Menu

Velký průvodce opalováním

Sdílet na Facebooku

10. května 2018

Přichází období, kdy až patnáct hodin denně nastavujeme tvář obloze bez mráčků. Nechte všechny stíny za zády a postavte se k slunci čelem – poradíme vám, jak to zařídit, aby na vás jeho paprsky působily jen a pouze blahodárně.

Teplo a sluneční doteky nás dobíjejí energií, proto trávíme v létě víc času venku. Přílišné slunění však může mít pro pokožku neblahé následky. Sluneční UV záření se skládá ze širokého spektra paprsků různé vlnové délky, přičemž ty krátkovlnné (UVA a UVB) mohou kůži nenávratně poškodit. Vyvolávají v ní totiž tvorbu vysoce reaktivních volných radikálů neboli nadbytečných molekul kyslíku, které negativně působí na kožní buňky. Tělo pak nedokáže tyto volné radikály účinně odbourávat, což urychluje proces stárnutí, tvorbu vrásek, hlubokých rýh či pigmentových skvrn a může vést až k rakovině kůže. Pokud tedy chcete mít pokožku zdravou, svěží, hebkou a bronzově opálenou, neobejdete se bez vhodné sluneční ochrany.

Čtvero letních přikázání

1. ZÁZRAČNÁ EXFOLIACE

Stačí více potu a pokožka je rázem náchylnější k nepříjemnému ucpávání pórů. Ty se zanášejí především tehdy, když na kůži zůstávají suché a odumřelé kožní buňky. Proto je pravidelně alespoň jednou týdně obrušujte peelingy a exfolianty, díky nimž dosáhnete nejen zářivého vzhledu, ale i dlouhotrvajícího opálení.

2. HLOUBKOVÁ HYDRATACE

Nezbytným průvodcem léta je intenzivní doplňování vody. Vnitřní dehydrataci vyřeší pravidelný pitný režim, tu povrchovou hydratační krémy, gely či masky. Skvělé jsou také termální vody ve spreji, které můžete mít stále při ruce v kabelce a použít je kdykoli během dne. 

3. UV OCHRANA

Nezapomínejte na ni, ani když vás čeká horký letní den v kanceláři. UVA paprskům neuniknete a nikdo přece nestojí o hluboké vrásky už ve třiceti. Mažte se proto krémy s SPF i několikrát během dne. 

4. PÉČE PO SLUNĚNÍ

Aby vám snědé opálení co nejdéle vydrželo, nezapomeňte pokožku po slunění regenerovat. V našem sortimentu naleznete nejen zklidňujicí sprchové gely po opalování, ale i specializovanou tělovou kosmetiku s množstvím nejrůznějších výživných a regeneračních látek. Svého bronzu si pak můžete užívat ještě dlouho po dovolené.

87655745673

Rozhoduje fototyp

Součástí „sluneční“ kosmetiky je ochranný faktor SPF, který udává doporučenou dobu pobytu na slunci bez rizika poškození pokožky. Ta se liší podle kožního fototypu. U dospělých rozeznáváme čtyři základní skupiny, dětská pokožka má svá specifika a vyžaduje zvláštní zacházení. Extrémně citlivý na spálení pokožky je světlý fototyp se zrzavými vlasy a velkým množstvím pih. Zrzky tak mohou pobývat na slunci bez opalovacího krému maximálně 5 minut. Velmi citlivý je světlý fototyp s blond vlasy, jehož přirozená ochrana proti slunečním paprskům dosahuje maximálně 5–10 minut. Středně citlivá je pak světlá pokožka s hnědými nebo tmavě blond vlasy, která si bez SPF může užívat slunce až 30 minut. U tmavé pokožky s tmavě hnědými až černými vlasy dochází ke spálení zřídka. Čokoládovým kráskám tak může svítit slunce nad hlavou bez předešlého mazání ochranným slunečním faktorem až 40 minut.

Jaké SPF je pro vás nejlepší?

SPF vynásobené dobou přirozené ochrany pokožky snadno určí, jak dlouho se lze po řádném namazání zdržovat na slunci. Použije-li rusovláska opalovací krém s SPF 10, její kůže bude slunci odolávat 50 minut (SPF 10 x 5 minut přirozené ochrany), brunetka si naopak užije plných 400 minut bez dalšího mazání (SPF 10 x 40 minut přirozené ochrany). Tímto jednoduchým vzorcem snadno spočítáte výši SPF, až si budete v prodejnách ROSSMANN vybírat sluneční kosmetiku na léto. Mějte ovšem na paměti, že ochranný štít slunečního krému ovlivňuje i doba pobytu ve vodě (některé krémy nejsou voděodolné) či nadměrné pocení. Časový úsek mezi jednotlivými aplikacemi krému tedy nikdy neprodlužujte, naopak se doporučuje jej spíše krátit, abyste si doteky sluníčka užily bez zbytečných spálenin.

Mažte se celý den!

Krátkovlnné paprsky mohou způsobit nejen nežádoucí povrchové spálení pokožky – lékaři a dermatologové se shodují, že více než 90 % případů rakoviny kůže je způsobeno právě sluncem. Intenzita záření UVA paprsků je během dne více méně konstantní, nezáleží tedy na tom, zda jste na plném slunci, nebo je zrovna pod mrakem. UVA aktivují melanin a způsobují krátkodobé hnědnutí kůže, která ale vlivem jejich působení rychleji stárne. Síla UVB paprsků se naopak mění během dne, nejintenzivnější je kolem poledne. UVB přímo ovlivňují DNA kožních buněk – stimulují je, aby vytvářely silnější vrstvu epidermis, a jsou tak příčinou jejich trvalého poškození hluboko ve spodních vrstvách kůže.
 
Zobrazit všechny články

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích