Menu

Opalování: pravda vs. mýty

Sdílet na Facebooku

1. června 2022

Bronzová sezona je tu! Rozumíte si se sluníčkem s ohledem ke zdraví svojí kůže?

Opalování je extrémně škodlivé.

MÝTUS
Díky slunečním paprskům se v těle vytváří vitamin D, důležitý pro dobrou imunitu organismu, zdraví srdce i naši psychiku. Slunění je tedy žádoucí, ale pouze s vhodnou fotoprotekcí v podobě sluneční kosmetiky. Díky ní se od kůže odfiltrují škodlivé UVA a UVB paprsky a její povrch se nespálí. Péče navíc pomůže předcházet předčasným vráskám a nežádoucím projevům (pihám, melasmatům, pigmentovým skvrnám…).

obr

Když se namažu, můžu být na slunci, jak dlouho chci.

MÝTUS
Existuje jednoduchý vzorec, kterým si lze spočítat, jak dlouho vás zhruba jedno namazání ochrání před spálením pokožky. Pro výpočet musíte vycházet ze svého fototypu (viz tabulka) a hodnoty SPF. Počítá se takto: hodnota SPF × doba přirozené ochrany = počet minut strávených na slunci po namazání. Když tedy světlý fototyp č. I použije opalovací krém s SPF 10, jeho kůže bude v ideálním případě slunci odolávat 50 minut (SPF 10 × 5 minut přirozené ochrany), zatímco u fototypu č. III to bude až 5 hodin (10 × 30 minut přirozené ochrany). Ochranný štít je nicméně ovlivněn pocením, pobytem ve vodě i savostí oblečení, proto krém raději aplikujte častěji.

I voděodolnými krémy se musím natírat opakovaně.

PRAVDA
Voděodolná kosmetika sice zůstává na pokožce déle, to ale neznamená, že ji pot nebo voda postupně nesmyjí. Jedno namazání na celý den určitě nestačí.

Kosmetika bez označení UVB ochrany je špatná.

MÝTUS
Kvalitní krém odráží UVA i UVB záření. Na obalu často najdete vyznačenou jen UVA ochranu, jenže ochrana proti UVB může být značena také zkratkou SPF (sun protection factor) či OF (ochranný faktor) s číselnou hodnotou 6–50+. Kosmetika UVA + SPF (OF) je tedy totéž co UVA + UVB.

Mezi minerálním a chemickým SPF filtrem je rozdíl.

PRAVDA
Každý z filtrů funguje jinak. Reflexní fyzikální (minerální) filtr záření od pokožky odráží, absorpční (chemický) ho pohlcuje. Minerální filtry jsou proto obzvláště vhodné pro alergiky a děti – nevsakují se do pokožky, nereagují s kůží a nedráždí ji.

Další informace najdete v našem magazínu Life

Zobrazit všechny články

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích