Pravidla dokonalé koupele

Sdílet na Facebooku

23. ledna 2023

Co víc si přát, když je za okny mrazivo, než si odopočinout v teplé lázni a relaxovat? A může to být ještě lepší, když zohledníte naše rady.

Vonný relax

O aromaterapii už jste jistě slyšeli. Její blahodárné účinky na mysl si můžete užívat i během koupele – přidejte do vody pár kapek éterického oleje. Protože se olej a voda nemísí (kapky zůstávají na hladině vody), vmíchejte ještě tzv. emulgátor, například tři lžíce smetany, plnotučného mléka nebo medu. Směs si můžete připravit i dopředu v mističce. A jaké vůně vybrat? Levandule skvěle působí proti stresu, máta vás povzbudí, třezalka uvolní ztuhlé svalstvo a tymián pomůže při nachlazení. Olej z vanilky zase zlepší náladu a meduňka zklidní smysly.

obr

Rada první: Lékaři nedoporučují oddávat se horké koupeli denně. Jednak voda pokožku vysušuje a odstraňuje z ní důležitý ochranný film, může být ale i zátěží pro kardiovaskulární systém. Jednou týdně je akorát!

Rada druhá: Nedopřávejte si lázeň nalačno. Platí stejné pravidlo, jako když jdete na masáž nebo cvičit: alespoň lehce se najezte nejpozději dvě hodiny před koupelí.

Rada třetí: Pro dostatečné uvolnění by voda neměla být teplejší než 38 až 40 °C. A jak dlouho si relaxaci vychutnávat? Ideální je půlhodinka, ne víc.

Rada čtvrtá: Do vany vstupujte vždy aklimatizovaní na pokojovou teplotu. Je obrovská chyba vlézt si do horké vody, když přijdete vymrzlí zvenku, hrozí selhání oběhového systému.

Rada pátá: Než se do lázně ponoříte, dopřejte si krátkou sprchu. Spláchnete tak z pokožky pot a nečistoty, zároveň pomůžete pórům snáze se otevřít.

obr 2

 

Detoxikace v solné lázni

Víte, proč jsou solné koupele tolik prospěšné při očistě těla? Z buněk se totiž začne vyplavovat voda včetně usazených toxinů, a to podle pravidel osmózy. Tenhle jednoduchý chemický jev funguje díky polopropustné membráně našich buněk. Osmóza se ale spustí pouze tehdy, pokud je na jedné straně membrány (v našem těle) vyšší koncentrace molekul vody než na straně druhé (ve vodě ve vaně). Toho docílíme jednoduše právě tím, že ve vodě rozpustíme koupelovou sůl. Vznikne tak osmotický tlak, jenž doslova „vysaje“ část molekul vody (včetně škodlivin) z našeho těla. Heuréka, detox!

Více tipů a rad, jak si užít odpočinkovou vanu najdete v jarním magazínu Fit Life!

Líbí se vám náš obsah? Sledujte nás na sociálních sítích