Menu

Hebké pohlazení

Sdílet na Facebooku

2. dubna 2020

Nepříjemné pnutí a svědění pokožky, odlupující se šupinky nebo červená místa na rukou svědčí o tom, že se potýkáte s velmi suchou pokožkou, tzv. xerózou. Hrubá kůže je navíc méně pružná a může začít praskat. Pokud vás problém trápí pouze lokálně a často jen nárazově, může za ním stát některá z vnějších příčin.

Kde hledat původce

 • Chráníte si ruce před extrémy? Mrazíky přečkané bez rukavic, vystavování rukou celodennímu slunění, klimatizované prostředí bez vlhkosti stejně jako časté namáčení do příliš studené nebo horké vody, to vše vede k vysušování.
 • Nemyjete se příliš často? Správná technika mytí rukou a dostatečná hygiena vás chrání před nemocemi, ale i v tomto případě by měl fungovat zdravý rozum, protože voda a nevhodně zvolená mýdla vysušují.
 • Nepřicházíte příliš často do styku s chemií? Kůže rukou může reagovat také na úklidovou chemii, proto byste neměli uklízet, ani mýt nádobí bez rukavic.
 • Nezměnili jste kosmetiku na ruce? Např. antibakteriální gely s obsahem alkoholu nebo krémy s umělými parfemacemi, barvivy či velkým množstvím ropných příměsí mohou citlivější kůži dráždit.
 • Nezapomínáte hydratovat? Pokožka reaguje pnutím, pokud jí nedodáte živiny, ať už vhodnými doplňky stravy nebo častějším promazáváním kvalitní kosmetikou.
 • Nepijete málo? Na každých 30 kilogramů hmotnosti dospělého člověka by měl připadnout cca 1 litr tekutiny denně. Voda obsažená v potravinách rozhodně nestačí, takže myslete na pitný režim.
 • A co životospráva? Na vzhledu kůže se může podepsat také celkové zdraví organismu – strava, špatné návyky (kouření, alkohol…) i málo spánku.

 

Najděte řešení


Odstranění problému je závislé nejen na příčině, která ho způsobila, ale i na závažnosti poškození pokožky. Pokud je kůže jen mírně reaktivní, napjatá a drsnější na dotek, zkuste nejprve eliminovat výše zmíněné a začněte s častějším promazáváním. Problém by měl vymizet už po pár dnech. Přetrvává-li, vyhledejte ihned kožního lékaře.

3 preventivní tipy   
 1. Častěji se mažte – Vhodné jsou především specializované přípravky: krémy na ruce s obsahem kyseliny mléčné a hyaluronové nebo urey, které zamezují ztrátě vlhkosti a podporují přirozenou hydrataci pokožky. Extrémně citlivé a reaktivní kůži prospívá i kosmetika s přírodními ingrediencemi, jako jsou gel z aloe vera, kokosový olej, bambucké máslo nebo suché hydratační oleje (jojobový, avokádový, olivový, mandlový, arganový).

   
   
 2. Dopřejte si peeling – Jednou týdně dopřejte rukám masáž peelingem. Lépe tak odstraníte odumřelou a hrubou kůži.
 3. Nezapomínejte na masky – Jednorázové rukavice napuštěné koktejlem účinných složek zakoupíte v drogerii. Doma je jednoduše natáhnete a začnete relaxovat. Postačí pouhých pár minut a výsledek je ohromující!
   
Zobrazit všechny články

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích