Menu

Hygge – skandinávský návod na štěstí

Sdílet na Facebooku

2. ledna 2020

Možná právě sedíte zabalení v dece, popíjíte svůj oblíbený šálek čaje, na sobě máte pletené bavlněné ponožky a příjemnou atmosféru vám dotváří zapálená vonná svíčka. Tak přesně to je hygge a to je také vaše cesta a klíč ke štěstí.

Co je Hygge?

Hygge je šálek čaje, kávy či horké čokolády. Hygge je zapálená svíčka, teplé ponožky a dobrá kniha. Hygge je, když se díváte na krásný východ slunce. Hygge je, když venku prší a vy sedíte v teple doma a je vám příjemně. Hygge je pocit pohodlí, útulna, bezpečí a lásky. Tato neviditelná síla nás obklopuje a my díky ní prožíváme štěstí. Je to domov, který si vytváříme a ve kterém žijeme. A jsou to lidi, se kterými to vše sdílíme. Hygge je dánská životní filosofie a jejich odpověď na šťastný a pohodový život.

V dnešním uspěchaném světě, kdy odpočítáváme dny do víkendu, týdny do dovolené a kdy se neustále honíme za slovíčkem „až“ a odkazujeme se na budoucnost (až budu mít čas, až budu mít víc peněz,…), nám uniká kouzlo a krása přítomného okamžiku a ztrácíme schopnost si tyto maličkosti náležitě vychutnat. Ani se nenadějeme a je tu zase konec roku a mnoho z nás dává naděje do toho dalšího. A opět – až bude nový rok, tak vše změním. Proč však odkládat své štěstí na někdy jindy, když můžete být šťastní hned, užívat si život se svými blízkými a radovat se ze života? To je to pravé hygge.

hygge

5 kroků, jak si vytvořit hygge u vás doma

 1. Vytvořte si svůj vlastní hyggekrog – pro někoho je to sezení v pohodlném křesle, pro někoho teplá deka a okenní parapet. Na tom nezáleží. Hyggekrog je váš vlastní hygge koutek, který si můžete zařídit podle sebe. Co by v něm ale nemělo chybět je deka, teplé světlo a případně prostor, kam si můžete odložit knihu, šálek čaje či sklenku vína.
   
 2. Teplé světlo a svíčky – se svitem svíček je příjemná a klidná atmosféra přímo svázaná. Krom svíček však lze použít i lampy. Zde ale pozor na intenzitu zářivek – čím nižší intenzita, tím je to více hygge. Také zvolte místo jednoho lustru více menších lampiček, které v místnosti vykouzlí plovoucí ostrůvky světla.
   
 3. Inspirace přírodou – příroda je útěchou pro chvíle smutku, nepohodlí a funguje jako duševní detox. Kdy jste třeba byli naposledy v lese? Betonové zdi, studená městská architektura a ulice plné kouře z výfuků jen otravují naši duši. Ale když vejdete do lesa a pocítíte ten čistý a jiskrný vzduch, slyšíte šelest v korunách stromů, zurčící potůček a támhle roste houba. Jak ta krásně voní. Nemusíte jít zrovna do lesa, ale z nějaké krásné procházky v přírodě si přineste domů pár větviček, listí, šišek a třeba i kus dřeva. Větvičky naaranžujte do vázy, šišky a listy do svícínku a ze dřeva si udělejte třeba podstavec na květináč a vaše radost se znásobí.
   
 4. Obklopte se knihami – v hygge stylu rozhodně nesmí chybět knihy. Nezáleží na tom, zda dáte přednost zamilovanému románu, nejnovější detektivce či encyklopedii o vesmíru. Čtením se dozvíte spoustu nových a zajímavých věcí, rozvinete svou slovní zásobu a podpoříte svou fantazii a obrazotvornost. Navíc čtením před usnutím zkvalitníte svůj spánek. Nemusíte číst celé odpoledne. Stačí deset minut denně. A také záleží na tom, v jaké formě čtete. Digitální čtečky jsou skvělým společníkem na cestách. Ale doma sáhněte po klasické papírové knize a užijte si i samotný dotyk a vůni papíru.
   
 5. Zabalte se do pohodlí – maličkosti a tretky jsou zbytečné? Omyl! Právě tyto drobnosti jako polštářky, teplé deky, svíčky a svícínky, vázy, květináče, oblíbený hrnek od babičky, miska, ze které každé ráno snídáte a další maličkosti vykouzlí to pravé hygge. Zvláště, když budou i z přírodních materiálů. A co se barev týče, Dánové sázejí na přírodní a tlumené barvy – bílá a všechny odstíny béžové a šedé. Ovšem rozhodujte se dle svého vlastního vkusu.

Nezbývá už nic jiného, než vám popřát mnoho štěstí na cestě k vašemu spokojenému životu. Ať je vám doma útulně.

Zobrazit všechny články

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích