Menu

Hrdinové z říše semínek. Který je ten pravý pro vás?

Sdílet na Facebooku

14. června 2019

Tzv. zrní už dávno není jen krmením pro slepice. Čím dál tím častěji se nejrůznější semena dostávají i do našeho jídelníčku a je pro to dobrý důvod. Dle zastánců čínské medicíny se totiž jedná o zdroj energie posilující organismus.

Slunečnicová, dýňová, lněná, sezamová a v neposlední řadě dnes velmi populární chia semínka. Různé druhy, velikosti, barva, mnoho způsobů použití a úžasně blahodárné účinky pro naše zdraví. Jedná se o báječný zdroj vitamínů, bílkovin, vlákniny, minerálů a prospěšných tuků. Díky nim se zbavíte stresu, bude se vám lépe spát, přestane vás bolet hlava a dokonce se vám budou i rychleji hojit rány. Tak po jakých sáhnete vy?
 

 

Slunečnicová semínka

Jedná se o všestranného zástupce ze světa semínek s vysokou energetickou hodnotou, který je výborným zdrojem na zinek, draslík, selen, fosfor, vitamíny (B1, B3, B6 a E) a kyselinu linolovou, jež je prevencí aterosklerózy. Napomáhají po nemoci k regeneraci organismu, hojení ran a chudokrevnosti. Dobře poslouží i jako pomocník při léčbě depresí, nervového vypětí a nespavosti. Trápí vás špatný stav nehtů, vlasů a kůže? Jezte tyto drobečky pravidelně a uvidíte, jaké zázraky se stanou.

Jak si je vychutnáte? Neprohloupíte, když si je dáte do salátů, pomazánek, ale třeba i jen jako zobání k oblíbenému seriálu. Oloupaná či neoloupaná, hlavně je tepelně neupravujte.

Slunečnice

Lněná semínka

V lidovém léčitelství se používají při léčbě deprese a jako prevence rakoviny. Jsou skvělým zdrojem omega-3 mastných kyselin, vlákniny a rostlinných estrogenů. Přispívají ke snížení tlaku i cholesterolu a užívají se i při žaludečních vředech. A malý tip, který jste možná ani nevěděli: jedná se o osvědčené, šetrné a hlavně přírodní projímadlo.

Jak si je vychutnáte? Lněné semínko se skvěle hodí do salátů, polévek, těsta na chleba ale i do moučníků. Umelte je a nechte jeho blahodárné složky působit.

Lněná

Chia semínka

Superpotravina! Tak se chia semínka prezentují a není se čemu divit. Mají velkou energetickou hodnotu, jsou bohaté na bílkoviny, sacharidy a tuky. Ukrývají v sobě vysoký obsah vápníku, draslíku, železa, zinku, hořčíku, bóru, fosforu a vitamínů A, B, C, D, E a K. Našemu tělu dodávají stálý příjem zdravé energie, hydratují naše tělo zevnitř, zpomalují proces trávicích systémů a mají protizánětlivé účinky. A teď si vezměte, jak je to semínko malinké. Superpotravina je tedy příhodné označení.

Jak si je vychutnáte? Na to, jak jsou zázračné, nemají nijak výraznou chuť, proto je dobré si je něčím vylepšit. Přidejte si je do nápojů, zeleninových a ovocných salátů nebo jogurtů. Oblíbené jsou chia pudinky – semínka přidáte do džusu či rostlinného mléka a necháte „nabobtnat“. Podle chuti si pudink dozdobíte a dochutíte.

Tip: Letní detoxikační smoothie https://www.rossmann.cz/novinky-a-trendy/letni-detoxikacni-smoothie

Chia

Zobrazit všechny články

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích