Menu

Alergie na slunce: Jak pečovat o pokožku v letním období?

Sdílet na Facebooku

26. července 2023

Alergie na sluníčko dokáže v letních měsících pěkně potrápit. Během  prázdnin toužíme být co nejvíc venku u vody, užívat si a odpočívat a to poslední, co chceme řešit, je vyrážka ze sluníčka. Jak předejít projevům sluneční alergie a užít si léto naplno?

Co je alergie na slunce a proč vzniká?

Alergická reakce na slunce, známá také jako fotodermatóza, vzniká jako neobvyklá imunitní reakce na sluneční záření. Přesné mechanismy vzniku alergické reakce na slunce nejsou zcela pochopeny, ale existují některé faktory, které se považují za příčiny vzniku alergie na sluníčko.

Imunitní systém přecitlivělý na sluneční záření

Když sluneční paprsky pronikají do kůže, může dojít k aktivaci imunitních buněk a uvolňování prozánětlivých mediátorů, jako jsou histamin a cytokiny. Tato imunitní reakce pak způsobuje příznaky alergie. Zvýšenou náchylnost na sluneční záření způsobuje také genetická predispozice. 

Fototoxiny a fotosenzibilizátory

Některé chemické látky obsažené v kosmetice, parfémech nebo léčivech mohou reagovat s UV zářením a vytvářet fototoxické sloučeniny. Tyto látky se v kombinaci se slunečním zářením mění na alergenní sloučeniny. To vede k alergické reakci na pokožce vystavené slunci.

Hormonální změny v těle

Reakci pokožky na sluneční záření mohou ovlivnit také hormonální změny v organismu. Pokud například užíváte hormonální antikoncepci, jste těhotná či kojíte, věnujte zvýšenou pozornost péči o pokožku a chraňte se proti slunci.

Jaké jsou typy "sluneční vyrážky"?

Existuje několik typů vyrážek spojených se sluneční expozicí. 

Polymorfní světelná erupce (PLE)

Tento druh fotodermatózy je nejčastější a nejběžnější. Postihuje všechny věkové kategorie a je označován jako “otrava sluncem”. Projevuje se vyrážkou, svěděním, zarudnutím a puchýři na kůži vystavené slunečnímu záření. 

Fototoxické reakce

Tyto reakce vznikají, když sluneční záření působí na látky obsažené v potravinách, léčivech nebo kosmetických přípravcích. Fototoxickou reakci mohou vyvolat například některé citrusové plody, kosmetika nebo léky, jako je antibiotikum tetracyklin. Sluneční záření aktivuje tyto látky a v důsledku toho dochází k poškození pokožky, což se projevuje zarudnutím, otokem a vyrážkou.

Přecitlivělost pokožky na sluneční záření

Tento typ alergie na slunce je způsoben přecitlivělostí na sluneční záření spojenou s konkrétními chemikáliemi nebo látkami, které reagují se slunečním zářením. Může se projevovat ve formě vyrážky, zarudnutí, svědění, otoků nebo puchýřků. Fotoalergické reakce se často vyskytují po aplikaci určitých kosmetických přípravků, parfémů, krémů nebo slunečních ochranných prostředků.

Solární urtikárie

Jedná se o vzácný typ vyrážky, který je charakterizován rychlou reakcí na sluneční záření, která způsobuje svědění, zarudnutí a vyrážku. Symptomy se mohou objevit okamžitě po vystavení se slunci a mohou se rychle rozšířit po celém těle.

alergie-na-slunce_02

Jaké jsou příznaky sluneční alergie? 

Příznaky a projevy alergie na slunce mohou mít různou intenzitu a u každého se mohou projevit trochu jiným způsobem. Projev příznaků mohou ovlivnit i další faktory, jako je délka a intenzita expozice slunečnímu záření, individuální citlivost a přítomnost dalších kožních onemocnění. Pokud máte podezření na alergii na slunce, doporučujeme konzultaci s dermatologem pro diagnózu a léčbu vašich příznaků.

Pokožka se stává zarudlou a svědí na místech vystavených slunci. Svědění může být mírné až intenzivní a může způsobit nepohodlí.

Vyrážka se může objevit v různých formách - od malých červených skvrn a puchýřků až po větší plaky nebo hrbolky a obvykle se objevuje na místech nejvíce vystavených slunci, jako jsou paže, nohy, krk a obličej.

Jedním z nejnepříjemnějších příznaků jsou puchýře, které v některých případech mohou obsahovat tekutinu.

Sluneční alergie může způsobit otoky pokožky na místech vystavených slunci. Otoky mohou být mírné až výrazné a mohou způsobit pocit napětí nebo bolesti. Pokožka se po dlouhém vystavení slunci může stát citlivou na dotek. Někteří lidé mohou také pociťovat pálení nebo bolest na pokožce.

Jak předcházet vzniku alergie na slunce

Různé postupy a preventivní opatření k minimalizaci příznaků sluneční alergie opět závisí na individuálních parametrech. Obecně ale doporučujeme následující:

  • Používejte opalovací krémy s vysokým faktorem ochrany (SPF) a širokospektrálním filtrem. Nanášejte opalovací krém dostatečně často, zejména po plavání nebo nadměrném pocení. 
  • Noste ochranné oblečení, klobouky a sluneční brýle pro minimalizaci přímé expozice na sluneční záření.
  • Vyhněte se intenzivnímu slunečnímu svitu. Pokud je to možné, omezte pobyt venku během nejintenzivnějšího slunečního svitu mezi 10:00 a 16:00.
  • Pokud máte fototoxickou nebo fotoalergickou reakci na slunce, vyhněte se použití látek, které mohou způsobit alergii, jako jsou určité léky nebo kosmetika.
  • Udržujte pokožku hydratovanou pomocí jemných a hypoalergenních hydratačních přípravků, které mohou pomoci udržet pokožku zdravou a snížit případné podráždění.

Jak probíhá léčba sluneční alergie

  • Lékař může předepsat antihistaminika, která pomáhají snižovat svědění, zarudnutí a další příznaky alergické reakce na slunce. Dodržujte pokyny lékaře ohledně dávkování a užívání léků.
  • Na postiženou pokožku lze aplikovat kortikosteroidní krémy nebo masti, které snižují zánět a svědění. Tyto léky by měly být používány podle pokynů lékaře.
  • V případě závažných a opakujících se reakcí na sluneční alergii může lékař navrhnout imunoterapii, která se provádí pod dohledem lékaře a může pomoci snížit citlivost na sluneční záření.
  • V některých případech mohou být předepsány další léky, jako jsou kortikosteroidy nebo imunosupresiva.

alergie-na-slunce_03

Jak přes léto nejlépe pečovat o pokožku?

Kromě nutnosti používání opalovacího krému a dostatečné ochrany před slunečním zářením je důležité také tělo dostatečně hydratovat. Pijte dostatek vody a používejte hydratační krémy a tělová mléka, která pomáhají udržovat vlhkost pokožky.

Stejně tak důležitá je i správná hygiena. Během letních měsíců je vhodné udržovat pokožku čistou a zbavenou potu a nečistot. Pravidelně se sprchujte či koupejte a používejte jemné mýdlo nebo sprchový gel.

Ke zdravé pokožce přispívá také zdravá strava bohatá na vitamíny, minerály a antioxidanty. Konzumujte potraviny bohaté na vitamín C, vitamín E, zinek a omega-3 mastné kyseliny.

Omezte koupání ve slané nebo chlorované vodě. Při častém koupání ve slané vodě nebo chlorované bazénové vodě může dojít k odstranění přirozených olejů z pokožky. Po koupání se osprchujte, abyste odstranili zbytky soli nebo chloru a naneste hydratační krém.

Při sprchování nebo koupání se vyhněte příliš horké vodě, která může vysušovat pokožku. Raději volte vlažnou vodu.
 

Zobrazit všechny články

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích