Menu

Jak pečovat o suché vlasy a obnovit jejich přirozený lesk

Sdílet na Facebooku

7. srpna 2023

Máte problém se suchými vlasy a nevíte si rady s jejich obnovou? Díky několika jednoduchými typům a těm správným prostředkům můžete suchým vlasům předcházet a vypěstovat krásně hydratované vlasy, které budou vaší chloubou!

Proč máme suché vlasy?

Suché vlasy mohou mít několik příčin, které zahrnují jak vnitřní, tak vnější faktory. Projděme si to hezky popořádku: 

Vnitřní faktory 

  • Genetické predispozice mohou hrát roli v přirozené struktuře a hydrataci vlasů. Některé genetické faktory mohou vést k produkci méně přírodních olejů vlasovou pokožkou, což způsobuje suchost vlasů.
  • Některé zdravotní stavy a poruchy, jako je hypotyreóza (nedostatečná funkce štítné žlázy), hormonální nerovnováha nebo nedostatek vitamínů a minerálů, mohou mít negativní vliv na hydrataci vlasů a způsobit jejich suchost.
  • Nedostatečný příjem živin, jako jsou omega-3 mastné kyseliny, vitamíny A, E, C a zinek, které jsou důležité pro zdraví vlasů, může ovlivnit jejich hydrataci. Nevyvážená strava, která obsahuje málo zdravých tuků a nedostatek hydratace, může také přispět k suchosti vlasů.

Vnější faktory

  • Přímé sluneční záření může vysušovat vlasy a poškozovat jejich strukturu. UVA a UVB záření mohou způsobovat poškození vlasových vláken a snižovat jejich hydrataci.
  • Horké stylingové přístroje, jako jsou žehličky na vlasy, kulmy nebo vysoušeče jsou pro vaše vlasy velkou zátěží. Přehřátí vlasových vláken může poškodit jejich strukturu a přírodní ochranné oleje, které udržují vlasy hydratované.
  • Časté barvení, trvalé ondulace, vyrovnávání nebo chemické přípravky používané na vlasy mohou poškozovat jejich strukturu a přirozenou hydrataci.
  • Používání špatných nebo příliš silných vlasových produktů, jako jsou šampony obsahující sulfáty, alkohol nebo silikonové přísady z vlasů odstraňují přírodní oleje a tím je vysušují.
  • Naopak i nedostatečná hydratace a péče o vlasy, jako je nedostatečné používání kondicionérů, masek nebo olejů, může vést k suchým vlasům.

Vždy je důležité vyvážit péči o vlasy jak zevnitř (zdravá strava, vitamíny, hydratace), tak zvenčí (šetrné produkty, ochrana před sluncem, přiměřené používání horkých nástrojů) a zohlednit individuální potřeby vlasů. Pokud je suchost vlasů výrazná nebo přetrvávající, může být vhodné se poradit s odborníkem na vlasy nebo dermatologem, kteří mohou nabídnout další rady a případně doporučit vhodné léčebné možnosti.

suché vlasy


Jak pečovat o suché vlasy a navrátit jim jejich přirozený lesk?

Existují produkty, ale také jednoduché zásady, díky kterým mohou vaše suché vlasy získat zpátky svou hydrataci a lesk. Nepolevujte, vydržte. Výsledky se jistě dostaví.

Hydratační masky a kondicionéry

Pravidelně používejte hydratační masky a kondicionéry, které jsou speciálně navrženy pro suché vlasy. Tyto produkty pomohou zadržovat vlhkost vlasů a obnovit jejich hydrataci. Aplikujte je na vlhké vlasy, nechte působit po dobu uvedenou na obalu a důkladně opláchněte.

Oleje pro vlasy

Použití přírodních olejů, jako je ten kokosový, arganový nebo mandlový, může pomoci obnovit lesk a hydrataci suchých vlasů. Nanesete několik kapek oleje na dlaně, rovnoměrně rozetřete a aplikujte na vlasy, zejména na konečky.

Šetrné šampony

Volte šetrné šampony bez sulfátů, parabenů a agresivních chemikálií, které mohou vysušovat vlasy. Snažte se mýt vlasy šamponem šetrně a důkladně opláchnout vodou.

Omezení teplotního stylingu 

Snižte časté používání horkých stylingových nástrojů, jako jsou žehličky na vlasy, kulmy nebo fén. Přehřátí vlasových vláken může ještě více poškodit suché vlasy. Pokud používáte horké nástroje, použijte termální ochranu na vlasy a nastavte nižší teploty.

Ochrana před slunečním zářením

Sluneční záření může poškodit vlasy a způsobovat suchost. Používejte ochranné produkty na vlasy s UV filtrací nebo noste klobouk nebo šátek, aby se vlasy chránily před sluncem.

Vyvážená strava a hydratace

Strava bohatá na vitamíny, minerály a zdravé tuky může pomoci podpořit zdraví vlasů zevnitř. Konzumujte potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, vitamíny A, E a C, zeleninu, ovoce a dostatek vody pro udržení hydratace vlasů.

Úprava vlasové rutiny

Vyvarujte se nadměrnému kartáčování nebo tření vlasů, zejména na mokrém stavu, které může poškodit vlasy. Používejte hřeben s širokými zuby nebo speciálně navržený hřeben pro mokré vlasy.

péče o suché vlasy

Přírodní ingredience a recepty na suché vlasy, které fungují!

I pomocí pár ingrediencí a jednoduchých domácích receptů lze dosáhnout krásných, lesklých a hydratovaných vlasů. Jaké jsou svaté grály? 

Avokádo

Obsahuje zdravé tuky a vitamíny, které pomáhají hydratovat vlasy a dodávat jim lesk.

Recept na avokádový zábal

Rozmačkejte zralé avokádo do hladké pasty. Přidejte lžíci olivového oleje a promíchejte. Naneste směs na vlasy a pokožku hlavy, nechte působit 30 minut a poté opláchněte teplou vodou a umyjte vlasy šetrným šamponem.

Kokosový olej

Kokosový olej obsahuje mastné kyseliny, které pronikají do vlasů a hydratují je, zanechávají je měkké a lesklé.

Recept na masku s kokosového oleje

Přidejte do misky 2 lžíce rozpuštěného kokosového oleje a přidejte 1 lžičku medu. Dobře promíchejte. Nanesete směs na vlasy a nechte působit 30-60 minut. Poté opláchněte vlasy teplou vodou a umyjte šetrným šamponem.

Med

Med je přírodní humektant, který přitahuje vlhkost do vlasů a zabraňuje jejich vysušování.

Recept na medový zábal na vlasy

Smíchejte 2-3 lžíce medu s dostatečným množstvím vody, abyste vytvořili tekutou konzistenci. Naneste směs na vlasy a masírujte pokožku hlavy. Nechte působit 20-30 minut a poté opláchněte teplou vodou a umyjte vlasy šetrným šamponem.

Aloe vera

Aloe vera má hydratační a chladivé vlastnosti, které pomáhají obnovovat vlhkost a zklidňovat suchou pokožku hlavy. Udělejte si jednoduchou domácí masku.

Recept na domácí masku na vlasy z aloe vera

Rozřeďte čerstvý gel z aloe vera v poměru 1:1 s vodou. Naneste směs na vlasy a pokožku hlavy, jemně masírujte a nechte působit 20-30 minut. Poté opláchněte vlasy teplou vodou a umyjte šetrným šamponem.


Pamatujte, že při používání přírodních ingrediencí je důležité zkontrolovat, zda na ně nemáte alergickou reakci, a provést test na malé části pokožky před aplikací na celé vlasy. Každá osoba může mít individuální reakci, a proto je vhodné sledovat, jak vaše vlasy reagují na daný produkt.

​Jaké jsou nejvhodnější přípravky na ošetření suchých vlasů?

Kromě již zmíněných hydratačních šamponů, kondicionérů a masek a olejů existují i další přípravky, které zabrání suchosti vašich vlasů. 

Jsou to například Leave-in kondicionéry. Ty se neoplachují a ponechávají se ve vlasech po umytí. Tyto kondicionéry poskytují dlouhodobou hydrataci a ochranu před poškozením. Hledejte kondicionéry s lehkou konzistencí, které nezatíží vlasy.

Dále je skvělá také termální ochrana, kterou můžete využít zejména při používání horkých stylingových nástrojů. Ochrání vaše vlasy před přehřátím a minimalizují poškození vlasových vláken.

Zobrazit všechny články

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích