Menu

Mé tělo. Můj chrám!

Sdílet na Facebooku

3. října 2019

Intimní hygiena hraje důležitou roli v životě každé ženy v každém věku. Nezáleží na tom, zda je vám osmnáct nebo osmdesát. Intimní obtíže vás mohou dohnat kdykoli. Začněte svému tělu naslouchat. Vaše vnitřní intuice bývá tím nejlepším rádcem. Každému problému se navíc dá předcházet. Jak na to?

Téma „intimita“ a „intimní obtíže“ jsou v české společnosti stále tabu a ženy se o tom bojí mluvit někdy i se svou kamarádkou. Problém pak začínají řešit, až když se dostaví. Přitom správnou cestou je případným problémům zabránit a také vymýtit přesvědčení, že se o intimitě nesmí mluvit. Stejně jako ruce či hlava, tak i naše intimní partie patří k naší součásti a stejně, jako si můžeme ruku zlomit a hlava může začít bolet, tak můžeme chytnout nějakou vaginální infekci.

Důraz na intimní hygienu

Důkladná intimní hygiena chrání a udržuje rovnováhu vaginální mikroflóry a poskytuje ochranu proti infekcím. Každá dívka a žena by tak měla ve své koupelně mít mycí gely a další přípravky určené speciálně pro intimní hygienu. Určitě na omývání nepoužívejte klasické sprchové gely, neboť ty mohou přirozené prostředí narušit! Zaměřte se na umývání okolního intimního ústrojí. To vnitřní se dokáže z velké části chránit samo.

Nechte kůži dýchat

Výběr spodního prádla by se neměl omezit jen na hezkou barvu či tvar, ale důraz bychom měli dát i na materiál, který by měl být prodyšný. Nejlépe vybírat kalhotky ze 100% bavlny nebo bambusového vlákna. Syntetika naopak pokožku dráždí. Roli hraje pak i zvolené oblečení. Skinny džíny jsou u žen velice oblíbené, ovšem jakékoli přiléhavé oblečení způsobuje vznik vlhkosti a tření, což je dohromady základem pro množení bakterií. Pokud třeba rády sportujete, mějte v tašce na převlečení čisté kalhotky a po cvičení a sprše se ihned převlékněte, abyste minimalizovali dobu, kdy jsou vaše intimní partie vystaveny vlhkému a zapařenému prostředí.

Kvalitní jídelníček

Možná jste to nevěděli, ale jídelníček hraje důležitou roli v intimní hygieně. A i když změna jídelníčku nebude na první pohled patrná, vězte, že to svůj smysl má. Přirozenou mikroflóru ženských pohlavních orgánů narušuje třeba bílá mouka či bílý cukr a obecně nadměrná konzumace sladkého. Naopak zaměřit byste se měli na bílé jogurty, kefíry či zeleninu a celozrnné pečivo. K tomu existují i potravinové doplňky jako probiotika, obsahující kultury laktobacilů. A v neposlední řadě je tu dodržování pitného režimu.

 

 

Zobrazit všechny články

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích