Menu

Myjete se správně?

Sdílet na Facebooku

27. dubna 2021

Zvláště v této době bychom si měli dát na mytí rukou záležet. Světový den hygieny rukou připomíná nejdůležitější zásady, které bychom měli všichni znát.

Světový den hygieny rukou, který každoročně připadá na 5. května, je součástí iniciativy Světové zdravotnické organizace (WHO) Save lives: Clean your hands (Zachraň životy: Umývej si ruce). Zvláště letos je toto heslo aktuálnější než kdykoli dříve. 5. květen by nám měl připomenout, že ruce jsou přenašečem nejrůznějších infekčních nemocí, a měli bychom je proto udržovat stále čisté. Znáte ale správné zásady mytí rukou a jejich hygieny? Pojďme se podívat na nejčastější mýty a přiblížit si 3 hlavní zásady hygieny rukou.

obr_1

Víte, že...

  • Na konečcích prstů je nejvíce bakterií a virů? Proto bychom se při dezinfekci rukou měli soustředit právě na konečky prstů a palce.
  • Dezinfekční gely na ruce nejsou stejné? Na trhu existuje celá řada čistících a hygienických gelů, které nemají žádnou prokazatelnou účinnost.
  • Abyste ochránili své zdraví, musíte použít dostatečné množství mýdla nebo dezinfekce? Ruce by měly být pokryté mýdlem nebo dezinfekčním přípravkem alespoň 30 s.
  • Tváře a obličeje se dotýkáme až 16 x za hodinu, což zvyšuje riziko přenosu infekce?
  • Dezinfekce na ruce nemusí jen vysušovat, ale může dokonce o pokožku pečovat?

obr_2

 

  1. Myjte si ruce správně

Jako první je potřeba sundat z rukou šperky​, protože právě v jejich záhybech se často i po důkladném umytí rukou zachytí nečistoty a bakterie. Dalším krokem je aplikace dostatečného množství mýdla nebo dezinfekčního přípravku na ruce tak, aby byly kompletně navlhčené po dobu 30 s​. Důležité je při nanášení pokrýt celý povrch rukou – konečky prstů a palce jsou nejrizikovější! Nezapomeňte ani na prostor mezi prsty a hřbety rukou.

  1. Vyberte správnou dezinfekci

Nejúčinnější je ethanolová dezinfekce, protože ethanol velmi účinně zabíjí všechny viry a bakterie. Koncentrace ethanolu by se měla pohybovat minimálně na 80 % a více. Skvělou přidanou hodnotou jsou také pečující a hydratační složky v dezinfekci, které zajistí, že si častým dezinfikováním rukou nezaděláte na suchou pokožku nebo dokonce ekzém.

  1. Není gel jako gel

Do kabelek a příručních tašek jste si v poslední době určitě přibalili čisticí gel. Jde ale o gel dezinfekční? Jelikož hygienický nebo čisticí gel obsahuje pouze velmi nízké množství alkoholu, je jeho účinnost na běžné viry takřka nulová a nemusí fungovat ani na bakterie. Oproti tomu dezinfekční gel obsahuje 60 – 80 % ethanolu/propanolu a jeho účinnost je podložena testy, normami a certifikáty, a vy si tak můžete být jistí, že je vysoce účinný proti bakteriím, virům i kvasinkám. Sterillium Gel pure od firmy Hartmann má dokonce 85% obsah, čímž převyšuje doporučení WHO, a zničí proto 99,99 % všech patogenů. S hojně skloňovaným koronavirem si poradí za 15 sekund, a přitom nevysuší ruce díky patentovanému komplexu pečujících látek.

obr_3

Kolik výše zmíněných zásad sami dodržujete při mytí rukou? Zkuste si příště u umyvadla nebo při aplikaci dezinfekčního gelu „v terénu“ uvědomit své návyky a upravit je na základě našich tipů, aby měla hygiena rukou ten správný efekt.

Zobrazit všechny články

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích