Menu

Aviváž na 9 způsobů

Sdílet na Facebooku

12. dubna 2021

Aromatická tekutina, která provoní a příjemně změkčí vaše prádlo. To je aviváž. Myslíte si, že se dá použít jedině při praní prádla? Pak jste na omylu. Přinášíme vám několik zajímavých tipů, jak tuto barevnou tekutinu použít.
  1. Vůně do skříně

Ne na každé oblečení jde aviváž použít. To však neznamená, že se musíte ošidit o příjemnou vůni. Namočte ubrousek do své oblíbené aviváže a položte jej do misky či na talíř a ten pak dejte do skříně. Aroma se bude linout několik dní.

  1. Čisticí prostředek

Doba před vánoci je tradiční doba pro velký úklid. Taky máte ve svých zásobách několik prostředků na ten a ten povrch s tou a tou účinností a vůní? Nyní k nim přidejte i aviváž.

  • Aviváž zřeďte v poměru 1 díl aviváže na 4 díly vody. Vytvořená směs se dá použít v koupelně na leštění zrcadla či při čištění povrchu ve sprše a odstraňování bakterií. Dále působí jako účinný bojovník s mastnotou vytvořenou při vaření. Stejný poměr lze využít i na umývání lustrů, dveří či podlahy.
  1. Pryč se skvrnami

Fleky od marmelády nebo rozlitého kafe? Žádný problém. Smíchejte aviváž v poměru 1:1 s vodou, dejte ji do rozprašovače a nastříkejte na skvrnu. Vezměte hadřík a opatrně jím přetírejte po postiženém místě a nechte zaschnout.

  1. Zářivá okna

Neděláme to rádi, ale jednou za čas je potřeba se do těch oken pustit. Místo klasického přípravku na leštění oken zkuste aviváž. Tu ale výrazně zřeďte. Stačí půl deci na 2 litry vody a pak už se jen stačí dívat, jak za okny padá listí.

  1. Kuchyňská pomoc

Smíchejte 2 litry vody s půl deci aviváže a můžete začít kouzlit. Vytvořený koncentrát funguje na vyčištění připálenin na pečicích mísách nebo kastrolech. Nechte hodinu nebo přes noc odmočit a pak umyjte obvyklým způsobem. Otisků prstů na sklenicích či na skleněném povrchu se zbavíte jednoduchým přetřením. Jestli se chcete zbavit etikety ze sklenice, ponořte ji do vody s aviváží.

 

  1. Zaseknutý zip

S tímto problémem si poradí kapka aviváže, kterou kápnete, a zip se hladce rozjede.

  1. Očistná koupel pro hřebeny

Není potřeba připomínat, že hřebeny, kartáče a další vlasové nástroje je potřeba čistit. V poměru 1:4 (aviváž a voda) vytvořte směs, ve které všechny tyto propriety vykoupete a na závěr ještě vydrbejte kartáčem.

  1. Pohotovost pro štětce

Kdykoli zapomenete štětec od barvy či od čehokoli jiného ihned umýt, sáhněte po aviváži. Půl litr vody smíchejte zhruba s půl deci aviváže a dopřejte svým štětcům lázeň do druhého dne. Pak by měly jít vyčistit lépe.

  1. Aktualizovaný starý recept na odstraňování tapet

Chcete se zbavit starých tapet na zdi? Postříkejte je mýdlovou vodou. Jenže jakmile mýdlo rozpustíte ve vodě, tak pění a práce je pak složitější. Aktualizovaná verze receptu zní jednoduše. Nahraďte mýdlo aviváží. Nejprve rozprašovačem s čistou vodou postříkejte tapetu a pak je přetřete hadříkem namočeným do aviváže. Za půl hodiny se můžete dát do strhávání.

 

Zobrazit všechny články

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích