Menu

Jak se zbavit skvrn od potu na oblečení

Sdílet na Facebooku

20. června 2024

Pocení je naprosto přirozená funkce lidského těla. Skvrny od potu na oblečení ale mohou být frustrující a často se zdají být téměř neodstranitelné. Tyto nevzhledné skvrny nejenže poškozují vzhled vašeho oblečení, ale mohou také způsobit nepříjemný zápach. V tomto článku se podíváme na různé způsoby, jak se zbavit skvrn od potu, a to jak domácími metodami, tak speciálními prostředky. Naučte se, jak udržet své oblečení čisté a svěží, a zbavte se jednou provždy skvrn od potu.

Co způsobuje skvrny od potu?

Skvrny od potu jsou výsledkem kombinace potu a chemikálií, které často obsahují antiperspiranty nebo deodoranty. Pot sám o sobě je většinou bezbarvý, ale když se smíchá s těmito chemikáliemi, může dojít k reakcím, které zanechávají na oblečení žluté nebo bílé skvrny. Tyto skvrny jsou často viditelné hlavně na bílém a černém oblečení a pokud nejsou odstraněny včas, zbavíte se jich opravdu těžko.

Jak předejít tvorbě skvrn?

Jedním z nejlepších, jak minimalizovat riziko tvorby skvrny od potu, je zabránit nadměrnému pocení díky používání kvalitních antiperspirantů a deodorantů. Antiperspiranty vám pomohou snížit pocení a díky přírodnímu a šetrnému složení tak ochrání vaše oblečení před nežádoucími skvrnami. Deodorant naopak odstraní nepříjemný zápach v případě, že se potíte. Vybírejte tedy ideálně produkty, které jsou určené pro dlouhodobé užívání, dbejte na správnou aplikaci a nechte přípravek před oblečením zaschnout.

Vyhýbejte se také příliš těsnému oblečení a sáhněte po prodyšných materiálech, jako je bavlna, len nebo bambus. Tyto tkaniny umožňují lepší cirkulaci vzduchu a pomáhají udržovat vaši pokožku suchou.

skvrny-od-deodorantu

Jak odstranit skvrny od potu z oblečení?

 1. Mýdlo a voda
  Nejjednodušší metodou pro odstranění skvrn od potu je použití vody a mýdla. Navlhčete skvrnu studenou vodou a jemně ji krátce třete mýdlem. Nechte působit několik minut a poté opláchněte opět studenou vodou. V případě potřeby opakujte, dokud skvrna nezmizí. Tato metoda je účinná převážně na čerstvé skvrny.

 2. Kombinace octa a vody
  Ocet je dalším účinným prostředkem na odstranění čerstvých skvrn od potu. Smíchejte ocet s vodou v poměru 1:1 a naneste tuto směs na skvrnu. Nechte působit 10-15 minut a poté opláchněte studenou vodou. Ocet pomáhá rozkládat soli a minerály, které způsobují skvrny a navíc neutralizuje zápach.

 3. Pasta z jedlé sody
  Na opravdu odolné a dlouhotrvající skvrny je skvělým pomocníkem jedlá soda. Smíchejte ji s vodou, aby vznikla hustá pasta. Pastu naneste na skvrnu a nechte ji působit alespoň 30 minut. Poté opláchněte studenou vodou a v případě přetrvávání skvrny postup opakujte.

 4. Citronová šťáva se solí
  Kombinace citronové šťávy a soli je dalším účinným způsobem, jak se zbavit zažraných skvrn od potu. Smíchejte šťávu z jednoho citronu se solí a naneste tuto směs na skvrnu. Nechte působit 30 minut na slunci a poté opláchněte studenou vodou.

 5. Peroxid vodíku s jedlou sodou
  Smíchejte peroxid vodíku s jedlou sodou, aby vznikla pasta a naneste ji na skvrnu. Nechte působit 30 minut a poté opláchněte studenou vodou. Tato směs pomáhá na velmi odolné skvrny od potu. Pomáhá bělit skvrny a zároveň odstraňuje zápach.

 6. Speciální prostředky na odstranění skvrn
  Existuje mnoho odstraňovačů skvrn, které jsou speciálně určeny na odstranění skvrn od potu. Často se jedná o spreje či gely, které se aplikují na skvrnu před praním. Takové speciální čističe najdete běžné v drogerii.


Skvrny od potu na vašem oblíbeném oblečení mohou být nepříjemné, ale s našimi tipy se jich snadno zbavíte a užijete si léto v klidu. Pokud sáhnete po některé z chemických variant čističů, nezapomínejte pozorně přečíst návod, abyste o svůj oblíbený kousek oblečení nepřišli. 

Zobrazit všechny články

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích