Menu

Jak pečovat v zimě o vaše chodidla?

Sdílet na Facebooku

5. prosince 2018

Zimní čas strávený v zimě v uzavřených botách se může na chodidlech nepěkně podepsat. Proto je třeba dbát o správnou péči.

V uzavřených botách kůže chodidel špatně dýchá a časté přechody ze zimy venku do vytopených místností se podepisují na zvýšené dehydrataci kůže nohou. Často se pak potýkáme s plísněmi, popraskanými patami nebo problémy s nehty. Jak o chodidla vhodně pečovat, radí Ing. Petra Kliková z podologického institutu Hilarion v Praze.

PŘEZOUVEJTE SE

Problémům s mykózami a zapařováním nohou předejdete nejen volbou vhodně tvarované a dobře prodyšné obuvi, ale i přezouváním. V kanceláři byste proto měli mít otevřenou obuv, která nezabraňuje přístupu vzduchu k chodidlům a zároveň respektuje tvar nohy, aby se mohly prsty hýbat. Dbejte také na výběr ponožek, syntetické materiály nahraďte bavlnou nebo bambusovými vlákny.

CVIČTE

V plných botách se hůře hýbe prsty, které více promrzají. Pomoci si můžete masážemi nebo jednoduchými cviky – zkuste například zvedat ze země kapesníček jen prsty nohou, nebo pohybujte chodidlem po tenisovém míčku. Při práci vsedě se pravidelně procházejte, aby se nohy prokrvily.

RELAXUJTE

Abyste zabránili otokům, odpočívejte s nohama nahoře. Relaxační koupel s bylinkami nebo s koupelovou solí zásobí pokožku minerály a uvolní zatuhlé svaly. V případě těžkých nohou zkuste kompresní ponožky.

nohy

PEČUJTE

Při sprchování obrušujte starou kůži na patách pemzami a jemnějšími pilníky na nohy. Předejdete tak rohovatění a praskání kůže, které se obtížně hojí a potřebuje specifickou péči.

MAŽTE

Ideálními pomocníky jsou specializované krémy s obsahem urey, které redukují zrohovatělou kůži a změkčují popraskaná místa, nebo různá hutnější másla, jež hloubkově hydratují.

PROVOŇTE JE

Speciální deodoranty určené na kůži nohou zabrání pocení a množení nepříjemných bakterií.

ZKRAŤTE JE

Nehty udržujte kratší. Díky menšímu přísunu vzduchu by se mohly kroutit, zarůstat nebo tlačit na botu. V případě komplikací zvažte nehtové rovnátko.

STŘÍDEJTE JE

Přes zimu potřebují vaše boty dýchat. Není proto vhodné chodit každý den ve stejných. I kvalitním koženým botám dopřejte tedy alespoň jednodenní odpočinek.

DEZINFIKUJTE

Různé ochranné přípravky, které mají zabránit průniku vlhkosti dovnitř boty, však zároveň omezují prodyšnost materiálu. Ideální je proto vnitřek obuvi pravidelně dezinfikovat specializovaným sprejem, abyste zabránili množení bakterií.

Zobrazit všechny články

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích