Menu

Jak pečovat o roušku?

Sdílet na Facebooku

9. dubna 2020

Vláda České republiky schválila mimořádné opatření o pohybu na veřejnosti pouze s ochranou dýchacích cest – rouškou, šátkem nebo šálou. Někteří nosí jednorázové roušky, většina lidí si ale ústenky ušila podomácku ze 100% bavlněných látek. Ty se mohou používat opakovaně, je ale třeba o ně pečovat a poctivě dodržovat hygienické postupy.

Patero správného zacházení

 1. Než začnete s čistou rouškou jakkoli manipulovat, umyjte si důkladně ruce. Jak si správně mýt ruce se dočtete zde.
 2. Při nasazování manipulujte pouze se šňůrkami nebo gumičkami. Látky ani obličeje se nedotýkejte. Rouškou zakryjte nos a ústa, ideální je, pokud látka dosahuje až pod bradu.
 3. Samotné nošení jedné roušky by nemělo trvat déle než čtyři hodiny, anebo dokud není rouška vlhká.
 4. Sejměte ji opět pouze za šňůrky nebo gumičky a nedotýkejte se látky. Umyjte si ruce.
 5. Po každém použití roušku sterilizujte.

Jak sterilizovat?

 • Ústenky lze prát v pračce v běžném pracím prostředku na vyšší teplotu. Některé studie tvrdí, že se virové částice zničí již během třicetiminutového praní při teplotě 60 °C, raději ale zvolte program na 90 °C. Pokud vaše pračka umožňuje prát pouze na nižší teploty, použjte dezinfekční prostředek vhodný na prádlo (např. Sanytol).
 • Jednodušším způsobem je vyvaření ve vroucí vodě. Jakmile začne voda vřít, přidejte trochu pracího prostředku nebo pracího mýdla, vložte do hrnce roušky a nechte je projít varem, minimálně po dobu 5 minut.
 • S mokrým prádlem manipulujte opět pouze za šňůrky nebo gumičky, nechte je trochu proschnout a ještě vlhké přežehlete oboustranně na nejvyšší stupeň s použitím páry.
 • Suché a vyžehlené roušky skladujte v uzavíratelné krabičce nebo v sáčku se zipem.
POZOR NA MIKROVLNY!


I když leckteré návody uvádějí, že lze ústenky sterilizovat i pomocí mikrovln, nasucho to nikdy nezkoušejte, protože by látka mohla začít hořet. Proces dezinfekce má totiž provádět pára – proto můžete tento způsob použít pouze s parním sterilizátorem určeným pro mikrovlnné trouby (např. na dětské lahvičky). Máte-li do roušky všitý drátek na upevnění okolo nosu, je třeba ho před sterilizací vyjmout.

Co nefunguje

 • Umístění roušek do mrazničky vir spíše zakonzervuje, rozhodně ho nezničí.
 • Ani zalití roušky horkou vodou z varné konvice není ideální. Je totiž třeba, aby látka prošla varem alespoň po dobu 5 minut.
 • Na internetu se objevila informace, že stačí roušky přestříkat rozprašovačem s alkoholem (vodkou, slivovicí). Dobře však dezinfikuje pouze koncentrovaný etanol.
Zobrazit všechny články

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích