Menu

Jak si užít zimní období bez rýmy a kašle?

Sdílet na Facebooku

21. listopadu 2018

První přízemní mrazíky obvykle odstartují období častých nachlazení. Abyste mohli nechat kapesník doma, je třeba účinně posilovat obranyschopnost organismu.
 
Zásobujte tělo vitaminy

Tělo v zimě nutně potřebuje vitamin A (antioxidační účinky), vitaminy skupiny B (podpora činnosti mozku, krvetvorby a posílení obranyschopnosti), vitamin C (zlepšení odolnosti organismu), D (podpora imunity, předcházení depresím a neurózám) a E (chrání buňky před oxidačním stresem).

Přidejte minerály

Draslík, hořčík, selen, zinek, železo. Ideální je dodat je organismu v jídle, pokud to nestačí, vyberte doplněk stravy, který obsahuje vybalancovaný koktejl minerálů a vitaminů.

Otužujte se

Proudy ledové vody nejsou nutné, zcela postačí vlažná sprcha. Otužování pomáhá tělu vyrovnávat se s rozdíly teplot a zlepšuje imunitu.

Spěte & relaxujte

Proč některá zvířata v zimě hibernují? Klidový stav a útlum fyziologických procesů je nabije novou energií. Ani vy tedy nezapomínejte relaxovat a spát. Podle lékařů by se v zimním období měl spánkový režim protáhnout alespoň o hodinu denně.

postel

Hýbejte se

Pohyb je základním stavebním kamenem silného a zdravého organismu. Neholdujete-li sportu, vyrážejte aspoň na procházky, místo jízdy výtahem vyběhněte schody nebo vystupujte o jednu zastávku dřív.

Vsaďte na sílu přírody

Účinně posílíte imunitu také přírodní cestou popíjením kvalitních čajů.

✔ PROTIVIROVÝ ŠÍPEK: Plod šípkové růže je nabitý vitaminem C, vápníkem, hořčíkem, draslíkem a železem. Čaje obsahují hodně tříslovin s protibakteriálními a protivirovými účinky, takže fungují jako prevence a urychlují rekonvalescenci při nachlazení.

✔ ŠTIPLAVÝ ZÁZVOR: Ať už si připravíte čaj z čerstvého nastrouhaného kořene nebo sáhnete po baleném zázvoru, můžete s ním včas zastavit rozjíždějící se nachlazení. Pálivý čaj také pozitivně ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi a pomáhá předcházet kardiovaskulárním onemocněním.

✔ VITAMINOVÁ BOMBA RAKYTNÍK: Opravdová zásobárna ̦céčka’ ho obsahuje až 10x více než citrusové plody. Tělo zásobí také vitaminy D, E a B, posiluje imunitu a působí proti nachlazení.

caj

Teplo do bříška

V zimě je vhodné dětem po ránu podávat teplý čaj. Pediatři se shodují, že čaje vhodné pro děti (fenyklový, heřmánkový, anýzový, rakytníkový či šípkový) prohřívají organismus a lépe ho nastartují, navíc působí jako prevence proti bolestem břicha, nachlazení nebo kašli. Vybírejte mezi  specializovanými dětskými čaji či sypanými mixy s kousky sušeného ovoce.

Zobrazit všechny články

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích