Menu

Dokonalá čistota. Vrhněte se na jarní úklid.

Sdílet na Facebooku

25. března 2020

Vymeťte zimu ze všech koutů a pusťte se do jarního úklidu! Čistý domov rovná se spokojený život.

Úklid domácnosti pravděpodobně mezi vaše oblíbené aktivity nepatří, ale díky několika jednoduchým pravidlům vám jistě půjde rychleji od ruky. Navíc díky naší 30% slevě na všechny úklidové a čisticí prostředky bude letošní jarní úklid opravdu hračka. Akce platí do 7. 4. 2020.

sleva

1. Nic neodkládejte
Se zaschlou špínou se bojuje hůř. Když něco rozlijete, připečete nebo umažete, setřete skvrnu hned, ať ji nemusíte po čase drhnout. Když už přischne, použijte tekutý písek.

2. Neuklízejte jen povrchově
Otírání prachu jen okolo vystavených věcí nebo luxování pouze viditelných ploch koberce způsobí hromadění nečistot na neuklizených místech, ze kterých se rychleji zase rozvíří do celého bytu.

3. Promyšlený postup

Úklid vyžaduje organizaci, jinak budete jen chaoticky pobíhat sem a tam. Nejefektivnější je uklízet postupně jednotlivé místnosti.

4. Od stropu k podlaze
Luxování a mytí podlah si nechte na konec. Jinak vám totiž z povrchů stolů a skříněk může na zem opět spadat nepořádek a prach.

5. Neviřte prach
Při otírání prachu používejte vlhkou mikrovlákennou utěrku. Suchá prachovka totiž nečistoty jen zvíří, takže si po chvíli znovu sednou na očištěné plochy.

6. Spoléhejte na mikrovlákno
Tzv. švédské utěrky na sebe dokážou navázat až 80 % nečistot, špíny a mastnoty, mají jedinečnou sací schopnost, rychle schnou a jsou opakovatelně pratelné. Vybírejte je podle druhu na konkrétní povrch.

7. Specializované čističe
Prostředky přímo určené na různé povrchy mají potřebné vlastnosti, aby úklid zefektivnily – např. ty kuchyňské či koupelnové dezinfikují, čističe proti prachu zabraňují jeho usazování, vosky a leštěnky prodlužují životnost ploch… 

8. Neměřte od oka
Používejte odměrky k dávkování jednotlivých přípravků, jako jsou víčka nádob či odměrné kelímky. Šetříte tak svou kapsu a zbytečně neplýtváte.

9. Čtěte návody
Jen tak se totiž dozvíte, jestli je lepší nechat přípravek působit déle pro větší efekt, opláchnout, nebo naopak neomývat.

10. Používejte ochranné pomůcky
Chraňte ruce před úklidovou chemií gumovými rukavicemi a používejte specializované kartáče či houby s držátkem. 

 

 

TIP: Hlavně efektivně

Mikrovlákennou utěrku lehce navlhčete a přeložte na osm či šestnáct menších ploch. Stírejte vždy jednou plochou. Jakmile se zašpiní, utěrku otočte a stírejte další stranou. Teprve až použijete všechny, opakovaně opláchněte celý hadřík ve vodě. Pokud používáte čisticí přípravek, neaplikujte ho na plochy, ale přímo na utěrku.

Úklid na míru


Univerzální čističe pomohou rychle uklidit. Pro lepší výsledek se ale vyplatí investovat do specializovaných přípravků. Cílí totiž na konkrétní problém a udrží daný povrch déle čistý.


* Kuchyně

 • Nečistoty odstraní lépe zásadité (alkalické) prostředky, které rozpouštějí tuky a bílkoviny.
 • Na zaschlé skvrny použijte tekutý písek s abrazivní složkou.
  Díky prostředku na nerez získají čištěné povrchy zářivý lesk i bez zdlouhavého leštění.
 • Čistič na sklokeramické a indukční varné desky šetrně vyčistí odolné nečistoty bez rizika poškrábání a bez šmouh.

* Koupelna

 • Přípravky s kyselinou octovou nebo citronovou účinněji odstraňují vodní kámen.
 • Na čištění spár jsou vhodné např. melaminové nano houbičky.
 • K dezinfekci toalety můžete použít přípravky na bázi chlornanů, které je ale třeba dobře opláchnout a pracovat s nimi v rukavicích.
 • Na zrcadla a okna jsou ideální čističe s alkoholem, které zabrání vzniku šmouh.

* Stírání prachu

 • Antistatické utěrky využívají statickou elektřinu k posbírání drobného prachu.
 • Přípravky s antistatickými složkami prach odpuzují.  
 • Dřevu pomohou specializované vosky a oleje, např. se lněno-olejnou fermeží nebo balzámem z včelího vosku, které obnoví lesk.

* Podlaha

 • Prach a lehké znečištění hladkých povrchů (laminát, PVC, linoleum, dlaždice, plovoucí podlaha…) stírejte mírně vlhkým mikrovláknovým hadrem na podlahu s příslušným přípravkem na konkrétní povrch.  

 

Zobrazit všechny články

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích