Menu

Jak na eco-friendly domácnost?

Sdílet na Facebooku

24. dubna 2020

Přemýšleli jste už nad tím, že byste rádi ve své domácnosti kladli větší důraz na minimalismus? Zbavili se zbytečných věcí, vybavili svůj domov ekologicky šetrnými prostředky a všeobecně začali uvažovat více “zeleně”? Přečtěte si pár tipů, jak nastartovat a udržet eco-friendly koupelnu, ve které se budete cítit příjemně.

2

 

Šetřete vodou, šetřete planetu, šetřete peníze

Věděli jste, že podle světových odhadů budou do roku 2025 dvě třetiny populace trpět nedostatkem vody? Nejvíce vody v naší domácnosti proteče toaletou, umyvadlem a sprchou. Existuje ovšem pár triků, jak můžeme plýtvání vody značně omezit. Pro začátek postačí, když snížíte dobu strávenou ve sprše na 5 minut a méně a vypnete vodu pokaždé, když se mydlíte, šamponujete nebo si čistíte zuby. Můžete rovněž popřemýšlet o sprchové hlavici s nízkým průtokem vody nebo instalací systému dvojího splachování, díky čemuž můžete ušetřit až 13 litrů vody za minutu.

3

Pryč se zbytečnými produkty. Ujasněte si, co doopravdy potřebujete

Všichni to známe - plná polička krémů, okraj vany přeplněný šampony, věci na umyvadle. Zeptali jste se někdy sami sebe, jestli všechny ty produkty vůbec potřebujete? Tím, že si na každý účel vyberete pouze jeden produkt ušetříte nejen peníze, ale také regulujete spotřebu plastů a chráníte tím životní prostředí. Zvolte si eco-friendly variantu jednoho šamponu a jednoho sprchového gelu a neskladujte zbytečné produkty, které projdou ve vaší koupelně expirací, aniž byste je skutečně použili.

4

Bez plastů se žije lépe. Vyzkoušejte bezobalovou drogerii

Plastovým obalům, které nejsou vhodné ani k recyklaci, již dávno odzvonilo. Teď je ideální příležitost přejít na varianty šetrné k životnímu prostředí, aniž byste se museli zbavovat svých oblíbených výrobků. Zvolte buď variantu tuhých šamponů, sprchových gelů a mýdel, které jsou dnes běžně dostupné v maloobchodních řetězcích, anebo znovu doplnitelnou drogerii, kterou seženete už v deseti prodejnách drogerií ROSSMANN v pěti městech ČR. Jednu láhev můžete opakovaně používat až několik let a spotřeba plastů ve vaší koupelně se tak prakticky vyrovná nule. A co vše si můžete u doplňovací stanice “načepovat”? Od pracího prášku a aviváže přes přípravek na nádobí až po péči o vlasy a tělo.

5

DIY - probuďte v sobě kreativitu a vybavte si koupelnu vlastními výrobky

Spoustu věcí, které narušují harmonii vaší koupelny, jako třeba výrobky z umělé hmoty nebo nedostatečné uskladnění, můžete oživit vlastními nápady. Tak třeba staré kuchyňské prkénko na krájení skvěle nahradí umělou podložku na tuhé mýdlo. Dřevěná krabice od ovoce zase poslouží k uskladnění pracích prášků či toaletního papíru. Rovněž dbejte na to, aby vaše kosmetika nebyla zbytečně vystavena prachu, ve skříňce nebo šuplíku se jí bude určitě dařit lépe.

6

Ke všemu existuje ekologická alternativa. Najděte si tu svou

Nezapomínejte, že ke všem produktům, které škodí životnímu prostředí, ale které bohužel běžně používáme, existuje alternativa. Tak např. bambusový kartáček, dřevěné štětičky do uší, odličovací tamponky z eko vaty nebo odličovací houbičku (popř. nic, odličovací krémy do sprchy jsou skvělá věc), ekologický toaletní papír s rychlým rozkladem, dřevěný kartáč na vlasy nebo třeba pasta na zuby ve skle (může být i homemade) a kompostovatelná dentální nit v recyklovatelné lahvičce -  to je jen pár nejdůležitějších “must haves”, které by rozhodně měly být součástí vaší nové zelené koupelny. 

7

Vzdělávejte se v cestě za udržitelnou domácností

Nikdo není dokonalý. Cílem není ze dne na den změnit svou rutinu a návyky, ale postupně po malých krůčcích dojít ke kompromisu, který bude vyhovovat jak nám, tak našemu životnímu prostředí. Každý den je prostor pro sebevzdělávání a každá snaha se počítá. Nezavírejte oči před udržitelností a přečtěte si třeba zajímavou publikaci Eco-friendly domov (VIA, Knihy Dobrovský, 149 Kč). Získáte tím nejen nový pohled na otázku ekologického způsobu života, ale také spoustu inspirace jak si svůj zelený domov budovat a udržet.

8

 

Zobrazit všechny články

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích