Menu

Antiperspirant či deodorant – to je oč tu běží

Sdílet na Facebooku

16. července 2020

Odpověď na otázku, zda používat antiperspirant či deodorant, v konečném důsledku záleží na preferencích každého z nás. I když se dnes používá označení deodorant pro oba druhy výrobků péče o tělo, tak pracují odlišně a je potřeba mezi nimi dělat rozdíly. Ale jaké to jsou?

Spreje, rozprašovače, tyčinky, kuličky nebo krém – variant, které máme na výběr, je opravdu mnoho a ať už antiperspirant, či deodorant, tak oba mají společné jednu věc: mají nám zajistit co nejdelší ochranu proti pocení.

Využijte naši měsíční slevu - 40 % na všechny deodoranty a antiperspiranty. Platí exkluzivně pro členy ROSSMANN CLUBu do 11. 8. 2020.

měsíční sleva

Proč se potíme?

Lidská kůže je největší orgán lidského těla, který nás chrání před horkem a chladem, před poškozením, infekcemi a dalšími nepříznivými vlivy. Pomocí kožních cév a potních žláz nám pomáhá udržovat stálou teplotu – tzv. termoregulace. Když je nám teplo, rozšiřují se cévy, dochází ke zvětšení průtoku krve a tím i k urychlení výdeje tepla. Pot je chladicí mechanismus, který nám pomáhá zbavit se přebytečného tepla. Pot samotný nemá silný zápach. Ten způsobují bakterie, které pot rozkládají.

Deodoranty - bojovníci proti zápachu

Deodoranty nám slouží k tomu, aby eliminovaly zápach z pocení, ale už nikoli, aby se pot netvořil. Jejich složení je založeno na alkoholu a po aplikaci zvýší kyselost naší pokožky, což ji činí méně atraktivní pro bakterie. Obsaženými vonnými látkami pouze zamezují pronikavému tělesnému zápachu. Jelikož v jejich složení chybí hliníkové soli, tak nemají žádný antibakteriální účinek. S deodorantem se sice potit nepřestanete, ale budete příjemně vonět.

Antiperspiranty - bojovníci proti potu

Antipespiranty již představují dá se říci „účinnější“ nástroj pro boj proti pocení, jelikož v sobě obsahují hliníkové soli, které dočasně blokují póry, a tím se snižuje množství tvorby potu, který se dostane na naši pokožku. Tím, že zužují horní část vyústění potních žláz, tak odebírají bakteriím jejich základní potravu, kterou rozkládají. Nepříjemné vlhké skvrny tudíž nemohou vznikat v tak plné míře a my se potíme méně.

Který teda je ten pravý?

To je otázka, na kterou je jednoduchá odpověď. Záleží, co vás nejvíce trápí. Pro ty, kteří se tolik nepotí, ale bojují s nepříjemným zápachem, je vhodnou volbou deodorant. Naopak ti, kteří se trápí nadměrnou tvorbou potu, lépe poslouží antiperspiranty.

 

Zobrazit všechny články

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích