Menu

Jak posílit sebedisciplínu a dodržet (nejen) novoroční předsevzetí

Sdílet na Facebooku

7. února 2024

Každý rok v nás magické datum 1.1. probudí touhy na nový start. Proto si mnoho z nás stanoví novoroční předsevzetí s nadějí na zlepšení svého života i sebe sama. Disciplína je klíčem k úspěchu ve všech oblastech našeho života. Ať už se zaměřujete na studium, profesní cíle nebo změnu životního stylu, udržet si motivaci a sebedisciplínu může být pořádnou výzvou. Poradíme vám praktické strategie, jak zůstat na cestě ke svému lepšímu já.

Proč si dáváme předsevzetí?

Nový rok svádí k bilancování roku předešlého a s tím souvisí také stanovení nových cílů, kterých chceme letos dosáhnout. 1. leden je pro většinu lidí pomyslná startovací čára, na které začínají s čistým štítem a startují tak cestu za lepším já.

V souvislosti s novoročními předsevzetími v USA vznikl tzv. Quitters Day, který připadá na druhý pátek v lednu. V tento den až 80 % Američanů přestane dodržovat svá předsevzetí a cestu za novým životem předčasně ukončí.

žena cvičící jógu

Jak si udržet disciplínu po celý rok

Nové cíle a potřeba změny není ale záležitostí jen novoročních předsevzetí. Často nás k touze po lepším já, novému koníčku i razantním změnám v životním stylu dožene nějaká životní situace. 

Dodržování stanovených cílů je cvičením vlastní vůle a disciplíny a bez pořádné vnitřní motivace se k jejich plnění a dokončení pravděpodobně nedostanete. Na co se tedy zaměřit při stanovení cílů, abychom je skutečně dodrželi a splnili?

  1. Správně formulujte svůj cíl

Buďte konkrétní a cíl si klidně rozdělte na menší dílčí milníky a ty si postupně odškrtávejte. Uvidíte tak postup ke svému konečnému cíli.

Oblíbenou metodou pro správné pojmenování a stanovení cílů z jakékoli oblasti života je tzv. SMART - cíl by měl být specifický, měřitelný, dosažitelný, relevantní a časově ohraničený.

  1. Stanovte si plán

Vytvoření konkrétního plánu vám může cestu za vaším snem značně usnadnit. Když si například každý večer naplánujete úkoly na další den a zároveň dokončené aktivity, udržíte si jasný přehled o tom, co je potřeba ještě udělat. Naučíte se také lépe prioritizovat úkoly dle jejich naléhavosti a důležitosti.

  1. Vybudujte si rutinu

Rutina nemusí být nuda. Dodržování pravidelného rozvrhu výrazně posílí vaší disciplínu a časem se z původně nepříjemných aktivit stane neodmyslitelná součást vašeho dne. 

  1. Odměňujte se

Nebojte se odměnit za progres. Ať už je to shozený první kilogram nebo uběhnutý kilometr, je fajn se za to odměnit. Nový kus oblečení, vybavení nebo vaše oblíbená zdravá pochoutka vám pomůže udržet motivaci.

  1. Domluvte si parťáka

Ve dvou se to lépe táhne. Zejména na začátku nové aktivity a může stát, že vám bude chybět motivace. Pokud však budete mít přítele, kamarádku nebo osobního trenéra, můžete si vzájemně dodat motivaci a podporu.

běhající pár

  1. Nečekejte hned zázraky

Už měsíc cvičíte a pořád nemáte vysněnou figuru do plavek? Hlavně to nevzdávejte! Výsledky se dostaví, jen možná ne tak rychle, jak čekáte. Důležité je být konzistentní.

  1. Nebuďte na sebe přísní

Ne vždy se všechno povede. Neznamená to však, že to musíte vzdát hned při prvním zádrhelu. Je proto důležité se naučit vypořádat i překážkami a komplikacemi, které vás mohou potkat. 

  1. Nesrovnávejte se s ostatními

Máte kolegyni, která začala také cvičit a má dole o 3 centimetry v pase více? Nezapomeňte, že změnu a cíl jste si stanovili vy. I když na tom někdo může být zdánlivě lépe, neznamená to, že vy děláte něco špatně.

Ať už chcete zhubnout, zařadit do jídelníčku zdravou stravu, uběhnout maraton nebo přestat jíst sladké, nezapomeňte, že cesta za dosažením vašich předsevzetí není sprint, ale maraton. Buďte trpěliví, vytrvejte a snažte se udržet motivaci. Výsledky se dříve či později určitě dostaví.

Zobrazit všechny články

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích