Terapeuticko-vzdělávací víkend pro 10 rodin s dětmi s postižením zraku
Sdílet na FacebookuTři dny po narození Patrička mu byl zjištěný mikroftalmus, závažná vrozená oční vada, a po sérii dalších vyšetření mu byla diagnostikována hypoplazie očního nervu. „Měla jsem hlavu přeplněnou informacemi a nevěděla jsem přesně, jak s miminkem pracovat – byl to velký stres. Na doporučení z Dětské nemocnice v Brně k nám začala pravidelně jezdit Petra, poradkyně rané péče. Byla jsem nadmíru spokojená, že přišel někdo, kdo mi vše pomáhal třídit a chápat. Hodně jsme si s Petrou povídaly o tom, že vývoj Patrička bude trochu jiný a budeme mu muset ukazovat podněty jinak než přes zrak,“ říká maminka čtyřletého chlapečka.
Z počátku rodiče u Patrička stimulovali zrak a podporovali tak psychomotorický vývoj. Nyní se Patriček zajímá spíš o sluchové podněty a zbytky zraku už prakticky nevyužívá, a proto s ním nyní pracují jako s nevidomým. Má moc rád jakékoli hmatové aktivity a moc rád tvoří, rád si hraje s kuličkami, balónky a zkouší, co dovede, rád je i hází. Velmi využívá i svůj sluch, takže rodina pořídila bubínky a hraje si na kapelu. Patriček chodí do běžné školky, kde má svoji asistentku, a je mu dobře i s dětmi. S vhodnou podporou tak vyrůstá jako spokojený a veselý chlapeček.
„Ranou péči vnímám jako velkou oporu – jako někoho, kdo mi rozumí, kdo má zkušenost a ví, o čem mluvím. Pomohla nám zvládnout nečekanou situaci a naučila nás, jak s Patričkem pracovat. Být v kontaktu s poradkyní mě uklidňuje, vím, že se na ni mohu vždy obrátit o radu. Velkým přínosem pro nás byl také víkendový pobyt, kdy jsme se mohli setkat s dalšími rodinami v nelehkých situacích, seznámit se s nimi a sdílet své zkušenosti. Bylo skvělé vystoupit z domácího „kolotoče“ a vyzkoušet nejrůznější nové aktivity,“ doplňuje maminka.
Hlasujte a svými body z věrnostního programu ROSSMANN CLUB přispějte na terapeuticko-vzdělávací víkend pro 10 rodin s dětmi s postižením zraku.
Společnost pro ranou péči provází v těžkých začátcích rodiny, kterým se narodilo dítě se zrakovým nebo kombinovaným postižením. Aktuálně pečuje o více než 1 000 rodin po celém Česku. Její poradkyně jezdí už od prvních týdnů za rodinami domů a pomáhají rodičům zvládnout náročnou péči co nejlépe. Ukazují jim, jak děti navzdory jejich handicapu rozvíjet a jak jim dopřát dostatek podnětů k objevování okolí. Raná péče je služba pro celou rodinu, poradkyně všestranně podporují také rodiče a sourozence. Cílem rané péče je pomoci těmto rodinám, aby dokázaly žít co nejběžnější život. Více o Společnosti pro ranou péči na www.ranapece.cz.