Menu

Jak šetřit vodou a bojovat proti jejímu nedostatku

Sdílet na Facebooku

24. června 2022

Zdá se, že Česko je země bohatá na vodu a že sucha jsou cyklická a dočasná. Ve skutečnosti se po mnoho let potýkáme s vážným hydrologickým suchem v Česku a nedostatek vody se stále zvyšuje. V současné době příroda prožívá největší sucho za posledních 500 let. Již do roku 2030 bude dostupnost vody v České republice až o 40 % nižší, než poptávka po ní.

Uvědomit si, kde nejvíce plýtváme vodou, nás může vést k pozitivní změně našich návyků. Existuje mnoho způsobů šetření vody, které si můžeme osvojit, a tím snížit celkovou spotřebu. Každý z nás tak může jednat a přispět tím k velké změně. Společnými silami můžeme nadměrnou spotřebu, abychom se vyhnuli hrozbě nedostatku vody.

Věděli jste, že vodu můžeme šetřit už při mytí nádobí? Mytím nádobí v ruce spotřebujeme 90 litrů vody. Naopak automatická myčka potřebuje v průměru 10 litrů na jeden cyklus. Při předmývání nádobí před jeho vložením do myčky vyplýtvá 1 domácnost v průměru 57 litrů týdně. U těchto domácností pak jde celkově o objem vody, který naplní největší přírodní české jezero, Černé Jezero na Šumavě.

obr

Zde vám přinášíme 6 tipů, díky kterým můžete vodou šetřit a vrátit ji tam, kam patří - do české přírody.

  1. Během čištění zubů zavírejte kohoutek.
  2. Pořiďte si nízkoprůtokovou sprchovou hlavici a perlátory baterií.
  3. Na toaletu nainstalujte dvojí splachování s nízkým průtokem.
  4. Nepřelévejte trávník a nainstalujte dešťová čidla na zavlažovací systémy.
  5. Nemyjte nádobí v ruce pod tekoucí vodou.
  6. Nepředmývejte nádobí před vložením do myčky.

Změňte své návyky a šetřete vodu do budoucna. Neumývejte nádobí v ruce a pokud máte myčku, nepředmývejte . Vše, co musíte udělat, je seškrábnout zbytky jídla a myčka společně s kapslemi FINISH Quantum Ultimate s technologií ActivBlu zajistí, že nádobí bude oslnivě čisté i bez předmývání.

Zobrazit všechny články

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích