Menu

Jak rychle posílíte imunitu? Mimo jiné pomůže „šok“ organismu

Sdílet na Facebooku

18. října 2021

K dlouhodobě silné imunitě je potřeba zdravě jíst, sportovat a dostatečně spát. Existují ale triky, kterými svou imunitu posílíte okamžitě – během pár hodin nebo dní. Čtěte, které to jsou.

Zvlhčete svou nosní sliznici

Vysušená nosní sliznice má tendenci praskat a je pak náchylnější vůči bakteriím nebo virům = máte slabší imunitu. Sliznici vysušuje zejména suchý a vydýchaný vzduch, který bývá v domovech nebo kancelářích.Abyste sliznici zvlhčili, vyrazte do přírody. Skvělé jsou například jeskyně, vystačíte si však také s procházkou v lese nebo kolem vody. V přírodě dýchejte zhluboka, pomalu a vědomě nasávejte do nosu čerstvý vzduch.

Šokujte organismus

Výrobci nebo prodejci saun často hovoří o léčebných účincích saunových procedur. A mají pravdu. Díky horkému a vlhkému vzduchu svůj organismus šokujete a z nosu se vám začnou valit hleny, což je signál, že se z těla dostávají choroboplodné zárodky. Pokud tedy býváte často nemocní, zajděte si alespoň párkrát do sauny. V té zhluboka a pomalu dýchejte. Pokud se vám v sauně těžko dýchá, lehněte si v kabině co nejníže. Nahoře u stropu totiž bývá teplota nejvyšší (klidně i o 20 stupňů Celsia vyšší než u země). Alternativou jsou parní sauny, kde je vyšší vlhkost, ale nižší teplota.

obr_1

Ládujte do sebe vitamín C

Vitamín C má velkou výhodu, že se jím prakticky nemůžete předávkovat – pokud tělo nestihne všechen zpracovat, jednoduše ho vyloučí. Jezte proto hodně zeleniny i ovoce, skvělé jsou zejména citrusy. Pokud nechcete zbytečně zatěžovat trávení velkými porcemi jídla, volte šumivé tablety, které se mnohem snáze tráví a rychleji vstřebávají. Například denní dávka tablet Obranyschopnost od značky KNEIPP má stejně vitamínu C jako tři pomeranče.

Ještě větší dávku vitamínu do sebe dostane s tabletami Imunita od stejné značky, které v denní dávce obsahují stejně „céčka“ jako 4,5 pomeranče. Díky výtažku z černého bezu mají tablety jen minimum kalorií a naopak obsahují antioxidanty, zinek nebo vlákninu a chrání buňky před volnými škodlivými radikály.

Na obou šumivkách od KNEIPP je navíc příjemné to, že chutnají velmi přirozeně, nikoliv uměle.

obr_2

Nepodceňujte vitamín D

Na rozdíl od známějšího „céčka“ je vitamín D trošku v pozadí, na imunitu má přitom taktéž zásadní vliv. Podle oficiálních doporučení by měl dospělý člověk přijmout přibližně 400–600 IU (jednotek) vitamínu D denně, mnohé novější poznatky ale naznačují, že je toto číslo podhodnocené a člověk potřebuje násobně více (podle některých výzkumů dokonce až 15× více). Není třeba hnát se do extrémů, ale denní příjem 1 000–2 000 UI není na překážku. Vitamin ideálně suplujte společně s vitamínem K2, který očišťuje cévy od vápníku a transportuje ho do kostí.

Zobrazit všechny články

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích