Menu

Domácí peeling - jak na hladkou pokožku v pohodlí domova

Sdílet na Facebooku

29. listopadu 2023

Dlouhé podzimní večery mohou být skvělou příležitostí k péči o samu sebe, kterou často odkládáme a přitom je tak důležitá. Jednou z nejblahodárnějších věcí v péčí o tělo i obličej bývá peeling. Existují různé typy - mechanický peeling, laserový nebo chemický. Objevte s námi kouzla přírodních peelingů, které můžete provádět v pohodlí domova, kdykoliv se vám zachce. Vaše pokožka vám poděkuje.

Proč je peeling pro naší pokožku tak důležitý?

Pravidelný peeling přináší několik významných výhod pro zdraví a vzhled pokožky. Díky tomu, že odstraní odumřelé kožní buňky, které mohou způsobit zašednutí a suchost, dochází ke sjednocení tónu pleti. Díky tomu vypadá svěžeji, mladistvěji a zářivěji. Peeling také aktivuje krevní oběh v pokožce. To znamená, že k pokožce přitéká více kyslíku a živin, což podporuje její zdravý vzhled.

Peeling řeší spoustu problémů pokožky celého těla ať už se jedná o to ženské nebo mužské. Právě u mužů například skvěle funguje jako dobrá příprava před holením, protože pomáhá změkčit chloupky a uvolňuje je od pokožky. To může vést k hladšímu a dokonalejšímu oholení bez podráždění.

Stejně tak peeling poskytne skvělý základ pro nanášení samoopalovacích přípravků. Odstraní nerovnosti a suché skvrny na pokožce, což je zásadní pro rovnoměrné a přirozené nanesení samoopalovacích prostředků. Bez peelingu by se totiž mohly vytvořit tmavší skvrny na těle.

Existuje spousta dalších druhů peelingů, které můžete aplikovat takřka od hlavy až k patě. Začneme tedy od shora, tedy u vlasů. Ač to není zas tak často skloňované téma, peeling na vlasy je účinným způsobem, jak odstranit zbytky produktů a toxinů z vlasové pokožky. Pomáhá zvýšit průtok krve v pokožce hlavy, což může podporovat růst silnějších a zdravějších vlasů.

Skvělá je také exfoliace pleti, což je proces odstraňování odumřelých kožních buněk a nečistot z povrchu pleti. Pomáhá odhalit zdravější a svěžejší pokožku, zmenšit póry a zvýšit efektivitu dalších kosmetických produktů. Stejně tak vám poslouží domácí peeling v boji s akné. Pomůže očistit póry, odstranit nadměrný olej a snížit záněty. Tím se zlepšuje stav pleti a může snížit výskyt akné a pupínků. Je však důležité peeling provádět s opatrností a používat složky vhodné pro citlivou pleť.

U oblasti obličeje ještě zůstaneme a to konkrétně u rtů. Takový domácí peeling na rty - například z kávové sedliny smíchané s kokosovým olejem - je skvělým způsobem, jak dosáhnout hebkých a hladkých rtů. Tento jemný peeling odstraní suchou a popraskanou kůži, zanechává rty hydratované a připravené na aplikaci rtěnky nebo balzámu.

I ruce si zaslouží péči, proto dopřejte peeling i jim. Odměnou budou ruce hebké a čisté. Navíc můžete zlepšit jejich vzhled rukou a redukovat příznaky stárnutí kůže. 

Věděli jste, že peelingem lze redukovat i celulitida? Tento typ peelingu často obsahuje speciální složky, jako je kofein, které pomáhají zlepšit cirkulaci a odbourat tukové buňky.

Nakonec je peeling vhodný i na nohy a paty. Díky němu odstraníte hrubou kůži a zjemníte ji. Peeling na nohy také může snížit riziko tvorby puchýřů a nadměrně suché kůže.

Peelingu není nikdy dost a je tedy skvělé si jednou za čas udělat peeling celého těla. Opět pomůže odstranit odumřelé buňky, čistit póry a zanechá pokožku hladkou a svěží. Pravidelný tělový peeling může také zlepšit pružnost pokožky a zmírnit její suchost.

domácí peeling těla

Jak často bychom měli používat peeling

Frekvence peelingu závisí na typu pokožky, citlivosti a také na konkrétním produktu. Je však důležité brát v úvahu vlastní reakci pleti na peeling. Pokud se objeví zarudnutí, podráždění nebo nepohodlí, měli byste frekvenci peelingu snížit. Vždy dbejte na jemné masážní pohyby a dodržujte pokyny na balení produktu. 

Obecně platí, že peeling obličeje, rtů a vlasové pokožky by se měl provádět jemně a měl by se používat 1-2x týdně. Citlivější pleť by měla mít frekvenci spíše 1x týdně. Peeling těla, nohou a rukou může být prováděn častěji, obvykle 2-3x týdně, pro udržení hladké a svěží pokožky. Pokud máte velmi suchou nebo hrubou kůži, můžete peeling provádět i častěji.

Ingredience, které lze použít pro domácí výrobu peelingu

Domácí peelingy lze připravit z různých přírodních ingrediencí, které jsou často dostupné a mají prospěšné účinky na pokožku. Vyberte si z celé řady ingrediencí, podle toho, jaký problém chcete řešit.

 • Kávové zrno má exfoliační účinky a může pomoci odstranit odumřelé buňky a zvýšit průtok krve. Kofein v kávě může také pomoci redukovat otoky a celulitidu.

 • Skořice je známá pro své protizánětlivé a antiseptické vlastnosti. Je vhodná pro citlivou pokožku a může pomoci odstranit odumřelé buňky a zanechat pokožku svěží.

 • Cukr je jemný exfoliant, který je vhodný pro mnoho typů pleti. Můžete použít obyčejný bílý nebo hnědý cukr. Pomáhá odstranit odumřelé buňky a zanechat pokožku hebkou.

 • Mořská nebo Epsomská sůl jsou oblíbené pro tělové peelingy. Sůl pomáhá odstranit odumřelé buňky a může zlepšit texturu pokožky. Mořská sůl také obsahuje minerály, které jsou pro pokožku prospěšné.

 • Med má hydratační vlastnosti a je plný antioxidantů. Přidání medu do peelingu může pomoci zanechat pokožku hebkou a chráněnou před poškozením.

 • Olivový olej je bohatý na zdravé tuky a vitamíny, které mohou hydratovat a vyživit pokožku. Je tak ideální pro suchou pokožku.

 • Kokosový olej je také výborný pro hydrataci pokožky a má protizánětlivé účinky. Můžete jej použít v různých domácích receptech nejen na peelingy.

 • Jogurt obsahuje kyselinu mléčnou, která může pomoci rozpouštět odumřelé buňky a zanechávat pokožku svěží. Navíc má výhody probiotik pro pokožku.

domácí peeling nohou

Recepty na domácí peelingy

Domácí peelingy lze připravit s různými ingrediencemi, aby vyhovovaly různým potřebám pleti. Zde jsou tři nejlepší recepty na různé typy peelingu.

Hydratační peeling s medem a olivovým olejem

Budete potřebovat: 

Smíchejte ingredience a aplikujte na čistou pokožku. Kruhovými pohyby masírujte po dobu 1-2 minut. Opláchněte teplou vodou. Tento peeling pomáhá hydratovat a vyživit suchou pokožku.

Antiseptický peeling s aloe vera a cukrem

Budete potřebovat: 

 • 2 lžičky aloe vera gelu

 • 2 lžíce jemného cukru

 • Pár kapek levandulového oleje (pro antiseptický účinek)

Smíchejte aloe vera gel, cukr a levandulový olej. Masírujte na jakoukoli  část těla a opláchněte. Tento peeling má antiseptické vlastnosti a může pomoci čistit pokožku.

Omlazující peeling s avokádem a olejem z růže

Budete potřebovat:

 • 1/2 avokáda

 • 1 lžíce oleje z růže

 • 2 lžíce jemného cukru

Rozmačkejte avokádo, přidejte olej z růže a cukr. Aplikujte na oblast dekoltu a krk v kruhových pohybech. Opláchněte teplou vodou. Tento peeling je bohatý na antioxidanty a vitamíny, což pomáhá omlazovat pokožku.

Jak správně provádět peeling a čeho se vyvarovat

Peeling je skvělá věc pro celkovou kondici vaší pokožky a pokud jste dočetli až sem, víte, jak je prospěšný a jak si ho jednoduše vyrobit doma. Nic se ale nesmí přehánět a je důležité dodržovat určité postupy. Jak tedy provádět peeling správně?

Začněte s čistou pokožkou.. Umývejte obličej nebo část těla jemným čistícím přípravkem a osušte ho. Důležitá je také volba produktu můžete použít komerční peelingový produkt nebo přírodní domácí směsi s jemnými peelingovými částicemi (např. cukr, sůl, ovesné vločky). Vyberte produkt, který odpovídá vašemu typu pleti a potřebám.

Pokud jde o samotnou aplikaci, peeling naneste a masírujte jemnými kruhovými pohyby. Buďte opatrní, neprovádějte peeling příliš tvrdě, zejména na obličeji, abyste nepoškodili pokožku. Pokud máte určité problematické oblasti, jako jsou suché skvrny nebo akné, zaměřte se na tyto oblasti. Po masáži opláchněte peeling teplou vodou. Ujistěte se, že všechny peelingové částice byly odstraněny. Ihned po peelingu aplikujte hydratační krém.

domácí peeling rukou

Na co dát při aplikaci peelingu pozor

 • Příliš tvrdý a hrubý peeling
  Vyvarujte se příliš tvrdému a hrubému peelingu, který může způsobit podráždění nebo poškození pleti. 

 • Časté používání peelingu
  Neprovádějte peeling příliš často. I to může naopak pokožku poškodit.

 • Ochranný krém s SPF
  Po peelingu je vaše pokožka citlivější na sluneční záření, pro vždy používejte krém s SPF, pokud budete vycházet na slunce. 

 • Poškozená pokožka
  Také se nedoporučuje provádět peeling na silně poškozené nebo zanícené pokožce. To by mohlo způsobit bolest nebo komplikace.

Vždy vyberte peelingový produkt, který odpovídá vašemu typu pleti a pokožky. Pokud máte citlivou pokožku, vyhýbejte se hrubým peelingovým přípravkům a ideálně konzultujte použití peelingu s dermatologem.

Zobrazit všechny články

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích