Menu

Krása starých časů

Sdílet na Facebooku

25. září 2019

Trendy šusťáková souprava, ledvinka za pasem a v ní vytoužený walkman. Nos zabořený do Bravíčka a virtuální zvířátko tamagoči v kapse. Přijde vám to povědomé? Pojďte společně s námi na chvíli opět prožít dobu, kdy se dětské oslavy pořádaly v „Mekáči“ a na diskotékách se pařilo na žhavé hity Lunetiků

Nemusely být zrovna nejlepší, ale na věci ze svého dětství většinou rádi vzpomínáme. Třeba naše oblíbená plyšová hračka, knížka, kterou nám maminka četla před spaním nebo jídlo, které nám babička dělala vždy, když jsme k ní přijeli na návštěvu. Přiznejte se. Kdo z vás má ještě nějaké tyto pro nás drahocenné předměty ještě doma?

nineties

 

Devadesátky ve světě módy

V devadesátých letech minulého století se módní styly inspirovaly rozličnými hudebními směry a Madonna se stala výraznou průkopnicí a reprezentátorkou nových módních směrů, kterými šokovala celý svět. Ustupovalo se od „umělohmotných“ kreací let osmdesátých a myšlenka se opět vrátila k přírodě a k přírodním materiálům. Mladí lidé si oblíbili styl EMO charakteristický upnutými kalhotami, skate botami a celý look byl doplněn výrazným tmavým líčením zejména kolem očí, obarvenými vlasy na černo a místy prokládanými růžovými pramínky.


V účesech se velké oblibě těšil culík, k jehož sepnutí se používaly velké barevné gumičky. Populární byla i natupírovaná a dost natužená ofina. To vše doplněno výrazně barevnou čelenkou, černým kloboučkem či bekovkou obrácenou kšiltem dozadu. V líčení vládly tmavě hnědé zemité tóny. Naopak výrazně se malovaly rty, kde dominovala tmavě hnědá rtěnka pečlivě orámovaná konturovací tužkou.

Kulinářské zážitky devadesátek

Oblíbené nanuky od Family Frostu a znělka, kterou jsme nemohli dostat z hlavy. Uměli byste ji ještě dnes zanotovat? V 90. letech minulého století se k nám taky dostal americký oblíbený fast food – McDonald. Vzpomínáte si, když třeba Big Mac stál ještě pouhých 48 korun? Penězi se nedalo jenom platit, ale papírové peníze jsme mohli i jíst. Samozřejmě že je řeč o jedlém papírů, který se hojně používal na zdobení dortů. A co kapitán Iglo a jeho rybí prsty vyskládané na stříbrném podnose? Kdo si tehdy nechtěl kousnout a podniknout s kapitánem nějaké to dobrodružství? Vzpomínáte si ještě na nějaké dobrůtky?

Nesmrtelné hlášky z televize

Některé hlášky časem utichnou, některé si pamatujeme navždycky. Stačí nahodit a už víte, o čem je řeč a ze kterého filmu či seriálu pocházejí. Vybaví se vám následujících deset?


1.    „Morfujemeee!“
2.    „Čágo bélo, šílenci.“
3.    „Pusťte Donnu k maturitě!“
4.    „Dobrou chuť, pokud zrovna obědváte…“
5.    „A slunce v duši…“
6.    „Harry, jdu do baráku!“
7.    „Vítejte, přátelé drobného hazardu a přiměřeného riskování…“
8.    „Za časů dávných bohů, hrdinných náčelníků a králů, neklidem zmítaná země zrodila hrdinku…“
9.    „Býval dobrým policistou, ale spáchal ten nejtěžší zločin…“
10.    „Jako písek v přesýpacích hodinách ubíhají i dny našich životů…“


Jistě si vzpomenete na další a další příklady bizarností, které spadají do této doby a je to dobře. Uchovávejte si je. A pro připomenutí tehdejších časů si skočte do některé z našich prodejen třeba pro Nivea univerzální krém v retro obalu, prací prášek Merkur nebo 2vrstvý toaletní papír Harmasan.
 

 

Zobrazit všechny články

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích