Menu

Digitální pomůcky pro Marušku

Sdílet na Facebooku

Maruška je devítiletá holčička s velkým zájmem o jakékoliv okolní dění, stejně jako další děti v jejím věku. Snaží se poznávat svět kolem sebe, být stejně aktivní a dovádět. Narodila se ale s kombinovanou vrozenou vadou zraku, která jí toto snažení každý den komplikuje. Marušce zhoršuje vidění degenerace sítnice, atrofie zrakového nervu, silná světloplachost a barvoslepost, takže ostře vidí jen na pár centimetrů, ale ani s dioptrickými brýlemi to není žádná hitparáda. Každodenní běžné úkony se tak pro ni stávají často výzvou.

Ráda by ale zvládala vše sama bez asistence jiných osob, a to s pomocí dioptrické korekce a kompenzačních pomůcek. Dívence by v tuto chvíli velice pomohly pomůcky, které by používala při výuce ve škole, ale také doma při plnění domácích úkolů. Nejvhodnější jsou pro ni digitální pomůcky, které dnes umí úplné divy – zvětšují text a obrázky, hlasový výstup umí text přečíst, a pomoci tak ve chvíli, kdy už bude Maruška unavená z koukání. Ty menší pomůcky si může vzít i s sebou na cesty. Jiné pomůcky zase umí určit barvy, pomoci se zorientovat v prostoru nebo si uspořádat věci v pokojíčku pomocí etiket a jejich čteček. Dnešní možnosti jsou již veliké. Bohužel toto vybavení stojí desítky až stovky tisíc korun a bylo by pro rodinu obrovským finančním zatížením. Např. jedny dioptrické brýle s filtry pro světloplachost stojí 15 000 Kč a dítě rychle roste. Proto se rodina obrátila na nadaci s prosbou o podporu. Společně s firmou ROSSMANN a jejími zákazníky se podařilo již dříve pomoci několika dětem. Děkujeme, že se to podařilo i tentokrát.

Nadace prof. Vejdovského již 30 let pomáhá lidem s těžkým zrakovým postižením překonávat každodenní překážky v mnoha oblastech života. Pomohla tak již tisícům dětí a dospělých na celém území České republiky. Nadace nese jméno světově uznávaného očního lékaře prof. MUDr. Václava Vejdovského, DrSc. Stejně jako Vejdovský se nadace snaží dělat vše pro to, aby nevidomí a slabozrací mohli žít důstojný a aktivní život. Zajišťujeme pomůcky, stipendia a rekvalifikace, financujeme rekondiční pobyty a usilujeme o kvalitní vzdělávání. Zároveň děláme vše pro prevenci vzniku závažných očních onemocnění a podporujeme léčbu nákupem nejmodernějších lékařských přístrojů. Více informací naleznete na www.inpv.cz.

Zobrazit všechny projekty

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích