.cz/

Zobrazit všechny články

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích