Menu

Chraňte svou pokožku před nadcházející zimou

Sdílet na Facebooku

11. listopadu 2019

Již přichází ten čas. Z vytopených místností, kde panuje horký a suchý vzduch, vstupujeme do chladného počasí, kde profukuje studený vítr. Naše pleť těmito častými změnami teplot velice trpí. Začíná být podrážděná, napjatá, tvoří se na ní šupinky a červené žilky. Pomozme jí v tomto krušném období a stejně, jako se balíme do teplých svetrů, zabalme i pokožku do hřejivé péče těch správných produktů.

Chlad naši pokožku velmi zatěžuje. Nízké teploty zpomalují průtok krve a snižují tak činnost metabolismu kůže. Nejvíce jsou postižené oblasti, které nejsou chráněny oblečením. Jakmile začne teplota klesat pod bod mrazu, začne se snižovat produkce mazu a tím dochází ke zhoršení hydratace pokožky, což má za následek její podráždění. To, co pokožka v této době nejvíce potřebuje, je hydratace, kvalitní výživa a posílení její obranyschopnosti.

Všem případným nepříjemnostem však lze předejít používáním správné kosmetiky. Obzvláště v zimě, kdy je pokožka vysušenější a citlivější, je třeba sáhnout po mastnějších krémech bohatých na výživné oleje, jako je kyselina hyaluronová nebo urea. Vhodný je i včelí vosk či extrakt z měsíčku lékařského. Z řad vitaminů je dobré zaměřit se na typ A, C a E.

Vyzkoušejte něco z našich novinek.

Jaké přípravky jsou ty správné?

Péče je pro každého individuální, ovšem obecná pravidla platí vždy. Pro běžnou denní péči sáhněte po krémech s vysokým obsahem olejů. Pokud většinu dne trávíte v teple přetopených místností, naneste pod pleťový krém ještě hydratační bázi. Naopak na noc naneste velice hydratační a výživný noční krém, který pomůže vlhkost udržet. Jestli je vaše pokožka náchylná k popraskání, měl by váš krém obsahovat i léčivé složky typu D-panthenol či aloe vera.

V zimním období byste měli přizpůsobit i kosmetiku na odličování pleti. Určitě se vyhněte přípravkům obsahující alkohol a vyměňte je třeba za pleťovou emulzi s aloe vera, heřmánkem či jinými zklidňujícími látkami. Není třeba vypustit peeling. Stačí, když jeho použití omezíte na 1x za dva týdny. Horkou sprchu si ozvláštněte výživným sprchovým gelem s hydratačními účinky a ideálně sprchovým olejem, například mandlovým či jojobovým.

Recepty na domácí pleťové masky

Není potřeba utrácet jmění za drahou kosmetiku, když si kosmetiku můžete vyrobit v pohodlí domova z přírodních surovin.

  • Pro suchou pleť – rozmačkejte 1 banán, přidejte 2 čajové lžičky olivového oleje (nebo bílého jogurtu) a 1 žloutek. Smíchejte a naneste na pleť. Nechte působit 30 minut a následně opláchněte vlažnou vodou.
  • Pro mastnou pleť – nastrouhejte najemno 1 jablko, přidejte čajovou lžičku medu a skořice. Smíchejte a naneste na pleť. Nechte působit 30 minut a následně opláchněte vlažnou vodou.

 

První pomoc pro ruce a rty

Stejnou péči byste měli věnovat i svým rukám. Mějte tak při sobě neustále výživný krém a alespoň 1x týdně si dopřejte peeling. Časté krémování však z dlouhodobého hlediska není moc účinné. Vybavte se tedy pomocníky v podobě masek a zábalů. Naneste na ruce větší vrstvu krému, zabalte je do potravinové folie či do speciálních bavlněných kosmetických rukavic a nechte chvíli působit. Teplo tak pomůže účinným látkám proniknout do pokožky hlouběji.

 

Stejná péče platí i pro rty. Na ně nanášejte výživnou rtěnku či jelení lůj (nejlépe s UV filtrem). Předejdete tak jejich popraskání.

 

Udržujte se v teple

Chlad dokáže proniknout do celého těla a tím ho udělat náchylnější k onemocnění. Důležitá je prevence. Sauna či horká pára prohřejí tělo, vyženou chlad a podpoří imunitní systém. Pokud jste se ale právě vrátili z procházky s drkotání zubů, dopřejte si hřejivou sprchu a šálek horkého čaje. Čaj s čerstvého zázvoru nejen zahřeje, ale je i výtečným bojovníkem proti nachlazení. Recept na zázvorový sirup naleznete ve článku Recepty proti podzimnímu nachlazení.

Zobrazit všechny články

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích